Niekada mokesčių „Sodrai” nemokėjęs ligonis arba vaiko susilaukusi moteris išmokas galėtų gauti kaip kreditą.
Tokius siūlymus išsakė ekonomistas Raimondas Kuodis. Tokiu atveju ši visuomenės dalis neliktų be pagalbos, o skolą grąžintų vėliau mokėdami socialinio draudimo įmokas.
„Socialinio draudimo lėšų skolinimo principas, mano galva, būtų teisingesnis ir jis puikiai dera su mano siūloma individualių sąskaitų sistema. Žmogus galėtų kažką pasiskolinti iš valstybės, o po to
mokėdamas įmokas tą skolą grąžintų. Tai galima būtų taikyti ne tik ligos ar motinystės atveju, bet ir, pavyzdžiui, studijų paskoloms”, – sakė R. Kuodis.
Toks skolinimas esą leistų išvengti anksčiau pasitaikiusių tvarkingai mokesčius mokančią visuomenės dalį piktinusių piktnaudžiavimo atvejų, kai sumokėjęs nedidelę vienkartinę sveikatos draudimo įmoką žmogus galėdavo gultis į ligoninę brangiam gydymui.
Motinystės atveju, R. Kuodžio nuomone, vaiko susilaukusi moteris galėtų rinktis, kokio dydžio išmoką ji norėtų gauti, pasiskolindama iš savo ateities socialinio draudimo įmokų.
„Dabar sklando pasiūlymas, kad niekur nedirbusi jauna motina galėtų gauti išmoką nuo, tarkime, minimalaus atlyginimo, tačiau iš tokios pašalpos toks ir pragyvenimas. Galbūt žmogui galima būtų sudaryti laisvę rinktis didesnę išmoką, o ateityje ji savo įmokomis visa tai kompensuotų”, – svarstė pašnekovas.
Jo nuomone, piktnaudžiavimo atvejų galėtų pasitaikyti, tačiau jų esą būtų mažiau nei yra dabartinėje sistemoje.
„Žinoma, bus atvejų, kai žmonės kažką pasiskolins, bet niekada
negrąžins, nes niekada neturės darbo. Šitie dalykai yra neišvengiami, jie įprasti bankų sistemoje, tačiau dėl jų nereikėtų dramatizuoti ar atsisakyti pačios idėjos. Piktnaudžiavimų ir neteisingumo dabartinėje sistemoje yra kur kas daugiau nei būtų aiškioje skaidrioje sistemoje, kurioje viskas apskaitoma, – sakė R. Kuodis.
Delfi.lt primena, kad ekonomistas socialiniame draudime siūlo įvesti asmeninių sąskaitų sistemą, kurioje būtų matyti, kiek konkretus žmogus per visą gyvenimą sumokėjo įmokų ir nuo to priklausytų jo pensijos dydis.
Siūlys rinktis, kiek laiko būti su vaiku
Šiuo metu Vyriausybėje ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje svarstoma, kaip reformuoti socialinio draudimo sistemą.
Pertvarkant „Sodrą” planuojama nuo 2012 m. keisti ir motinystės (tėvystės) išmokų tvarką. Ministerija siūlo leisti tėvams pasirinkti, kokio ilgio vaiko priežiūros atostogas rinktis. Nusprendusiems vaiką namuose auginti vienerius metus, jiems būtų mokama 100 proc. atlyginimo, bet ne daugiau nei nustatytos „lubos”, o nusprendusiems namuose likti dvejus metus, pirmaisiais metais būtų mokama 60 proc., o antraisiais – 40 proc. atlyginimo, bet ne daugiau nei nustatytos „lubos”.
Speciali ministerijos sudaryta darbo grupė siūlė palikti dvejų metų motinystės (tėvystės) atostogas, tačiau išmoką palaipsniui mažinti nuo 100 proc. iki 40 proc. atlyginimo, bet ne daugiau nei nustatytos „lubos”. Taip pat siūloma, kad antraisiais vaiko auginimo metais mamos galėtų gauti pašalpą nepriklausomai nuo to, ar grįžo į darbą.
Ketinama numatyti, kad pašalpa būtų skaičiuojama remiantis 24 mėnesių atlyginimu iki gimdymo arba 12 mėnesių atlyginimu iki nėštumo. Auginantiems du ir daugiau vaikų vienu metu būtų mokama ne daugiau nei 100 proc. atlyginimo, bet neperlipant nustatytų „lubų”.
Šiuo metu vaiką namuose prižiūrinčiam vienam iš tėvų pirmaisiais vaiko auginimo metais mokama 100 proc., o antraisiais – 85 proc. atlyginimo, bet ne daugiau nei nustatytos „lubos”. Nuo liepos šios išmokos mažės 10 proc.
Motinystės (tėvystės) išmokos „lubos” prieš mokesčius šiuo metu yra 5850 Lt, o nuo liepos sumažės iki 4680 Lt.