Šiuo metu Seimo Sveikatos reikalų komitete vyksta diskusijos dėl dirbtinio (pagalbinio) apvaisinimo reguliavimo.
Kovo 30 dieną komitetui pasirinkus Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektą, ribojantį sukuriamų embrionų skaičių ir nenumatantį lytinių ląstelių donorystės, kaip projektą, kurio pagrindu reikėtų tęsti tolesnes diskusijas, suinteresuoti liberaliuoju A.Čapliko pateiktu Pagalbinio apvaisinimo projektu asmenys užvertė Seimo narius laiškais. Ir ne be priežasties: atsitiktinai radau informaciją viename tinklalapyje, kur raginama „mobilizuotis” ir atakuoti Seimo narius dirbtinai formuojant nuomonę dėl įstatymo projekto: http://www.supermama.lt/forumas/index.php?showtopic=719142&st=0
Šios idėjos iniciatorė ragina moteris taip: „Viską kiekviena turėtų aprašyti daugmaž savais žodžiais, bet laiško pavadinimas (Subject) ir pirmas sakinys turi būti toks: „Esame šeima, jau … metų negalinti susilaukti vaikų be medikų pagalbos ir GRIEŽTAI PASISAKOME PRIEŠ D. Mikutienės ir V. Gapšio Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektą Nr. XIP-2502, nes ……….”. Su šia iniciatore derinami ir visų moterų laiškai Seimui. Moterims netgi grasinama: „Jeigu tylėsim yra du variantai: išmetam pinigus į dar didesnę balą arba išvykstame kitur gydytis. Tos kas negalės to sau leisti – kapanosis pačios.”
Minėtoje interneto svetainėje viena iš moterų rašo: „Aš jau vakar laišką daugmaž parašiau. Šiandien galvoju, kaip dar patobulint. Tiesa truputį apsimelavau, na neapsimelavau, bet nutylėjau, kad vieną vaikelį jau turiu.” Kita taip atsiliepia: „Aš irgi kuriu… reik ramiai prisėst ir kuo graudžiau padejuot.” Kitos komentaras: „Pozicija turi būti – mes prieš, visom keturiom prieš.”
Šioje akcijoje aktyviai dalyvauja Vaisingumo asociacija, kuri ir savo tinklalapyje dėsto nuomonę, aiškiai nukreiptą prieš Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektą. Tačiau Vaisingumo asociacija (http://www.vaisingumoasociacija.lt/lt/asociacija/1) yra tiesiogiai susijusi su vaisingumo klinikomis, nes tik asociacijos narėms yra taikomos ženklios nuolaidos procedūroms ir konsultacijoms, todėl savaime suprantama, kokiai pozicijai visose diskusijose ir viešuose pasisakymuose asociacijos narės atstovauja, nes jos yra finansiškai suinteresuotos.
Taigi aiškiai matyti, kad Seimo nariams siunčiamais laiškais stengiamasi formuoti tendencingą nuomonę, be to, negalima žinoti, ar pateikiami gyvenimo faktai yra tikri. Juolab, kad paskaičius tinklalapio komentarus kyla pagrįsta abejonė, kad laiškais siekiama kelti nepasitenkinimą, o kai kuriais – net klaidinti ar grasinti. Manau, kad Seimo nariai už savo įsitikinimus negali būti persekiojami, jiems negali būti daromas spaudimas, o juo labiau – grasinama.
Pavyzdžiui, Vaisingumo asociacija kviečia Liberalų sąjūdį apsvarstyti Seimo nario Gedimino Navaičio narystės partijoje klausimą, nes Seimo narys Seimo Sveikatos reikalų komitete balsuojant dėl alternatyvių Pagalbinio apvaisinimo ir Dirbtinio apvaisinimo projektų susilaikė. Beje, po to, kai Seimo nariams buvo išplatintas mano laiškas, įspėjant apie daromą spaudimą bei pateikiamus tikrovės neatitinkančius duomenis, tinklalapyje, iš kurio koordinuojama „protesto akcija”, pasirodė įspėjimas: „Ką darom? <…> ir nepamirškit, kad mus stebi. Jeigu komentuosite, žodžius rinkite atsargiai <…>.”
Noriu pabrėžti, kad projektas yra svarstymo stadijoje, visiems yra suteikta galimybė teikti pataisas ir pasiūlymus, o galutinį sprendimą priims Seimas, įvertinęs visus pasiūlymus ir galutinį projekto variantą. Tačiau tai nereiškia, kad turi būti manipuliuojama informacija arba pateikiami Seimo nariams tikrovės neatitinkantys faktai – tai paprasčiausiai negarbinga.
Manau, kad yra geras metas ieškoti sutarimo tokiu jautriu visiems klausimu. Puikiai suprantu nevaisingumo problemą, kuria tenka domėtis jau daugiau kaip 10 metų. Pagalba nevaisingoms šeimoms turi būti pagrįsta ne tik efektyvumo rodikliais, bet pirmiausiai turi būti orientuota į būsimą vaiką. Todėl turime sukurti tokią įstatyminę bazę, kuri gintų prigimtinę vaiko teisę žinoti biologinius tėvus, užtikrintų tinkamą embriono apsaugą, saugotų moteris nuo išnaudojimo prekiaujant lytinėmis ląstelėmis. Galiausiai saugotų moterų fizinę ir dvasinę sveikatą. Kaip žinoma, šalyse, kur dirbtinis apvaisinimas atliekamas ne vieną dešimtmetį, šiuo metu yra tendencija atsisakyti lytinių ląstelių donorystės ir embrionų šaldymo, skatinant lytinių ląstelių šaldymą. Taip užtikrinama embriono apsauga, nes nekuriami pertekliniai embrionai, o moteris apsaugoma nuo procedūrų, susijusių su pakartotiniu kiaušialąsčių paėmimu.