“Vis sunkiau priversti dukrytę miegoti pietų miego. Jai tai tarsi bausmė. O gal tokio amžiaus vaikams dienos miegas jau nebėra būtinas?” – klausia trejų metukų Dominykos mama Aistė.
Nors visi vaikai skirtingi, trimetinukai yra labai judrūs, tad pavargsta tiek fiziškai, tiek emociškai. Todėl jiems rekomenduojama dieną pamiegoti. Geriausia, kad mažylis tą darytų iki penktojo savo gimtadienio. Tačiau jei jis atsisako, versti taip pat nereikėtų. Gali būti, kad vaikas reikalingą miego dozę atsiima naktį arba jam to miegelio tik tiek ir tereikia. Nebent dieną mažylis buvo labai aktyvus, patyrė daug emocijų, blogai miegojo naktį, o nepamiegojęs dieną vakare būna piktas ir irzlus.
Kaip prisikviesti dienos miegelį
● Pasiūlykite vaikui bent pagulėti užsimerkus. Toks poilsis geriau nei jokio. Be to, kartais tiek ir tereikia – žiūrėk, begulėdamas mažylis ir užmiega. Jei paguldytas jis pradeda prašinėti gerti ar į tualetą, paprašykite ramiai kurį laiką pagulėti, nes dažniausiai tai tik dėmesio reikalavimas.
● Paguldykite mažylį jam neįprastoje vietoje, pavyzdžiui, paklokite jaukų guolį ant grindų, palėpėje, vasarą kieme pastatytoje palapinėje ar bent jūsų lovoje.
● Prigulkite šalia. Žinoma, jums miegoti nebūtina, bet atminkite – pietų miegas naudingas ne tik mažiesiems. Galite dar paskaityti vaikučio mėgstamą pasakaitę.
● Pasiūlykite vaikui migdyti savo mylimą žaisliuką. Būtina sąlyga – gulėti tyliai šalia ir netrukdyti savo mažajam draugui miegoti.
Ar žadinti miegaliuką?
Tinkamiausias metas eiti dienos pogulio – tarp 13 ir 14 valandos. Po 16 valandos guldyti apskritai nereikėtų, nes gali būti sunku prisikviesti nakties miegelį. Kad pailsėtų, vienam trimetinukui užtenka pamiegoti 45–50 minučių, o kitam prireikia ir daugiau nei valandos. Tai priklauso nuo individualių organizmo savybių, mažylio temperamento, dienotvarkės intensyvumo bei nakties miego trukmės. Vidutiniškai pietų miegelis trunka nuo pusvalandžio iki pusantros valandos.
O jei mažylis jau miega daugiau nei jam įprastą miego laiką? Nieko baisaus, jei jį švelniai pažadinsite, tik svarbu ištaikyti tinkamą laiką. Mat vaikų, kaip ir suaugusiųjų, miegas vyksta ciklais – juos sudaro paviršutiniško, gilaus miego ir sapnavimo fazės, tik mažųjų miego fazės keičiasi greičiau. Iš karto po sapnavimo fazės vaikai būna beveik prabudę. Todėl švelniai pažadinti mažieji jausis tarsi pabudę patys. Sapnavimo fazę atpažinti nėra labai sunku – po užmerktais vokais juda akių obuoliai, kartais keičiasi vaiko veido mimika.
Renata Maslauskienė, konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė