Patvirtintais duomenimis, net 80 proc. bėgikų kasmet patiria traumas. Pavojaus varpais skambina ir 2013 metais Ohio universitete atlikto tyrimo rezultatai: 16 proc. sporto klubų lankytojų yra priversti nutraukti treniruotes dėl netikėtai atsiradusių sveikatos sutrikimų. Ar tai reiškia, kad posakis „sportas – sveikata“ nebeturi prasmės?
Anaiptol! Tai tik įrodo, kad asmeninio trenerio, padedančio taisyklingai sportuoti, profesija buvo sugalvota ne veltui. Pirmojo Lietuvoje figūros priežiūros salono „Figurella“ asmeninės trenerės dalinasi 5 didžiausiomis moteriško sporto nuodėmėmis, kurių, dailios figūros ir puikios sveikatos vardan, privalu vengti:
Netaisyklingas kvėpavimas. Viena pagrindinių padidėjusio kraujospūdžio, alergijos, skrandžio ir žarnyno ligų priežasčių – deguonies badas. Kitaip tariant, netaisyklingas kvėpavimas, į kurį, tobulindamos kūno linijas, pamirštame atkreipti reikiamą dėmesį. Viena iš taisyklingo – diafragminio – kvėpavimo taisyklių: kvėpuoti laisvai ir ritmingai, iš lėto įkvėpiant ir iškvėpiant per nosį. Beje, Vokietijos medikai nustatė, kad, jei žmogus visą gyvenimą kvėpuotų diafragma, galėtų sustabdyti senėjimą net 30 metų.
Žalinga stuburo padėtis. Tikriausiai sutiksite, kad, naudodamiesi sporto klubo treniruokliu, mažiausiai galvojate, kokiame aukštyje Jūsų pečiai ar koks atstumas tarp Jūsų menčių. Japonų mokslininkai tikina, kad pagalvoti verta, o dar vertingiau pažvelgti į kūno padėtį iš šono. Mat fizinio krūvio metu dėl netaisyklingos laikysenos raumenys vienose kūno vietose persitempia, o kitose silpsta ir ilgainiui net atrofuojasi. Be to, netaisyklinga laikysena provokuoja kaulų ir raiščių skausmus bei ankstyvus senėjimo procesus.
Ydingas kalorijų skaičiavimas. Manote, kad, jei sportuosite daugiau, o valgysite mažiau, pergalingi rezultatai bus garantuoti? Nejuokaukite! Tai organizmo alinimas. Fizinio krūvio metu gausiau prakaituojame, todėl netenkame mineralinių medžiagų. Jas, kaip ir išeikvotą energiją, būtina kompensuoti subalansuota mityba. Tačiau perspėjame, gardus desertas nėra tinkamiausia kompensacijos forma.
Mažas dėmesys giluminiams raumenims. Siekiate proporcingos figūros ir sveiko kūno? Turime nuvilti: įprasti užsiėmimai sporto salėje ar rytinis bėgiojimas pagelbės menkai, nes yra subalansuoti paviršiniams, stipriesiems raumenims. Formuoti figūrą ir išvengti nemalonaus raumenų skausmo padės fizinė veikla, orientuota į išskirtinai problemines kūno vietas bei giliųjų raumenų stiprinimą. Giliųjų nugaros ir dubens dugno raumenų priežiūra būtina pilnavertei moters sveikatai, taip pat ir celiulito prevencijai.
Netinkamas treniruočių intensyvumas. Amerikos Sporto Medicinos Asociacija pabrėžia, kad pernelyg dažnos ar milžiniško intensyvumo treniruotės sukelia organizmui tikrų tikriausią šoką. Patartina užsiimti figūros priežiūra ne tik reguliariai, tačiau ir pagal organizmo fiziologiją atitinkančią užsiėmimo eigą: nepraleidžiant tempimo pratimų, keičiant kūno padėtį iš horizontalios į vertikalią bei atpalaiduojant raumenis treniruotės pabaigoje.