1 iš 5 vaikų Europos šalyse yra patyrę kokios nors formos seksualinį smurtą. 2021 metais pranešimai apie įtariamus vaikų seksualinio išnaudojimo atvejus internete išaugo 35% ir sudaro 29.3 milijonus pranešimų. 62% jų sudarė atvejus Europos šalyse. 82% šių atvejų su vaikais, jaunesniais nei 13 metų amžiaus. Apie patiriamą seksualinę prievartą vaikai dažniausiai nutyli, bijodami smurtautojo bei aplinkinių reakcijų, nepasitikėdami pagalbos galimybėmis. Todėl visa ši statistika yra tik ledkalnio viršūnė.
Ribų klausimas – vienas svarbiausių gyvenime. Kai žinau, kas esu „aš“, žinau, kas esu „ne aš“ ir kur – „ne mano“.
Norint atkreipti dėmesį į seksualinį smurtą prieš vaikus, nevyriausybinė organizacija Ribologija visą birželį skiria jo prevencijai. Kartu pristato lietuvišką knygą vaikams ir jų tėvams, globėjams bei su jais dirbantiems specialistams apie tai, kaip kalbėti šiomis suaugusiems klausimų keliančiomis, “sunkiomis” ir bauginančiomis temomis. Ši knyga patiks visoms ir visiems, kurie vaikystėje neturėjo galimybės kalbėti asmeninių ribų tema ir su nemaloniu jausmu prisimena tetų, dėdžių ir senelių bučinius, skatinimą “būti gera (-u)” ir šypsotis kaimynui, kai norima bėgti žaisti.
Šeimos nori, kad jų vaikai būtų saugūs, o mes norime padėti tai padaryti paprasčiau.
Seksualinio smurto prieš vaikus prevencija stipriai siejasi su ribomis, netinkamo elgesio atpažinimu ir mokėjimu prašyti pagalbos. “Dažnai suaugę mūsų klausia, kaip, nuo ko ir kada pradėti apie tai kalbėti su vaikais? Nepaliaujant kartojame, kad seksualinio smurto prevencija nėra tik kalbėjimas apie seksualinį smurtą, veikiau apie ribas, kūno autonomija ir pagarbą, o apie visa tai kalbėti reikia nuo pat pradžių”, sako Rugilė Butkevičiūtė.
“Mūsų idėja, suteikti įrankius ir padėti atverti vartus į seksualinio smurto prevenciją visiškai paprastai, suprantamai, be gėdos ir nejaukumo, labai vizualiai keliaujant per pagrindinės herojės istorijas, patirtis ir mintis. Norime atkreipti dėmesį, kad gana dažnai pro pirštus pažiūrima į vaiko asmenines ribas, o jų peržengimas formuoja vaiką ir atsispindės jo elgesyje vėlesniuose gyvenimo etapuose.” – priduria Reda Jureliavičiūtė.
Kalbėti su vaikais apie ribas ir jų kūno integralumą nėra drąsu, tai būtina. Geriau kalbėkime mes, o ne nepažįstami asmenys ar pornografija.
Su Julės istorija susipažinti ir ja dalintis galite čia.
Daugiau informacijos apie skirtingas vaikų seksualinio išnaudojimo formas:
https://www.ribologija.lt/seksualinis-smurtas-pries-nepilnamecius