REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Greitai grįšime į mokslo metų rutiną: kaip palengvinti pereinamąjį laikotarpį

Vaikų kambarys prieš miegą
Vaikų kambarys prieš miegą

Nors ruduo ir artėjantys mokslo metai daug kam atneša naujos pradžios džiaugsmą, rutinos pokyčiai gali kelti iššūkių tiek vaikams, tiek jų tėvams. Psichologė dalinasi gudrybėmis, kaip palengvinti pereinamąjį laikotarpį, ir pataria pradėti ruoštis jau dabar.

Ko gero, ne vienam iš mūsų yra tekę ryte žadinti vaikus į darželį ar mokyklą ir beveik pasiduoti, supratus, kad padaryti tai tyliai ir taikiai – misija neįmanoma. Psichologė ir vaikų miego specialistė Vytenė Menkevičienė atkreipia dėmesį, kad tokiais atvejais derėtų prisiminti, jog vaikų poreikiai skiriasi nuo suaugusiųjų: kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau miego jam reikia, kad nervų sistema galėtų tinkamai vystytis. Pasak jos, vaikų ir suaugusiųjų miegas skiriasi iš esmės.

„Vaikų miego trukmė ilgesnė nei suaugusiųjų. Miegodami jie daugiau laiko praleidžia negilaus miego fazėje, o miego ciklas yra trumpesnis. Vaikų nervų sistema dar negali susidoroti su ilgesniais būdravimo laikais, todėl mažiesiems reikia net tik ilgesnio nakties miego, bet ir pietų pogulio. Miego, reikalingo vaikui ir suaugusiajam, trukmės skirtumai tęsiasi iki pat paauglystės“, – dalinasi V. Menkevičienė.

Žingsniai, padėsiantys pasiruošti pokyčiams

Įsisąmoninus vaikų miego įpročius, specialistė pataria tėvams pirmiausia nurimti patiems ir tik paskui aptarti būsimos rutinos lūkesčius su vaikais. 

„Naujų mokslo metų laukimas gali sukelti nemažai nerimo, ypač tuomet, jei vaikas ruošiasi eiti į naują mokyklą ar rengiasi priešmokyklinei, pirmai klasei. Tačiau kuo ramesni pasitiksime šį laikotarpį, tuo jį lengviau išgyvens ir visa šeima. Pagalvokite, kas galėtų jums padėti. Pavyzdžiui, jei nerimaujate dėl vaiko pritapimo naujoje klasėje, gal gali pagelbėti nuoširdus pokalbis su naujuoju auklėtoju?“ – pataria V. Menkevičienė.

Ji taip pat ragina apie laukiančią mokslo metų rutiną pasikalbėti su vaikais – jiems suprantama kalba. „Pažvelkite į artėjančius pokyčius vaikų akimis. Galbūt su mažaisiais galima nupiešti plakatą, kuriame atsispindėtų nauja rutina, o plakatą pakabinti gerai matomoje vietoje. Vaikams bus daug lengviau adaptuotis, kai jie iš anksto žinos, kas jų laukia. Taip pat galite drauge išsiaiškinti, kas vaikui padėtų ryte lengviau nubusti, o vakare – užmigti, ką jis norėtų valgyti pusryčiams, o ką – įsidėti į savo priešpiečių dėžutę. Tai gali paskatinti tik dar labiau laukti to, kas bus – juk vaikas įvardys tai, ko iš tiesų nori“, – komentuoja specialistė.

V. Menkevičienė priduria, kad rutinos laikymasis labai priklauso ir nuo vaiko charakterio ypatybių, o viena jų – ritmiškumas, kuris suteikia saugumo jausmą. Jei vaikui ši savybė labai išreikšta, jis nuosekliai laikysis rutinos, ir atvirkščiai, jei išreikšta mažiau, rutinos dėliojimasis gali tapti pakankamai dideliu iššūkiu. 

„Vis dėlto dienos eigos nuspėjamumas, atsikartojimas sukuria saugumo jausmą: mažieji žinos, kas ir kada jų laukia, tai tarsi programuoja jų vidinį laikrodį, todėl tiek atsibusti, tiek eiti miegoti vakare kūnui yra kur kas lengviau. Tėvai gali vaikui padėti išlaikyti rutiną, stengdamiesi sukurti tokį patį ritmą tiek darbo dienomis, tiek savaitgaliais“, – sako ji.

Pasak V. Menkevičienės, artėjant rugsėjui, verta šiek tiek priartinti savo dabartinę dienotvarkę prie to, kaip gyvensite rudenį – užtektų kasdien paankstinti ėjimo miegoti ir kėlimosi laiką 15 minučių. Pavyzdžiui, jei šiuo metu vaikas keliasi 10 val. ryto, o gulasi 22 val. vakaro, pradėkite jį žadinti 9.45 val. ir paraginkite eiti į lovą 21.45 val. Taip prie būsimos rudens rutinos visa šeima ims pratintis palaipsniui.

Sugalvokite ritualą, kurio vaikai lauktų

Dar vienas būdas motyvuoti vaikus eiti į lovą – jiems patinkantys daiktai. Anot IKEA Interjero dizaino skyriaus vadovės Mortos Bučinskienės, mažieji dažnai jaučiasi jaukiau, lovoje turėdami savo pliušinį draugą, mylimą antklodę ar pagalvę.

„Pasitelkite šiuos daiktus tik artėjant miego laikui – jie padės sukurti saugią aplinką, atsipalaiduoti ir pasiruošti nakčiai. Vaikai nekantriai lauks vakaro, kai vėl galės susitikti su savo herojais ar pažaisti su išsiilgtais žaislais, jei šie bus laikomi tik miegui skirtoje erdvėje“, – sako M. Bučinskienė.

Ji priduria, kad palaikyti tvarką ir švarą vaikų miegamajame taip pat labai svarbu, mat tvarkingoje aplinkoje lengviau nurimti ir atsipalaiduoti. 

„Pakvieskite vaikus tvarkytis kartu: surinkę senus, nebenaudojamus žaislus ir kitus daiktus, padovanokite ar paaukokite tam, kam labiau reikia. Vaikų kambariui rinkitės daiktų laikymo baldus, sukurtus būtent vaikams – tuomet mažieji galės viską paimti ir padėti atgal savarankiškai. Kad smulkūs daiktai nesimėtytų be vietos, sudėkite juos į įvairių dydžių dėžutes, krepšius ar daiktadėžes po lova. Jei žaislai ir kiti daiktai kambaryje turės aiškią vietą, vaikams bus lengviau susitvarkyti ir nurimti artėjant miego laikui. Be to, tvarkymąsi galima paversti smagiu ritualu, kurio kiekvieną dieną imsitės drauge“, – pataria M. Bučinskienė.

Įvedus tvarką vaikų kambaryje, interjero dizainerė siūlo pagalvoti ir apie šviesos kiekį jame. Temdančiosios užuolaidos ir žaliuzės sulaiko ne tik iš lauko sklindančią nepageidaujamą šviesą, bet ir galimą triukšmą už lango. O jei pasirinksite išmaniąsias ritinines užuolaidas, jų pakėlimas galės tapti dar viena ryto pramoga vaikams – reikės tik spustelėti mygtuką ant nuotolinio valdymo įtaiso.

„Ne mažiau svarbu skirti dėmesio nuotaiką kuriančiam apšvietimui. Ruošiantis į lovą, reikėtų palikti įjungtus tik tuos šviestuvus, kurie skleidžia švelnią, prislopintą šviesą. Jauki prietema – aiškus signalas smegenims, kad laikas miegoti“, – sako interjero dizainerė.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE