Venoruton spray purškalas kojoms

2010 metais į Lietuvos rinką nepateko daugiau kaip 1260 t nesaugių maisto produktų

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, atlikdami importuojamų ir rinkoje esančių maisto produktų ir pašarų valstybinę kontrolę, praėjusiais metais dėl nustatytų saugos reikalavimų neatitikimų uždraudė tiekti į Lietuvos rinką daugiau kaip 1 260 tonų maisto produktų ir 122 tonas pašarų.

Skubių pranešimų apie nesaugius maisto produktus ir pašarus sistema RASFF

Nuo 2004 metų Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba apie nesaugius maisto produktus ar pašarus operatyviai keičiasi informacija su Europos Komisija ir kitomis Europos Sąjungos šalimis. Tokiu būdu stengiamasi kuo efektyviau užkirst kelią nekokybiškų maisto produktų ar pašarų platinimui ES valstybėse.

2010 metais, vykdant nesaugių maisto produktų ir pašarų kontrolę susijusią su Skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema RASFF, VMVT uždraudė realizuoti ar išėmė iš rinkos daugiau kaip 1109 t nesaugių maisto produktų ir 122 t pašarų.

Dėl saugos reikalavimų neatitikimų – leistinas koncentracijas viršijančių pesticidų likučių, Lietuvos rinkoje praėjusiais metais uždrausta realizuoti 215 t apelsinų iš Turkijos ir Egipto, 17 t granatų iš Izraelio, 120 t vynuogių iš Indijos, Turkijos ir Makedonijos, 20 t razinų iš Irano ir 1728 vnt. kviečių ir uogų košelės iš Slovėnijos, skirtos kūdikių maistui. Dėl per didelio konservantų kiekio, uždrausta realizuoti 10 t džiovintų abrikosų iš Turkijos ir 4 t džiovintų slyvų iš Argentinos.

Žuvyje nustačius parazitų buvo uždrausta tiekti į rinką 222 t šaldytos jūrinės lydekos iš Rusijos, Argentinos, Ispanijos ir Latvijos, o taip pat 60 t šaldyto starkio filė iš Rusijos, Ispanijos ir Argentinos. Taip pat uždrausta realizuoti 128 t majonezo iš Rusijos (dėl neleistino maisto priedo E 952 naudojimo), 500 kg tirpios kavos, nustačius produkte stiklo dalelių, 122 t žuvies miltų iš Indijos ir Mauritanijos (dėl rastų gyvulinės kilmės sudedamųjų dalių ir patogeninių mikroorganizmų), 15 t sairos iš Rusijos (dėl temperatūrinio rėžimo pažeidimo), 37 t lietuviškų trijų grūdų dribsnių (dėl aruodinių kenkėjų), 60 t dvigeldžių moliuskų iš Turkijos (dėl suklastotų sveikatos sertifikatų), 3432 vnt. gaiviųjų gėrimų iš Lenkijos (dėl blogo ženklinimo), 3750 vnt. stalo vandens iš Rusijos (dėl cheminės taršos) ir 6840 l lietuviško geriamojo vandens (dėl patogeninių mikroorganizmų), 3,8 t greitai paruošiamų makaronų iš Kinijos (dėl cheminės taršos), 25 t aliejaus iš Švedijos ir 24 t gliukozės sirupo iš Lenkijos (dėl netinkamų transporto priemonių).

Tranzitu per Lietuvą neleista vežti 26 t vištienos ketvirčių iš JAV, nustačius kad jie užteršti hidrauliniu tepalu.
VMVT per 2010 metus Europos Komisijai išsiuntė 45 skubius pranešimus dėl nesaugaus maisto ir 3 skubius pranešimus dėl nesaugių pašarų. Iš viso išsiųsti 34 skubūs pranešimai dėl pažeidimų, nustatytų rinkos kontrolės metu, ir 14 skubių pranešimų dėl pažeidimų, nustatytų importo kontrolės metu.

Europos Komisija 2010 metais RASFF sistema informavo apie 3 166 atvejus dėl maisto produktų saugos reikalavimų neatitikimo. Iš viso buvo gauti 1 676 skubūs pranešimai apie pažeidimus, nustatytus rinkos kontrolės metu, ir 1 490 skubūs pranešimai apie pažeidimus, nustatytus importo kontrolės metu.

Pagal kilmės šalį dažniausiai RASFF sistema skubūs pranešimai gaunami dėl maisto produktų iš Kinijos, Turkijos, Indijos, JAV, Vokietijos, Argentinos, Ispanijos ir Tailando.

Dažniausiai pagal produkto grupę gauta pranešimų dėl riešutų ir jų produktų, žuvininkystės produktų, vaisių ir daržovių, mėsos ir jos produktų, prieskonių ir vaistažolių, medžiagų besiliečiančių su maistu.

Lietuvos rinkos kontrolės duomenys, neįtraukti į RASFF pranešimus

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, atlikdami rinkoje esančių maisto produktų ir pašarų valstybinę kontrolę, kiekvienais metais dėl nustatytų saugos reikalavimų neatitikimų uždraudžia tiekti į Lietuvos rinką maisto produktus, apie kuriuos Europos Komisija nėra informuojama, kadangi tyrimo metu nustatoma, jog produktai nebuvo išvežti į kitas ES šalis.

Per 2010 metus uždrausta realizuoti rinkoje daugiau kaip 116 t nesaugių negyvūninės kilmės maisto produktų. Dažniausia tai buvo vaisiai ir daržovės (42 t), gaminiai iš javų, miltų arba krakmolo, miltiniai konditerijos gaminiai (7 t), aliejai ir augaliniai riebalai (14 t) ir kt. Neleista realizuoti 35 tūkst. l. nealkoholinių ir dagiau kaip 2 tūkst. l. alkoholinių gėrimų.

2010-aisiais buvo uždrausta realizuoti 41 t gyvūninių maisto produktų. Iš jų daugiau kaip 7 t mėsos ir valgomų mėsos subproduktų, 5 t mėsos gaminių, 15 t žuvies, vėžiagyvių, moliuskų arba kitų vandens bestuburių.

Būtina pabrėžti, kad visi uždrausti realizuoti nesaugūs, netinkami vartoti ar nekokybiški maisto produktai ar pašarai yra saugiai sunaikinami šiai veiklai patvirtintose ir griežtai kontroliuojamose utilizavimo įmonėse.


Maisto ir vet. tarnyba

TAIP PAT SKAITYKITE