Ditel

Kaip pastebėti, kad vaikas blogai mato

Kaip pastebėti, kad vaikas blogai mato

Prieš pirmąją klasę patikrinus vaiko regėjimą, galima nemaloniai nustebti.  Tėvai sunerimsta: kaip galėjo atsitikti, kad  neįtarėmė blogo regėjimo? Ypač neramu, jei gydytojas paaiškina, kad gydyti per vėlu. Iš tiesų, ambliopiją buvo įprasta gydyti tik mažiems vaikams. Laimei, dabar nustatyta, kad ją galima gydyti ir paauglystėje, tik rezultatai gali būti ne tokie geri. Ambliopija arba  “tingi akis” yra liga, kai akis atrodo sveika, bet blogai mato, nes nuo mažens nežiūrėjo dėl žvairumo arba didelio skirtumo tarp akių.

Bet grižkime prie temos: ar galima buvo pastebėti, kad vaikas blogai mato? Kai yra išoriškai matomų akies ar jos priedų defektų, pavyzdžiui, nusileidęs vokas (ptozė), drumstys ragenoje, savaime aišku, kad reikia gydytojo konsultacijos. Tačiau jei kūdikis “surenka nuo grindų smulkiausius trupinėlius”, kaip mėgsta sakyti tėveliai, ar tikrai jo regėjimas normalus? Nebūtinai.

Taigi, dėmesį reikėtų atkrepiti į žemiau išvardintus požymius.

Žvairumas

Žvairumą pastebėti lengva. Svarbu nelaukti, kol vaikas žvairumą išaugs, o kuo greičiau kreiptis į akių gydytoją. Pasitaiko “pseudožvairumo” atvejų, kai tik atrodo, kad akys žvairuoja. Toks netikras žvairumas augant išnyksta, bet tikrą žvairumą reikia ilgokai gydyti.

Kreivai laiko galvą

Jei galva palenkta link vieno peties arba pasukta, tai reikia pasirodyti ne tik ortopedui dėl keivakaklystės, bet ir akių gydytojui. Priverstinės galvos padėties priežastys gali būti vertikalus žvairumas ar retesni žvairumo pavidalai, pavyzdžiui, Duane sindromas.

Žiūri iš padilbų

Toks vaikas gali būti toliaregis. Toliaregiai blogiau mato ne tik iš arti, bet ir į tolį. Vaikai gerai akomoduoja (fokusuoja), todėl nedidelė toliaregystė jiems netrukdo. Jei toliaregystė didesnė nei amžiaus norma, trumpai vaikas gali matyti puikiai, pavyzdžiui, 6 dioptrijų toliaregis gali matyti mažiausius paveiksliukus ar raideles regėjimo tikrinimo lentelėje, bet ilgiau pažiūrėjus pradeda lietis.

Akys trūkčioja

Nistagmas, kai matomi trūkčiojantys akių judesiai, gali būti ne tik akių ligos, bet ir neurologinis simptomas.

Užmerkia vieną akį

Akį norisi užmerkti, kai dvejinasi. Ryškioje šviesoje lauke vieną akį merkia vaikai su protarpine egzotropija, t.y. žvairavimu į smilkinio pusę.  Merkti akį gali ir vaikai, kurie viena akimi blogai mato dėl  ambliopijos, taip pat prasidedančio žvairavimo į nosies pusę (ezotropijos).

Prisimerkia

Prisimerkus matosi ryškiau, nes žiūrime pro plyšiuką. Pro plyšiuką ryškiau mato vaikai su refrakcijos ydomis: astigmatizmu, , trumparegyste, didele toliaregyste.

Nuotraukoje matyti, kad vienas vyzdys baltas

Normaliai nuotraukoje abu vyzdžiai atrodo raudoni, nes matome atsispindintį vaizdą nuo raudonos akių tinklainės. Nevienoda vyzdžių spalva gali rodyti tinklainės ligas, pavyzdžiui, retinoblastomą. Retinoblastoma yra piktybinis kūdikių akių auglys.

Kitos priežastys gali būti katarakta, žvairumas.

Ašaroja

Jei akytės nuo gimimo ašaroja, o dar jei jos atrodo didelės ir gražios, gali būti įgimta glaukoma. Liga reta, bet rimta.

Ko neįmanoma pastebėti

Paminėsiu tik kelias dažnesnes problemas:

  • mikrožvairumas, kai žvairumo kampas toks mažas, kad žvairumo neįmanoma pamatyti, o vystosi ambliopija,
  • anizometropija, t.y., skirtinga refrakcija, pavydžiui, viena akis normali, o kita su dideliu astigmatizmu ar toliaregyste,
  • tinklainės ligos, kurias galima pastebėti tik išplėtus vyzdžius,
  • įgimtos kataraktos, kurias reikia kuo anksčiau diagnozuoti.

Profilaktinės apžiūros būtinos

Ypač svarbu patikrinti akis, jei kūdikis gimė neišnešiotas, taip pat, jei giminėje yra nuo vaikystės sergančių akių ligimis, nešiojančių akinius. Visiems kitiems būtinos trys profilaktinės vaiko akių apžiūros iki mokyklos:

  • 6-8 mėnesių: tikriname dėl įgimtų ligų. Nepatartina laukti, kol kūdikiui sueis metai, nes metų mažylis labai priešinasi, jį sunku gerai patikrinti.
  • 3 metų- tikriname regos aštrumą, refrakciją, akių dugną.
  • 6 metų – ruošiame vaiką mokyklai, tikriname spalvinį matymą.

Beveik visada reikia plėsti vyzdžius,  gydytojo kabinete užtrunkama 1-1,5 valandos, o po to dar 4-48 valandas vaikas gali blogai matyti. Bet tai jau kita tema.

© Gyd. Eglė Danielienė

Daugiau informacijos:

Akių gydytojų praktika
Adresas: Krokuvos g. 13, LT-09314 Vilnius
Telefonas: (5) 2775404
Darbo laikas: I-V 8.00-19.00
Svetainė: www.akiugydytojai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE