Birželio 2d. Antradienis

Mobiliaisiais telefonais ir kanapėmis – prieš Alzheimerio ligą

2013 Kovo 14d.
Peržiūrų skaičius: 20836
Mobiliaisiais telefonais ir kanapėmis – prieš Alzheimerio ligą

Kol negailestingą vyresnio amžiaus žmonių žudiką – Alzheimerio ligą mėginama įveikti net kanapėmis ir mobiliaisiais telefonais, jungtinės Lietuvos mokslininkų pajėgos mėgina išsiaiškinti molekulinius šios nepagydomos ligos vystymosi mechanizmus.

2030 m. Alzheimeriu Lietuvoje sirgs dvigubai daugiau žmonių

Manoma, kad šiuo metu nuo Alzheimerio ligos kenčia beveik 35 mln. žmonių, o pagal mirtingumą JAV ji yra šeštoje vietoje. Ši liga Amerikoje diagnozuojama kas 68 sekundes. Neabejotina, kad visuomenei senstant tokių atmintį prarandančių pacientų tik daugės. Tai ne tik asmeninė žmogaus ir jį slaugančiųjų tragedija – tai ir didžiulės gydymo bei priežiūros išlaidos. 2010 m. duomenimis, Alzheimerio liga pasaulio ekonomikai kainavo 600 mlrd. dolerių. Liga, be abejo, neaplenkia ir mūsų šalies gyventojų.

Pasak biochemikės dr. Ramunės Morkūnienės, Alzheimeris yra vyresnio amžiaus žmonių liga. „Didelė tikimybė ja susirgti atsiranda senstant: tarp 65 metų žmonių serga 2–3 proc., o tarp 85 metų žmonių 35–50 proc., – pasakoja mokslininkė. – Turint omeny, kad Lietuvos gyventojų vidutinis amžius ilgėja, tai darosi vis aktualesnė problema. Prognozuojama, kad apie 2030 m. Alzheimerio ligos atvejų padvigubės.“

Viena iš problemų ta, kad liga dažniausiai diagnozuojama esant vėlyvai stadijai, kai ligoniams padėti sudėtingiau, todėl ieškoma būdų, kaip iš esmės pakeisti situaciją. Tai reiškia, kad būtina surasti tam tikras specifines molekules – biožymenis, kurie galėtų padėti anksti ir patikimai nustatyti ligą.

Sergant žūva smegenų ląstelės

Panašius uždavinius sprendžia ir onkologinių ligų diagnostikos metodų kūrėjai. Situaciją sunkina tai, kad mokslininkai vis dar negali pasakyti, kas ir kodėl smegenų ląstelėse pradeda lemtingą pokyčių grandinę, pasibaigiančią Alzheimerio liga. Vis dėlto keletas įtariamųjų yra.

„Šiuo metu liga nepagydoma, nes miglotas pats ligos mechanizmas. Tačiau nustatyta, kad sergant žūva smegenų ląstelės, ypač tose srityse, kurios atsakingos už atmintį ir mąstymą“, – teigia dr. R. Morkūnienė.

Štai kodėl viena iš šešių šiuo metu vykdomų nacionalinių mokslo programų skirta lėtinėms ligoms, taip pat ir Alzheimerio ligai, tyrinėti. Lietuvos sveikatos mokslo universiteto mokslininkai su kolegomis iš kitų mūsų šalies mokslo įstaigų mėgina išsiaiškinti molekulinius šios nepagydomos ligos vystymosi mechanizmus.

Norint suprasti, kodėl taip nutinka, reikia nuodugniai tyrinėti ląsteles ir jų sudedamąsias dalis – tokias, kaip įvairūs baltymai, jų struktūrą, taip pat baltymų ir fermentų elgesio pokyčius, funkcijų sutrikimus. Pvz., vienas fermentas ne taip sukarpys vieną neuronų membranos baltymą, ir prasidės bėdos.

Riziką susirgti didina ir chroniška nemiga

Dr. R. Morkūnienės teigimu, pastebėta, kad ląstelėje, kuri žūva nuo Alzheimerio ligos, sutrikusi tam tikrų jonų koncentracija, taip pat pažeistos mitochondrijos, suaktyvėję apoptozės procesai.

Ar mokslininkai žino, kas sukelia tokį chaosą? Kas gi tas pagrindinis piktadarys? Spėjama, kad tai baltymas beta amiloidas, sintetinamas neuronuose. Jis atlieka ir naudingų funkcijų, bet kai kuriais atvejais pakitusios – oligomerinės – jo formos ima kauptis nervų ląstelėse. Tai sutrikdo neuronų veiklą ir todėl, laikui bėgant, vis daugiau neuronų nebeatlieka savo esminės funkcijos. Negana to, neuronai žūva, o smegenys ima trauktis. Kodėl taip nutinka? Štai keletas paaiškinimų, pastebėjimų ir hipotezių.

Pvz., neseniai nustatyta, kad dėl chroniškos nemigos išauga rizika gana anksti susirgti Alzheimerio liga, mat baltymo beta amiloido, pagrindinio įtariamojo tarp ieškomų ligos sukėlėjų, kiekis nervų ląstelėse priklauso nuo cirkadinių ritmų. T. y. jo sintezė mažėja miegant, o didėja pabudus. Kuo blogiau miegate, tuo daugiau šio baltymo sintetinama. O kai dėl ne visai žinomų priežasčių jis išsigimsta, ima kauptis smegenų ląstelėse plokštelių forma.

„Kokia jų fiziologinė funkcija, dar nėra žinoma, – kalba dr. R. Morkūnienė, – tačiau sutariama, kad šie dariniai yra toksiški ir gali sutrikdyti ląstelės funkcijas.“

Naujausi rezultatai rodo, kad patys toksiškiausi dariniai yra labai nedideli beta amiloido baltymai, tiksliau – trumpos aminorūgščių grandinės, vadinamos oligomerais. Tokios struktūros tesiekia kelis nanometrus. Bet, kaip sakoma, svarbu ne ūgis, o smūgis. Būtent šie trumpi baltymai sukelia neuronų žūtį.

Šiuo metu Lietuvos mokslininkai tiria antikūnų prieš beta amiloidą poveikio mechanizmą. Antikūnai čia galėtų būti naudojami kaip pikta lemiančio baltymo naikintojai. Deja, tai irgi kol kas lengviau pasakyti, negu padaryti.

Daug tikimasi iš imunoterapijos

„Imunoterapija, arba gydymas antikūnais, laikoma viena iš perspektyviausių gydymo sričių. Tačiau kelios klinikinės studijos buvo nutrauktos, nes, pradėjus ligonius gydyti antikūnais, daliai jų buvo pastebėta uždegiminė reakcija, buvo ir mirčių. Uždegiminės reakcijos, antikūnų toksiškumo mechanizmas dar neaiškus“, – pasakoja dr. R. Morkūnienė.

Viena iš Lietuvos tyrėjų užduočių ir yra pamėginti nustatyti antikūnų toksinio poveikio mechanizmą neuronams. Jei pavyktų, būtų galima įveikti neigiamą neuronų reakciją ir ieškoti naujų vakcinų bei kitų terapijos priemonių.

Dr. R. Morkūnienės teigimu, mokslininkai, tirdami antikūnų toksinio poveikio mechanizmą, nustatė, kad antikūnai, susijungę su oligomeriniais baltymais, gali sukelti neuronų žūtį, stiprią uždegiminę reakciją. „Normaliai smegenyse antikūnų yra nedaug, tačiau sergant tam tikromis ligomis, kai pažeidžiamas kraujo barjeras, antikūnų kiekis smegenyse padidėja. Tuomet gali pasireikšti stipri uždegiminė reakcija. Taip pat nustatėme, kad antikūnai gali būti toksiški susijungę ir su bet kuriais kitais oligomeriniais baltymais (pvz., virusų baltymais) ir sukelti neuronų žūtį“, – aiškina biochemikė.

Ypač toksiškos – mažos dalelės

Nuodingą minėtų oligomerinių baltymų poveikį itin aiškiai galima pamatyti kompiuterio ekrane.

Biochemikas dr. Paulius Čižas parodo smegenų neuronų kultūrą – tai fluorescencinės ir šviesinės nuotraukos hibridas. Jis pasakoja, kad matomos ląstelės yra neuronai, taip pat matome ir neuronų tinklus. Ląstelių tipas – mikroglijos ląstelės. Mums rodoma kontrolinių ląstelių nuotrauka. Šias ląsteles paveikus beta amiloidų oligomerais, atsiranda toksinis beta amiloido oligomerų poveikis. Po inkubacijos oligomerais matyti toksinis oligomerų poveikis. Raudona spalva pažymėtos žuvusios ląstelės. Mėlyna spalva – žūvančios. Neryškios mėlynos – išlikusios gyvos ląstelės, bet jų lieka mažai.

Taigi, atrodo, kad vos 42 aminorūgščių ilgio baltymai efektyviai žudo neuronus. Tačiau kaip tai vyksta? Ar mokslininkai jau ką nors apie tai žino? „Kuo mažesnės dalelės, tuo jos toksiškesnės. Tai susiję su jų poveikiu tam tikroms ląstelių struktūroms. Matome, kad jos gali greitai veikti, jungtis su ląstelių membrana ir sutrikdyti membranos potencialą“, – aiškina dr. R. Morkūnienė.

Elektromagnetiniai spinduliai gerina pelių atmintį

Nors kovoje su šia sunkiai diagnozuojama ir nepagydoma liga finišas dar toli, kartais išgirstama ir netikėtų žinių apie galimus gydymo būdus. Pvz., gydymo instrumentu gali tapti mobilieji telefonai. Jų elektromagnetinė spinduliuotė ne tik pagerina jaunų pelių atmintį, bet ir sustabdo Alzheimerio ligos vystymąsi senoms pelėms.

Pietų Floridos universiteto tyrėjai neseniai nustatė, kad elektromagnetinis spinduliavimas naikina kenksmingo baltymo beta amiloido sankaupas smegenyse. Be to, mobilieji telefonai stabdo šio baltymo kaupimąsi jaunų pelių smegenyse. Galbūt tokiu būdu pavyktų sustabdyti ligą ir žmonėms?

Pasak dr. R. Morkūnienės, ši liga tyrinėjama visame pasaulyje, taikomi įvairūs tyrimo metodai, bandoma nustatyti ankstyvus metabolizmo pokyčius ligonių smegenyse. „Naudojant kompiuterinio rezonanso metodus nustatyta, kad, jau dešimt metų prieš išryškėjant simptomams, ląstelėse gali prasidėti metabolizmo sulėtėjimo procesai. Tuo metu ligoniai dar gali pajusti tik epizodinius atminties sutrikimus“, – pasakoja mokslininkė.

Lietuvoje Alzheimerį tiria net kelios institucijos

Lietuvos mokslo tarybos finansuojamas Alzheimerio ligos mechanizmų tyrimų projektas prasidėjo praėjusiais metais ir tęsis dar dvejus metus. Šis projektas jungia kelių institucijų veiklą.

„Projekte dalyvauja mūsų universiteto neurologijos instituto gydytojai. Jie kaupia ligonių banką, vykdo atranką, renka smegenų skysčius, kraujo serumą. Tikslas – nustatyti tam tikrų toksinių medžiagų buvimą biologiniuose skysčiuose ir susieti šių medžiagų buvimą su ligos sunkumo laipsniu“, – kalba dr. R. Morkūnienė.

Pasak jos, projekte taip pat dalyvauja VU Biochemijos instituto mokslininkai. Jie, naudodami hibridinius baltymus, bando išgauti kuo natūralesnį beta amiloidą. Taip pat jų tikslas – nustatyti beta amiloido oligomerizacijos procesą, agentus, kurie gali lemti šį procesą, bandyti įvertinti oligomerizacijos procesą naudojant natūralius biologų skysčius, stebėti, kaip keičiasi šio baltymo struktūra. Be to, mokslininkai gamina antikūnus prieš beta amiloidą ir vienas iš tikslų – išsiaiškinti antikūnų toksinio poveikio mechanizmą.

Profilaktika paprasta – judrumas ir tinkama mityba

Kol mėginama geriau suprasti ligą, specialistai turi keletą pasiūlymų, kurie gali padėti sumažinti Alcheimerio riziką. Neabejotina, kad vienas iš efektyviausių būdų iš anksto užkirsti ligai kelią – tinkama mityba ir fizinis judrumas. Būtent tai padeda išvengti antrojo tipo diabeto, kuris padvigubina riziką susirgti Alcheimerio liga.

Į naujų, kontroversiškų gydymo metodų sąrašą neseniai įtrauktos kanapės. Marihuanos vartojimas smegenyse slopina uždegiminius procesus. Negana to, kanabinoidai stabdo smegenų senėjimą. Smegenų kanabinoidinės sistemos aktyvavimas skatina antioksidantų išsiskyrimą, kurie pašalina pažeistas smegenų ląsteles ir padidina mitochondrijų efektyvumą.

Tikėkimės, kad tradicinės ir ne visai tradicinės gydymo strategijos anksčiau ar vėliau padės įveikti šią vieną klastingiausių ligų.

Žymės: Kanapės , alzhaimeris
Miegoti – ne daugiau ir ne mažiau nei 7 val. per parą

Miegoti – ne daugiau ir ne mažiau nei 7 val. per parą

Anot neseniai atliktos studijos, per daug miego organizmą veikia išties neigiamai, kita vertus, per mažai miego jį tiesiog žudo, praneša "The Washington Times". Britų atliktos studijos rezultatai leidžia teigti, jog tradiciškai norma...


Ligų prevencijai – pienas

Ligų prevencijai – pienas

Tėvai ragina vaikus gerti pieną, kad kaulai ir dantukai būtų sveikesni. O dietologai pataria pieną gerti kasdien, nes jame yra daugybė vertingų maistinių medžiagų. Beje, pastaruoju metu mokslininkai nustatė daug naujų faktų apie teigiamą pieno...


Silpnaprotystę ir paralyžių įtakojantis baltymas

Silpnaprotystę ir paralyžių įtakojantis baltymas

Žmogaus organizme aptiktas baltymas, kurio mutacijos įtakoja silpnaprotystės, paralyžiaus ir įvairių neurozių ar manijų ligas. Tikimasi, jog šis atradimas taps nauju dideliu žingsniu į priekį gydant išvardintas ligas. JAV Pensilvanijos...


Miegas prie apšvietimo didina depresijos riziką

Miegas prie apšvietimo didina depresijos riziką

Amerikiečių mokslininkai nustatė, kad miegas prie šviesos gali išvystyti depresiją, pranešė "The Telegraph". Tai tik dar kartą patvirtino teiginį, kad miegas naktimis prie dirbtinio apšvietimo kenkia sveikatai. Ohajo universiteto...


Gimdos miomos išsivysto lytinio gyvenimo vengiančioms moterims

Gimdos miomos išsivysto lytinio gyvenimo vengiančioms moterims

Kas trečiai 35 metų sulaukusiai moteriai diagnozuojamų gimdos miomų dažnai neišduoda jokie požymiai. Geriausia šios ligos profilaktika – reguliariai tikrintis sveikatą. Pageidautina – pas tą patį ginekologą. Pasak Klaipėdos...


Antibakteriniuose muiluose naudojamas triklozanas gali būti žalingas sveikatai

Antibakteriniuose muiluose naudojamas triklozanas gali būti žalingas sveikatai

JAV maisto ir vaistinių produktų administracijos FDA teigimu, naujausi tyrimai leidžia kelti "teisėtą" susirūpinimą dėl muiluose, indų plovikliuose, skutimosi geliuose ir netgi kojinių, sportinių drabužių ir žaislų audiniuose naudojamą...


Valdininkai susirūpino nutukusiais lietuviais

Valdininkai susirūpino nutukusiais lietuviais

Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dalyvauja tarptautinėje nutukimo prevencijos rekomendacijų darbo vietose rengimo grupėje. Šiomis rekomendacijomis bus siekiama mažinti rizikos veiksnius, skatinančius nutukimą. Rekomendacijos bus...


Vartojant vitaminą C sloga sergama trumpiau

Vartojant vitaminą C sloga sergama trumpiau

Suaugusieji ir vaikai, vartojantys vitaminą C, 8–14 proc. (t. y. 1–2 dienomis) trumpiau serga sloga. Vitaminas C yra svarbiausias imuninės sistemos kovos su infekcijomis komponentas, tačiau užsikrėtus sloga, sumažėja jo kiekis...


Šilumos smūgis ištinka ir esant neaukštai oro temperatūrai

Šilumos smūgis ištinka ir esant neaukštai oro temperatūrai

Karščiai ypač pavojingi po vėsaus pavasario, kol organizmas dar neužgrūdintas. Specialistai įspėja, kad perkaisti galima ir esant neaukštai oro temperatūrai, ypač esant didelei santykinei oro drėgmei. Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos...


Kava prostatai nekenkia

Kava prostatai nekenkia

Kavą mėgstantys vyrai ją gali gurkšnoti visiškai ramia širdimi – mokslininkai teigia, kad vartojant kavą nepadidėja tikimybė susirgti prostatos vėžiu. Išnagrinėję keliolikos tyrimų duomenis apie kavos vartojimą ir prostatos vėžio riziką,...


Mados ir kojų sveikata

Mados ir kojų sveikata

Visais laikais ir visų amžiaus grupių moterys stengiasi būti gražios, neatsilikti nuo laikmečio diktuojamų madų. Nemažai dėmesio tenka kojoms. Bateliai bei kojinės yra labai svarbi madingos aprangos dalis. Iškilmingų progų metu įprasta matyti...


Apklausa: didmiesčių gyventojai netiki skiepų nauda

Apklausa: didmiesčių gyventojai netiki skiepų nauda

Lietuvos didžiųjų miestų gyventojai netiki skiepų nauda, rodo pirmadienį paskelbti apklausos rezultatai. Kaip skelbia savaitraštis "Veidas", šiais metais nuo sezoninio gripo neketina skiepytis 82,6 proc. didžiųjų Lietuvos miestų...


Tikimasi nustatyti būsimas Alzheimerio aukas

Tikimasi nustatyti būsimas Alzheimerio aukas

Kodėl Alzheimerio liga senatvėje kamuoja tik kai kuriuos, o ne visus žmones, turinčius genetinį polinkį į šią ligą? Atsakymo į šį klausimą ieškoma jau seniai. Naujausi tyrimai rodo, kad tai gali būti susiję su itin aktyvia žmogaus atminties veikla...


Kada pradėjome sirgti erkiniu encefalitu?

Kada pradėjome sirgti erkiniu encefalitu?

Epidemiologams vis primenant apie pavojų užsikrėsti erkiniu encefalitu, dalis žmonių nepatikliai numoja ranka. "Juk tūkstančius metų Lietuvos žmonės vaikščiojo po miškus, krūmynus ir jokių bėdų dėl erkių neturėjo", – sako jie. Tai...


Kaukės kaklui ir pastorėjusiam smakrui

Kaukės kaklui ir pastorėjusiam smakrui

Jei pastebėjote, kad pasikeitė Jūsų veido ovalas, padidėjo pasmakrė nedelsiant pradėkite gydytis. 2 ar 3 kartus per savaitę ant veido patariama dėti maitinamuosius kremus ir kompresus. Atsigulkite, prieš save padėkite dubenėlį su šiltu augaliniu...


5 mitai apie pieną

5 mitai apie pieną

Gerai, kad šiandienių mokslo pasiekimų dėka mes galime pamiršti mitus ir vadovautis faktais apie pieno naudingumą žmogaus organizmui arba analizuoti jo perdirbimo technologijas. 1. Pienas naudingas tik mažiems vaikams Kai kurie žmonės mano, kad...


Netekus vilties pasveikti -- pas žolininkę

Netekus vilties pasveikti -- pas žolininkę

Pelkinė, kurpelė, raudoklė, nortera, krištolas, kregždūnė, svilarožė, geltonžiedis barkūnas... Skaitau palubėje sukabintų vaistažolių pavadinimus, kol pasirodys ekologinio žolelių ūkio šeimininkė Jadvyga Balvočiūtė. Vėliau garsi...


Baimė: bijai vorų? Greitai žinosi kodėl.

Baimė: bijai vorų? Greitai žinosi kodėl.

Austrijos universitetas medžioja vorų bijančias mergaites, kurios galėtų padėti išsiaiškinti, kaip baimė paveikia smegenų procesus. "Mokslininkai ieško 8–13 metų amžiaus mergaičių, kurios labai bijo vorų ir/arba juos pamačiusios...


Kodėl vanduo taip sveika?

Kodėl vanduo taip sveika?

Žinome, kad žmogaus kūnas susideda beveik iš 2/3 vandens, kuris tirpina ir transportuoja gyvybiškai svarbias medžiagas ir aprūpina jomis kūno ląsteles. Taip pat pašalina iš kūno nereikalingas medžiagas ir reguliuoja kūno temperatūrą. Be to, mūsų...


Kaip įveikti nemigą

Kaip įveikti nemigą

Kaip dažnai pasitaiko nemiga? Miegas - natūralus organizmo poreikis, jį daugelis žmonių patenkina lengvai, tačiau yra ir tokių, kuriems gana sunku užmigti. Trečdalį gyvenimo žmogus pramiega. Taigi miegas yra mūsų gyvenimo dalis. Miegas ypatingą...


Akiniai nuo saulės: kaip saugiai žvelgti į šviesą

Akiniai nuo saulės: kaip saugiai žvelgti į šviesą

Ne paslaptis - akiniai nuo saulės yra vienas patogiausių aksesuarų norint neatpažįstamai pasikeisti ir atrodyti madingai. Tačiau svarbiausia jų funkcija yra ne slėpti akis sukuriant paslaptingą ir stilingą išvaizdą, o neleisti saulės šviesai...


Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Chromo papildai senatvėje gali pagerinti atmintį

Maisto papildai su chromo pikolinatu gali pagerinti senyvų žmonių atmintį, rodo JAV atliktas tyrimas. Atsitiktinių imčių placebu kontroliuojamo tyrimo ataskaitą Cincinačio universiteto medicinos kolegijos mokslininkai paskelbė žurnale...


Lietuviai per didžiąsias šventes linkę persivalgyti

Lietuviai per didžiąsias šventes linkę persivalgyti

Gruodį, lyginant su kitais metų mėnesiais, virškinimo gerinimo funkciją atliekančių vaistų ir maisto papildų lietuviai nupirko net 60 procentų daugiau. Vaistininkė, dirbanti Vilniuje veikiančioje "Šeimos vaistinėje", teigia, kad jei jau...


Mokslininkai: migrenos griaustiniai ir staigūs lietūs nesukelia

Mokslininkai: migrenos griaustiniai ir staigūs lietūs nesukelia

Sergantieji migrena dažnai dėl galvos skausmų kaltina staigias oro permainas. Tai – mitas, tvirtina mokslininkai. Kaip praneša dailymail.co.uk, oro temperatūros pokyčiai neturi įtakos galvos skausmams, mat migreną sukelia šie veiksniai:...


Badaujantis jogas pribloškė mokslininkus

Badaujantis jogas pribloškė mokslininkus

83-metis indas, tvirtinantis jau septynis dešimtmečius gyvenantis be vandens ir maisto, nustebino jį dvi savaites tyrusius Indijos kariuomenės medikus. Prahladas Janis dvi savaites praleido Gujarato valstijos ligoninėje, kur jį nuolat stebėjo 30...


Mesti rūkyti lengva, nerūkyti - sunku

Mesti rūkyti lengva, nerūkyti - sunku

Nėra nieko lengviau kaip mesti rūkyti, prieš pusšimtį metų aiškino rašytojas Markas Tvenas, ne kartą bandęs atsikratyti šio įpročio. Šią priklausomybę gydantys medikai sutinka – mesti rūkyti lengviau nei ištverti ilgiau neužsitraukus...


Aukštakulnius palikime vakarui

Aukštakulnius palikime vakarui

Vakarop ima dilgsėti nutrintas pėdas ir mausti kojas, o kūną perlieja visa apimantis nuovargis. Kuri iš moterų nėra patyrusi šio jausmo po ilgos darbo dienos dėvint aukštakulnius? Verta prisiminti, kad graži moteris - sveika moteris. Ne veltui...


Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams

Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams

Urologo Antano Balvočiaus patarimai vyrams Mūsų šalies normaliam ir progresyviam vystymuisi labai svarbu yra ir vyrų sveikata, o svarstant gimstamumą, gyventojų prieaugį, dažnai visai nesusimąstoma, kad tam didelę įtaką turi vyrų sveikata, jų...


Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Onkogenetiniai tyrimai – prieš kiaušidžių ir krūties vėžio klastą

Nustatytas pagrindinis paveldimas kiaušidžių ir krūties vėžio rizikos faktorius Lietuvos moterims. Tai BRCA1 geno pokyčiai, kurios padidina moterų riziką susirgti šiomis ligomis. Tereikia sekti šiuos pokyčius. Nedidelės, tačiau labai svarbios...


Medikai: miestiečiai labiau išsilavinę, todėl sveikesni

Medikai: miestiečiai labiau išsilavinę, todėl sveikesni

Medikų vertinimu, miestiečiai – sveikesni už kaimo gyventojus. Tačiau tai dažniausiai lemia ne gyvenamoji vieta, o tai, kad čia gyvenantys žmonės labiau išsilavinę ir turi geresnes sąlygas pasirūpinti sveikata. Miestiečiai dažnai...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9