Ditel

Nesvarbu, kiek jums metų – matykite pasaulį be akinių!

Nesvarbu, kiek jums metų – matykite pasaulį be akinių!

Ar norite prisiminti jaunystę? Viską matyti ryškiai ir be akinių? Jeigu į šį klausimą atsakėte teigiamai, o norėdami perskaityti šį straipsnį ant nosies užsidėjote akinius, jis – kaip tik jums.

Brandus amžius daugeliui neatsiejamas nuo akinių. Bet šią nuostatą keičia naujovės, padariusios revoliucinį perversmą oftalmologijoje. Naujausios kartos dirbtiniai į akį įsodinami lęšiai, gaminami tarptautinėje kompanijoje „Alcon”, padeda įveikti daugybę regėjimo problemų ir atsisakyti akinių. O jų neišvengia net ir tie, kurie nuo mažens matė puikiai. Gamtos taip lemta, kad apie keturiasdešimtuosius gyvenimo metus žmogus pajunta pirmuosius senatvinės toliaregystės, kitaip – presbiopijos požymius.

Žmogus ima pastebėti, kad rankos tampa per trumpos. Ne, rankovės dėl to netampa per ilgos. Tačiau paėmęs į rankas laikraštį ir norėdamas perskaityti atitraukia jį kuo toliau. Akiniai ilgai buvo vienintelė priemonė, padedanti įveikti šią problemą. „Bet gyvenimas nestovi vietoje. Mes esame liudininkai, kaip sparčiai vystosi oftalmologija koreguojant senatvinę toliaregystę”, – sakė Medicinos diagnostikos ir gydymo centre dirbantis akių ligų gydytojas, medicinos mokslų daktaras Darius Aukštikalnis. Per pastaruosius dešimt metų šioje srityje atsirado naujovių, padariusių tikrą perversmą: dabar pasaulyje plačiai taikomos ragenos operacijos lazeriu, taip pat atliekamos ragenos bei lęšiuko keitimo operacijos.

Ir vienos, ir kitos padeda gerai matyti be akinių. Vienas populiariausių metodų – dirbtinių dviejų židinių (dar vadinamų multifokaliniais) lęšių implantavimas. Šie lęšiai koreguoja regėjimą įvairiu atstumu – ir žiūrint toli, ir arti. Akių lazerinės chirurgijos centro gydytojo Aido Kirtiklio teigimu, jie ypač tinka toliaregiams. „Dažnai jiems reikia poros akinių: vienų, su kuriais žiūrima į tolį, ir kitų, su kuriais reikia skaityti. Arba reikia akinių su dvigubais lęšiais.

Aktyviam, dirbančiam žmogui tai nėra patogu. Implantavus multifokalinius lęšius, atsisveikinama su akiniais visam laikui”, – sakė gydytojas. Dirbtiniais dviejų židinių lęšiais refrakcijos yda koreguojama pacientams, kuriems netinka operacija lazeriu: dažniausiai tai 50 metų ribą perkopę toliaregiai, kuriems žiūrėti į tolį reikia akinių su daugiau nei +3 dioptrijų stiprumo lęšiais. O skaityti reikalingi kiti akiniai, pavyzdžiui, su +5 dioptrijų stiprumo lęšiais. Atlikus operaciją ir pakeitus akies lęšiukus, regėjimo problema išsprendžiama visam gyvenimui.

Didžiajai daliai pacientų nebereikia akinių. „Dirbtiniai lęšiai nesikeičia, nesidrumsčia, tad jie padeda pacientui išvengti dar vienos problemos – kataraktos, kuri išsivysto bėgant metams”, – pažymėjo gydytojas A.Kirtiklis. Pirmieji kataraktos požymiai užtinkami didžiajai daliai vyresnių nei 60 metų žmonių. Jeigu ir neužtinkama, yra didelė tikimybė, kad jiems ši aklumą lemianti liga išsivystys netolimoje ateityje. Vienintelis gydymo būdas – operacija. Nėra vaistų, kurie padėtų užkirsti kelią šiai ligai. Katarakta jau seniai gydoma pakeičiant lęšiukus dirbtiniais.

Ankstesnės kartos lęšiai tikužkirsdavo kelią aklumui, bet neištaisydavo refrakcijos ydos – po operacijos vis vien tekdavo užsidėti akinius skaitant ar žiūrint į tolį. Naujos kartos dirbtiniai dviejų židinių lęšiai apvertė ir tokių pacientų gyvenimą. Po operacijos jie gali atsisveikinti su akiniais. „Lęšiai, leidžiantys po operacijos matyti visais atstumais, pasaulyje taikomi nuo 2005 metų, jų implantuota daugiau nei milijonas vienetų. Per 80 proc. pacientų, kuriems implantuoti dviejų židinių (multifokaliniai) lęšiai, nesinaudoja akiniais kasdienėje veikloje.

Likusiems akinių prireikia tik atliekant smulkius darbus”, – teigė gydytojas D.Aukštikalnis. Geriausi rezultatai pasiekiami implantavus dviejų židinių lęšius į abi akis. Ką gydytojas patartų tiems pacientams, kuriems diagnozuota ir katarakta, ir astigmatizmas? Ar jie taip pat gali gerai matyti be akinių? „Jeigu diagnozuota ir karatarakta, ir didelio laipsnio astigmatizmas, geriausias variantas – dirbtinio torinio lęšio implantavimas.

Šis lęšis koreguoja ir astigmatizmą. Po operacijos regėjimo kokybė, palyginti su paprastais lęšiais, būna kur kas geresnė. Bet šiuo atveju žmogus gerai matys tiktai į tolį ar arti. Jei jis pageidauja gero regėjimo visais atstumais, reikia rinktis dviejų židinių torinį lęšį”, – patarė D.Aukštikalnis.

Jis atkreipė dėmesį, kad nėra teisinga kai kurių žmonių ir netgi gydytojų nuomonė, esą geriau operuoti kuo vėliau, kai katarakta būna pažengusi ir žmogus beveik nebemato. „Ši nuostata tikriausiai susijusi su senais operacijų metodais, kai pasitaikydavo gana daug komplikacijų, po operacijos laukdavo ilga reabilitacija, o regėjimas nebūdavo šimtaprocentis net ir puikiai pavykus operacijai.

Natūralu, kad pacientai nelikdavo patenkinti”, – sakė D.Aukštikalnis. Šiandien padėtis visai kita. Pažangios operacijos technologijos, mažas pjūvis, modernūs dirbtiniai lęšiai – visa tai leidžia žmogui sparčiai sveikti po operacijos, o pasveikus matyti pasaulį taip, kaip jaunystėje.

Tad jeigu blogai matote, neverta vargintis. Neatidėliokite operacijos ateičiai – be gydytojų pagalbos vis vien nematysite geriau. Delsdami ir leisdami kataraktai vystytis, tik apsunkinate darbą chirurgui ir didinate komplikacijų tikimybę. Padėkite akinius į šalį!

Privalumas – ir apsauga nuo žalingų spindulių

Vytautas Jašinskas Kauno akių ligų klinikos vadovas, profesorius

„Taikydami įvairius šiuolaikinius multifokalinius lęšius galime saugiai ir kokybiškai atkurti kata-raktos pažeistą regėjimą, koreguoti dažniausias refrakcijos ydas vyres-nio amžiaus žmonėms ir padėti jiems atsisakyti akinių, taip pat anksčiau dėl kataraktos operuotiems pacientams atkurti gebėjimą be akinių matyti iš arti ir toli. O paskutinė naujiena – visai neseniai pradėti taikyti multifokaliniai dirbtiniai lęšiai, koreguojantys ir ragenos astigmatizmą. Naujausios kartos lęšiai turi ir daugiau privalumų. Jie pagerina gebėjimą matyti prieblandoje, o tai ypač svarbu vairuotojams. Taip pat juose yra filtrai, sulaikantys žalingus ultravioletinius spindulius ir trumpuosius mėlynuosius spindulius. Dėl to mažiau dirginama tinklainė. Tai leidžia apsaugoti akis nuo geltonosios dėmės degeneracijos.”

Kur kreiptis?

„Alcon” multifokaliniai lęšiai implantuojami keliose įstaigose.

Vilniuje:
Akių lazerinės chirurgijos centre, Krokuvos g. 11, tel. (8 5) 240 9190;
Medicinos diagnostikos ir gydymo centre, V.Grybo g. 32A, tel. (8 5) 247 6327;

Kaune:
Akių chirurgijos centre, Savanorių pr. 66/Žemaičių g. 31, tel. (8 37) 75 08 05;
prof. Vytautas Jašinskas, Kauno akių klinikoje, Eivenių g. 2, (8 37) 32 65 58.

Straipsnis publikuotas: Sveikatos gidas / gyvenimo būdas „Lietuvos rytas” 2012.04.14 (Užs. Nr. 12AVI7-65) Autorius: Toma Aleksėjūnaitė

TAIP PAT SKAITYKITE