Rawpowders

Senyvo žmogaus slauga – išbandymas šeimai

Senyvo žmogaus slauga – išbandymas šeimai

Slaugos ir senelių namai – vis dar karštų diskusijų objektas ar net tabu. Viena vertus, tai lyg ir negarbė šeimai, kurie neva “atsikrato” pareiga. Kita vertus, vis daugiau žmonių, įvertinę fizines ir finansines galimybes, pasitiki kvalifikuotu slaugos personalu. Kol kas mažiausioji, bet labiausiai auganti slaugos ir globos namų gyventojų dalis – senoliai, kurie savarankiškai apsisprendė kur leis senatvę, kai nebegalės savimi pasirūpinti.

Visuomenėje rūpinimasis artimaisiais dažnai suprantamas kaip pasiaukojimas, tačiau reikia įvertinti, kad tai nėra tik prasminga patirtis, aiškina

Svarbu į slaugymo namuose privalumus ir trūkumus ne tik sergančiojo akimis, bet ir įvertinti ilgalaikio artimųjų slaugymo namuose problemas juos prižiūrintiems šeimos nariams. Net keli atlikti tyrimai parodė, kad artimųjų, slaugančių savo sergančius šeimos narius, gyvenimo kokybė yra žymiai blogesnė, palyginti su neslaugančiais artimųjų.

“Vienas iš paaiškinimų, kodėl taip nutinka, yra tas, kad sergančiojo slaugymas – ypač sunkus fizinis darbas, atsiliepiantis slaugančiojo sveikatai, tam reikia ne tik fizinių jėgų, bet ir psichologinio bei medicininio pasirengimo”, – sako Rūta Petraškaitė, reabilitacijos ir slaugos centro “Gemma” socialinio darbo vadovė. Dažnai tai blogina besirūpinančiojo gyvenimo kokybę, didina įvairių ligų, konfliktų su kitais namiškiais riziką.

Būtina pritaikyta aplinka

Seneliams prižiūrėti reikia ne tik specifinių žinių, bet ir specialių įrengimų. Jei pacientas yra prikaustytas prie lovos, jį būtina vartyti, kad neatsirastų pragulų, maitinti, prausti, aprengti, keisti higienos priemones, reikiamu laiku sugirdyti ar suleisti vaistus. Slaugos namuose ar panašioje įstaigoje tokių pacientų priežiūra ir slauga užtikrinama visą parą, todėl artimieji nėra priversti keisti darbą ar samdyti epizodiškai ateinantį ir ligonį slaugantį žmogų.

“Jeigu artimieji nusprendė slaugyti senelį namuose, jie turi užtikrinti, kad jis nebus paliekamas vienas. Taip pat svarbu pritaikyti namų aplinką: įsigyti tokių specialių priemonių kaip maitinimo staliukas, vonios suolelis, tualetinė kėdė ir daugelį kitų, įrengti porankius patogiam ir saugiam judėjimui namuose”, – Rūta Petraškaitė, reabilitacijos ir slaugos centro “Gemma” socialinio darbo vadovė. Jei slaugomas žmogus vaikšto, pasirūpinti pagalbinėmis judėjimo priemonėmis – vaikštyne, lazdele, užtikrinti patalpos, kurioje jis gyvens išplanavimą, kad galėtų saugiai judėti. Būtina atsižvelgti ir į slaugomo specifines senolio ligas, pavyzdžiui, Alzheimerio ligą, senatvinę demenciją, įvairias būkles po persirgtų ligų. Įvertinti ir pasirūpinti buities sąlygomis, kad jos nekeltų pavojaus senoliui ir jo aplinkiniams.

TAIP PAT SKAITYKITE