Gruodžio 7d. Antradienis

Ekologiško maisto džiunglėse nesunku pasiklysti

2013 Lapkričio 26d.
Peržiūrų skaičius: 29264
Ekologiško maisto džiunglėse nesunku pasiklysti

Jau nemažai metų pasaulis sprendžia dilemą: kaip maitintis – ekologiškais ar paprastais produktais? Pastarieji – pigesni, jų nusipirksi be vargo, užtat pirmieji – brangūs. Tačiau sveiki. Tiesa, kartais ekologijos vėliava – tik būdas pasipelnyti.

Smėlio spalvos blynai

Daugelis mėgsta blynus. Dažniausiai juos kepame iš sijotų baltų miltų. Tačiau Žvėryne esančioje vegetariško maisto kavinėje "Žaliasis bambukas" kartą teko paskanauti smėlio spalvos blynų, keptų iš pilno grūdo miltų. Vieni buvo kepti iš nesijotų biodinaminių kviečių miltų, kiti – iš speltos. Spelta – tai pastaruoju metu populiarėjantys senovinės rūšies kviečiai, labai maistingi, nepramoninės gamybos.

Blynams kepti kavinės šeimininkė naudojo ne rafinuotą, o ekologišką kokosų aliejų – jau vien dėl to jų skonis kitoks. O gardino nerafinuotais natūraliais saldikliais: palmių, agavų, klevų sirupu, taip pat nerafinuotu cukranendrių cukrumi.

Ragavome ir sausainių. Jie buvo iškepti iš ekologiškų speltos miltų. Vieni buvo sūrūs – su Himalajų druska ir šventkmynių sėklomis, kiti – saldūs, su nerafinuotu ekologišku cukranendrių cukrumi.

"Jeigu blynus kepate dažniau, rekomenduočiau naudoti nesijotus – ekologiškus arba biodinaminius miltus. Biodinaminiai produktai – aukštesnio standarto nei ekologiški. Tokie grūdai užauginti visiškai be trąšų. Kodėl siūlau kepti iš nesijotų miltų? Todėl, kad jų luobelėje susikaupę visi pagrindiniai vitaminai, kurių nėra baltuose miltuose", – aiškino buvusi Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentė, o pastaraisiais metais – bendrovės "Sveiki produktai" viena steigėjų ir akcininkų Guoda Azguridienė.

Kad šeimininkė nenusiviltų pirmuoju blynu, G.Azguridienė patarė iš pradžių į baltus įmaišyti ir nesijotų pilno grūdo miltų. Prie ekologiškų produktų geriausia pratintis pamažu.

Ekologiški daug brangesni

Dažnai pasigirsta patarimų, kad jei žmogui ne tas pat, ką jis valgo, tepa ant odos, pila ant plaukų ar kuo skalbia savo drabužius, jam reikėtų atsigręžti į ekologiškus maisto produktus ir kitas prekes.

Godos ir Ario Azguridžių šeima vartoja ekologiškus maisto produktus, naudoja ekologiškas kosmetikos ir higienos prekes. Paprastai tas, kurias patys importuoja į Lietuvą. Kadangi šviežiais produktais jų bendrovė neprekiauja, juos dažniausiai perka turguje, kartais – parduotuvėje. Namie daugelį patiekalų Guoda gamina iš galvos – jų receptus sukuria pati.

Ekologiški produktai brangesni nei paprasti, tačiau, anot pašnekovės, nelygu, su kuo palyginsi ir už ką mokėsi. Pavyzdžiui, rafinuotas ir nerafinuotas aliejus – tai du visiškai skirtingi produktai. Rafinuota ir nerafinuota druska – tas pat. Todėl ir kaina skiriasi. "Rafinuoti produktai pigūs, nerafinuoti – natūralūs", – jų skirtumą apibūdino Guoda.

G.Azguridienei dirbti tą darbą įdomu: "Man smagu rasti gerų daiktų ir jų pasiūlyti žmonėms. Ir pačiai jais pasinaudoti malonu. Nuo kai kurių dalykų, pavyzdžiui, alyvuogių aliejaus, netgi esu priklausoma. Tą aliejų vežame iš Italijos. Kai jis arba basmačiai ryžiai namie baigiasi, sakau, kad nėra ką valgyti. Basmačiai – tai augalo rūšis, o produkto rūšių yra per šimtą."

Moteris teigė, kad ekologiškų produktų suvalgoma mažiau. Jeigu valgysi ekologiškų dribsnių košę, nereikės jos pagardinti puse litro sirupo. Jie skanūs ir vieni, be pagardų.

Ar yra Vilniuje kokia draugija, vienijanti ekologiškai besimaitinančius žmones? Dalis tokių žmonių, kaip pastebėjo Guoda, pažįstami per jogą, nes jogoje mityba svarbu, žmonės mokosi sveikai ruošti patiekalus, susitinka pavalgyti tose pačiose kavinėse, kurių Vilniuje mažai. Vienose valgiai ekologiški, vegetariški, kitose gaminami pagal Ajurvedą. Tai – "Žaliasis bambukas", "Radharanė", "Balti drambliai", taip pat žalio maisto restoranas "Rawraw". "Mūsų klientai – toks virtualus ratas, kad žmonės vis susitinka", – sakė pašnekovė.

Daugybė prekiautojų – šarlatanai

Seimo narė, Vilniaus miesto mero žmona Agnė Zuokienė netiki, kad Lietuvoje pardavinėjamas ekologišku vadinamas maistas iš tikrųjų yra ekologiškas.

"Sveikas maistas – viena mano temų, esu surengusi ne vieną tokią diskusiją Seime. Šiai temai esu skyrusi pusę metų, apvažiavusi daugelį mokyklų su paskaitomis. Neapsimetinėkime, Lietuvoje ekologiško maisto nėra. Didžioji dalis ekologiško maisto pardavėjų – šarlatanai. Į tuos ekologiškus turgelius bet kas gali ateiti ir bet kuo prekiauti, – rėžė A.Zuokienė. – Viena – geri ketinimai, norai, visai kas kita – realybė. Tuose mūsų turgeliuose – tik iš dalies ekologiškas maistas. Ten yra visko. Todėl neperku maisto tuose turgeliuose. Maistu ekologiškuose turgeliuose nepasitikiu ne tik aš, bet ir didžioji dauguma Lietuvos žmonių."

Zuokų šeima stengiasi, kiek įmanoma, atsirinkti tinkamus maisto produktus. Juos Vilniaus mero žmona perka įvairiose vietose. Duoną kiekvieną šeštadienį arba sekmadienį perka Užupio kepyklėlėje, nes ten ji kepama krosnyje.

"Mums svarbu, kad duona būtų iškepta mūsų akyse, krosnyje, ir patikima. Mėsą visada perku tik parduotuvėje. Pirkti daržovių kiekvieną šeštadienį Artūras su mažąja Emilija važiuoja dviračiu į Halės turgų. Ten turi savo bobutes, iš kurių perka. Kaip patikimiems pirkėjams bobutės jiems iš po prekystalio pasiūlo ir kaimiškų kiaušinių. Pomidorų ir agurkų savo sode užaugina mano tėvai", – pasakojo A.Zuokienė.

Seimo narė džiaugėsi, kad Užupyje, kur jie gyvena, yra Užupio krautuvė, kurioje pardavinėjama puiki mėsa, įvairūs sūriai, kiti produktai. Svarbiausia, jie patikimi. Tačiau jie nėra ekologiški. "Tai produktai, kurie tinka mano šeimai ir mūsų svečiams, – pabrėžė A.Zuokienė. – O žodis "ekologiškas" – tai visai kita sąvoka."

Pašnekovės įsitikinimu, sunkiai Lietuvoje, taip pat visoje Europoje, surastume realių, o ne tariamų ekologiškų produktų. Lietuvoje nėra prasmės šnekėti apie ekologišką maistą. Tai, ką šiandien bandome vadinti ekologiškais produktais, dažniausiai neturi nieko bendra nei su ekologija, nei su sveikata.

"Mūsų rinka šiandien yra tokia, kad ja ne itin galima pasitikėti. Užsienyje viskas patikimiau, žmogus už savo prekę garantuoja savo autoritetu. Pas mus to dar nėra, – sakė A.Zuokienė. – Ko labiausiai noriu? Kad, kai nueisiu į Tymo turgelį, tie prekiautojai man būtų autoritetas, kaip dabar Užupio krautuvė."

Pusryčiams – vanduo su citrina

Žinomas alpinistas Vladas Vitkauskas nežiūri į produktų etiketes, o stengiasi valgyti tai, kas tikra ir natūralu. Norint rinktis ekologiškus produktus, anot jo, reikia sugaišti daug laiko ir dažnai vis tiek nupirksi katę maiše. Geriausia, jei gali turėti savo daržą ir pats užsiauginti daržovių. Tačiau mieste tai neįmanoma.

"Prie ekologiško maisto nesu prisirišęs, Tymo turgelyje nusiperku tik duonos. Vasarą valgau daržoves – iš draugų, giminių ir parduotuvių, – pasakojo V.Vitkauskas. – Mano pusryčiai – vanduo su citrina arba žolelių arbata. O karališki pusryčiai – tai šviežios sultys, kurių išsispaudžiu pats."

Sultis jis spaudžia iš to, kas yra po ranka. Tačiau visada stengiasi, kad namie būtų obuolių, burokėlių, morkų, griežinėlis moliūgo, imbiero, greipfrutų. Vasarą į sultis įmaišo kiaulpienių lapų. "Labai tinka, gaivina, puikus kartumėlis, – gyrė Vladas. – Geriau negu imbieras."

Mėsos alpinistas daugelį metų nevalgo, net jos skonį ir kvapą yra užmiršęs. Cukraus nevartoja, bet žiemą vasarą turi labai gero medaus ir kelių rūšių grūdų. Šiuos visada gali susimalti kavamale ir it koks tibetietis užsiplikyti puikios košės.

"Pabrinksta 15 minučių – ir puikiausias patiekalas. Jį pagardinu džiovintomis žolelėmis arba sėklomis, valgau su daržovių salotomis. Visko yra pas mus, nereikia jokių tolimų kraštų. O kai tų sulčių atsigeriu rytą, iškart akyse prašviesėja", – gyvenimu nesiskundė V.Vitkauskas.

Komentaras

Daiva Pipiraitė, gydytoja dietologė

Tik sveikintina, jei žmogus turi galimybę pirkti ekologiškus produktus ir jais maitintis. Tačiau ar tai bus naudinga kontroliuojant savo svorį? Nebūtinai. Vieni maitinasi ekologišku maistu, bet turi antsvorio, kiti – neekologišku, bet sugeba kontroliuoti savo svorį ir numesti antsvorio. Galima persivalgyti ir to ekologiško maisto. Vien tai negarantuoja geros sveikatos ateityje, reikia atsižvelgti ir į kitus dalykus. Ekologiško maisto vartojimas gali turėti tam tikrą ilgalaikę įtaką žmogaus sveikatai, bet ji dar nėra nei ištirta, nei patvirtinta.

Diena.lt


Sudaiginti grūdai — energija iš gamtos

Sudaiginti grūdai — energija iš gamtos

Ar žinote, kokią didžiulę naudą žmogaus organizmui teikia sudaiginti kviečių, rugių, sojų, grikių ar žirnių daigai? Vakaruose juos imta vadinti idealiu maistu. Vitaminas B yra savotiškas kuras, padedantis mūsų organizmui pasipildyti energijos ir...


Kaip susivaldyti neužkandžiavus naktimis

Kaip susivaldyti neužkandžiavus naktimis

Kas verčia žmogų, besirūpinantį savo figūra ir visą dieną besilaikantį dietos, artėjant nakčiai staiga prarasti visą valią ir pulti prie šaldytuvo? Jei nesulaikomas noras pavalgyti vakare arba naktį - jūsų silpnybė, galbūt šie patarimai padės...


Dešrelių su konservantais ant laužo kepti nevalia

Dešrelių su konservantais ant laužo kepti nevalia

Maisto kokybę kontroliuojantys specialistai sako, kad parduotuvėse parduodamos rūkytos dešrelės netinkamos kepti ant laužo. Mat šiuose gaminiuose esantys konservantai kepant virsta žmogaus sveikatai pavojinga medžiaga. Kone vasariški orai ir...


Polifosfatais pagardintos mėsos nevalgo net šunys

Polifosfatais pagardintos mėsos nevalgo net šunys

Paprastas paršelis iki suaugusios kiaulės užauga maždaug per metus, o maitinamas hormonais – vos per 7 mėnesius. Tai pastebėję mėsos gamintojai neatsispiria greitesnio pelno pagundai. Kaime parduodami gyvulius žmonės seniau gudraudavo...


Maistas be raidelės E mums neįperkamas?

Maistas be raidelės E mums neįperkamas?

Visuomenėje suaktyvėjus diskusijoms dėl maisto priedų vartojimo tikslingumo, jų įtakos žmonių sveikatai, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad šie būgštavimai atsirado dėl informacijos apie...


Saikingai vartojami lašiniai – naudingi

Saikingai vartojami lašiniai – naudingi

Nemažai žmonių mano, kad lašiniai kenkia sveikatai. Esą jų mėgėjai rizikuoja susirgti ateroskleroze – lėtine liga, kai arterijose susidaro aterosklerozinių plokštelių. Be to, lašiniai neva didina cholesterolio kiekį kraujyje, nuo jų tunkama....


Atsakymas į Vincento Sako pateiktą informaciją straipsnyje

Atsakymas į Vincento Sako pateiktą informaciją straipsnyje

Renata Grikšelytė, "Danone" ryšių su visuomene atstovė Lietuvoje portalo redakcijai atsiuntė oficialų atsakymą į Vincento Sako pamąstymus ir kritiką apie "Danone" produktą "Activia". Siekdami nuomonių objektyvumo, šią...


Tyrimas: vaisių ir daržovių lietuviai valgo daugiau už estus ir latvius

Tyrimas: vaisių ir daržovių lietuviai valgo daugiau už estus ir latvius

Daugiau nei du trečdaliai lietuvių bent vieną kartą per dieną valgo vaisių ir daržovių. Tuo tarpu estai ir latviai gerokai atsilieka – vaisių ir daržovių jie valgo rečiau, o dauguma jų net nežino, kad šios rūšies maisto reikėtų suvartoti...


Žalioji arbata gali atitolinti glaukomą

Žalioji arbata gali atitolinti glaukomą

Honkongo akių ligų ligoninės mokslininkai teigia, jog žaliojoje arbatoje esantys katechinai iš virškinimo sistemos patenka į akies audinius ir padeda apsisaugoti nuo glaukomos ir kitų ligų. Kaip praneša nutraingredients.com, gerti žalią arbatą...


Kodėl valgyti reikia reguliariai ir tinkamai?

Kodėl valgyti reikia reguliariai ir tinkamai?

Sveikatinimo srityje dirbantys sveikatos specialistai, sveikos gyvensenos propaguotojai labai dažnai kalba apie moksliškai įrodytus mitybos ir sveikatos sąryšius, informuoja apie netinkamų įpročių galimas pasekmes. Mokslininkų teigimu, net 30...


Gerti arbatą sveikiau nei vandenį

Gerti arbatą sveikiau nei vandenį

Daugelis įsitikinę, jog arbata dehidratuoja organizmą, tačiau Didžiosios Britanijos dietologai tvirtina priešingai - arbata prilygsta dideliam suvartotam vandens kiekiui ir apsaugo nuo širdies ligų bei gali sumažinti tikimybę susirgti vėžiu. Kaip...


Jonizuotas vanduo – paprasta pasigaminti, sveika gerti

Jonizuotas vanduo – paprasta pasigaminti, sveika gerti

Gyventi ilgai, sveikai ir laimingai – kiekvieno iš mūsų svajonė ir siekiamybė. Ar tai įmanoma įvairių lėtinių ligų varginamoje mūsų visuomenėje? Atrodo, sudėtinga. Tačiau sprendimo raktas dažniausiai glūdi paprastuose kasdieniuose dalykuose,...


Jonizuotas vanduo pagerina kavos ir arbatos savybes

Jonizuotas vanduo pagerina kavos ir arbatos savybes

Net jei ryte kaip akis išdegę skubate į darbą, puodelis kavos arba arbatos tikriausiai vis tiek yra ištikimas Jūsų ryto palydovas, kuriam laiko rasite visada. Jei niekur neskubate – rasite laiko tuo labiau.Tačiau ar žinojote, kad naudojant...


Ko vertas į laikraštį suvyniotas sumuštinis?

Ko vertas į laikraštį suvyniotas sumuštinis?

Kai miškai net lūžta nuo uogų ir grybų, šeimininkės šaldikliuose ima kaupti jų atsargas žiemai. Deja, ne visos miško gėrybės yra užšaldomos tam skirtuose indeliuose. Uogaudamas ar grybaudamas neretas mūsų irgi nesuka sau galvos, kad uogas ar...


Maiste puikuojasi "E"

Maiste puikuojasi "E"

Dabar visi keikia dabartinius maisto produktus, kad šie pilni visokių "E" priedų. Daug kas nesivaržydami sako, jog valgome vien tik nuodus, ir viskas. Teisybės tuose pasvarstymuose, žinoma, yra. Kodėl į mėsą reikia dėti spalvos ir kvapo...


Gydytoja Jelena Tulčina: „Žvyneline serga net vaikai, tačiau nesutinku, kad tai – nuosprendis visam gyvenimui“

Gydytoja Jelena Tulčina: „Žvyneline serga net vaikai, tačiau nesutinku, kad tai – nuosprendis visam gyvenimui“

Pasaulyje yra daugiau, nei 170 milijonų žmonių, kenčiančių nuo žvynelinės. Net apie 120 tūkstančių gyvena Lietuvoje. Gydytoja Jelena Tulčina sako, kad liga jaunėja. „Jauniausiam mano pacientui buvo vos metukai. Tėvams dermatologai liepia...


Norite sulieknėti? Dažniau valgykite žuvį

Norite sulieknėti? Dažniau valgykite žuvį

Žmonėms, besirūpinantiems sveika mityba ar bandantiems atsikratyti nereikalingo viršsvorio, specialistai pataria valgyti daug žuvies produktų, kadangi žuvis ir jūros gėrybės – svarbus baltymų šaltinis. Žuvį žmogaus organizmas įsisavina...


Sveikas maistas – tik iliuzija?

Sveikas maistas – tik iliuzija?

Lietuviška mėsa ir grūdai yra visiškai sveiki ir labai vertinami pasaulyje – tokiais argumentais ginasi verslininkai, viešai kaltinami nešvariais maisto pramonės užkulisiais. Tačiau parduotuvėse produktų be cheminių medžiagų beveik nebeliko....


Vaisiai ar daržovės?

Vaisiai ar daržovės?

Dietologai pataria: valgykite daugiau vaisių ir daržovių. Tačiau Jungtinių Amerikos Valstijų mitybos specialistai nustatė, kad tai praktiškai neįmanoma, nes tie, kurie mėgsta daržoves, dažniausiai negali pakęsti vaisių, o pastarųjų mėgėjai...


Ar dydis visada svarbu?

Ar dydis visada svarbu?

Beveik kiekviena daržovė ar vaisius turi didesnį ar mažesnį brolį. Ir nors visi jau seniai žino, kad kuo daugiau daržovių suvalgys, tuo geriau, kartais svarbu atkreipti dėmesį ir į pačių daržovių ir vaisių dydį. Čia pateikiamos aštuonios produktų...


Nepriaugsite papildomų kilogramų, jei valgysite lėtai

Nepriaugsite papildomų kilogramų, jei valgysite lėtai

Nenorintys prisiauginti papildomų kilogramų turėtų valgyti lėčiau, teigia atitinkamą tyrimą atlikę JAV dietologai. Kaip per šventes ir nesibaigiančias vaišes išsaugoti figūrą ir neprisiauginti dviejų trijų nereikalingų kilogramų? Kaip išsiaiškino...


TOP 10: sveikiausios pasaulio virtuvės

TOP 10: sveikiausios pasaulio virtuvės

Kurios šalies virtuvė yra sveikiausia? Sužinokime sveikiausių pasaulio virtuvių dešimtuką! Pirmoje vietoje atsidūrė Japonija, kur su nutukimo problema susiduria 1,5proc. gyventojų, o vidutinė gyvenimo trukmė yra 82 metai. Dumbliai, šviežios jūros...


Alus – vyrų priešas!

Alus – vyrų priešas!

Britai garsėja alaus barais ir tamsiuoju alumi, o lietuviai mielai kelia bokalą po sunkios darbo dienos ar per šventes. Tačiau nors daugelis ir laiko alų visiškai nekaltu gėrimu, jis gali stipriai pakirsti sveikatą. "Alus gerti sveika"?...


Šeimos gydytoja: normaliai vaiko raidai mėsa būtina

Šeimos gydytoja: normaliai vaiko raidai mėsa būtina

Remiantis statistiniais duomenimis, daugelyje Vakarų Europos valstybių apie 20 proc. gyventojų yra vegetarai, Lietuvoje – apie 5 proc. ir šis skaičius auga. Atsisakyti mėsos gali mitybą subalansavę ir pakankamą organizmui reikiamų medžiagų...


Atsisakantys pusryčių rizikuoja nutukti

Atsisakantys pusryčių rizikuoja nutukti

Lietuviams nuo seno valgis buvęs šventas dalykas, todėl ir pusryčiai buvo laiminami. Valgyti lietuviškų kruopų košę ir dabar rekomenduoja mitybos specialistai, nes tai maistingas ir energijos teikiantis valgis. Tačiau klaipėdiečiai rytais kavinėse...


Mokslo populiarintojai triuškina garsenybių pateikiamus sveikos gyvensenos patarimus

Mokslo populiarintojai triuškina garsenybių pateikiamus sveikos gyvensenos patarimus

Viena britų mokslo populiarinimo organizacija trečiadienį sukritikavo kai kurių garsenybių patarimus kaip sveikai gyventi. Pavyzdžiui, pareiškimus apie sėklos sulaikymo naudą arba kūnui energijos suteikiančias silikonines apyrankes. Organizacija...


Maistas iš parduotuvių pavojingas

Maistas iš parduotuvių pavojingas

Vokietijoje didelį rezonansą sukėlė reprezentatyvaus maisto produktų, kuriuos ekspertai įsigijo įvairiuose šalies prekybos tinkluose, tyrimo rezultatai. Jie atskleidė, kad didelė dalis parduotuvėse įsigytų daržovių ir vaisių kelia rimtą pavojų...


Produktai be E iš parduotuvių lentynų gali visai išnykti

Produktai be E iš parduotuvių lentynų gali visai išnykti

Maisto ir veterinarijos specialistai tikina, kad nuo gruodžio pirmos dienos vartotojams galės garantuoti, kad produktai pažymėti ženklu "be E" iš tikrųjų bus be E. Sugriežtinus tokių produktų laboratorinę patikrą, daugelis gamintojų...


Pasaulio delikatesų sąrašą papildo - quinoa (liet. bolivinė balanda)

Pasaulio delikatesų sąrašą papildo - quinoa (liet. bolivinė balanda)

Anglakalbiai vis dar neperskaito žodžio quinoa, tuo tarpu mums, lietuviams, gerokai paprasčiau. Nors daugelis vyresnės kartos tautiečių bolivines balandas sieja su mūsų kiemuose ir tarpuvartėse augančiomis piktžolėmis (taip pat vadinamas...


Penkios persivalgymo priežastys

Penkios persivalgymo priežastys

Svajojate atsikratyti antsvorio, tačiau nepavyksta? Galbūt kaltas nuolatinis persivalgymas? Štai keletas priežasčių, kodėl suvalgome daugiau nei reikia. Per didelės porcijos. Didelė maisto pilna lėkštė gali sugundyti suvalgyti daugiau nei tuo metu...

lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9