Po ilgų mokslininkų aiškinimųsi dėl moterų orgazmo šis reiškinys ir toliau išlieka evoliucijos paslaptimi.
Tyrimas su tūkstančiais dvynių neatskleidė jokių tikslių duomenų apie tai, ar orgazmas yra tik atsitiktinis natūralios atrankos produktas ar ne.
„Evoliucinis moterų orgazmo atsiradimas kelia vis didesnes diskusijas tarp mokslininkų”, – rašo Queensland universiteto genetikas Brendanas Zietschas ir Suomijos Abo universiteto mokslininkas Pekkas Santtilas.
Kol vyrų orgazmas paaiškinamas lengvai dėl jų noro pratęsti giminę ir lengvumo tai pasiekti, moters orgazmas kelia sudėtingesnių klausimų.
Orgazmus patiria visi vyriškos lyties gyvūnai. Tačiau ši savybė nepastebima kai kuriose patelėse, pavyzdžiui, gibonuose. Tarp žmonių vyrai orgazmus patiria daug lengviau nei moterys. Viena iš dešimties moterų išvis negali pajusti orgazmo. Toks išskirtinumas prieštarauja ankstesniems moters orgazmo aiškinimams, kad jis sustiprina ryšį su partneriu ar atskleidžia jo vyriškumą. Tarp moterų orgazmo kilmės aiškinimų yra ir teorija, jog orgazmas, sukeldamas psichologinį pasitenkinimą, skatina reprodukcinę sėkmę. Tačiau jei moterų orgazmas būtų svarbus evoliuciniam prisitaikymui, jį būtų daug lengviau moterims pasiekti. Neaišku ir tai, kodėl moterims reikalinga klitoriaus stimuliacija orgazmui pasiekti.
Elisabeth Lloyds 2005 metais išleistoje knygoje „Moters orgazmo istorija” teigia, kad moterų orgazmas nėra prisitaikymo pasekmė, o tiesiog šalutinis produktas, kilęs iš bendrų biologinių savybių su vyru, kaip vyrų nefunkcionuojantys speneliai. Šią teoriją buvo bandyta paaiškinti tyrimu su dvynių poromis.
Anksčiau minėti mokslininkai Zietsch ir Santtila atliko testą, kuriame dalyvavo 1803 poros skirtingų lyčių dvynių ir 2287 poros tos pačios lyties dvynių. Tyrimo dalyviai buvo klausiami, kaip dažnai ir kaip lengvai jie pasiekia orgazmą. Jei moterų orgazmas būtų evoliucijos padarinys, skirtingų lyčių dvyniai turėtų orgazmus jausti panašiai. Mokslininkų tyrimas parodė, kad taip nėra. Brolių dvynių ir seserų dvynių orgazmo pojūčiai ir dažniai buvo panašūs, tačiau skirtingų lyčių porose orgazmo funkcionavimas buvo skirtingas.
Prie tyrimo dirbę mokslininkai perspėjo, kad projekto rezultatai gali būti ne visiškai teisingi. Apklausos, kurių metu patys dalyviai išsako savo potyrius, nėra metodologiškai patikimi.