Agatas

Akupunktūra skatina pieno gamybą

Šis netradicinis gydymo metodas gali padėti maitinančioms mamytėms padidinti pienuko kiekį ir įveikti laktostazę.

Visą nėštumo laikotarpį, kol moteris nešioja vaisių, krūtys ruošiasi maitinimui: jos šiek tiek paburksta. Pirmąsias tris paras po gimdymo išsiskiria priešpienis – tirštas, žalsvai gelsvas, lipnus skystis. Dažnai dedant naujagimį prie krūties ir duodant čiulpti po dviejų trijų dienų priešpienis virsta pienu.

Maitinimas krūtimi nėra vien mechaninis, bet ir emocinis bei hormoninis procesas. Kai motina pamato savo vaikelį, impulsas iš regos organų patenka tiesiai į smegenis, kur yra pieno gamybos centras. Veikiant impulsui ima gamintis pieno gamybą skatinantys hormonai ir atsiranda pienuko. Hormonai reguliuoja pieno gamybą. Pagal tai, kiek vaikas iščiulpia, pieno gaminama daugiau arba mažiau, nuo hormonų priklauso ir pieno tekėjimo refleksas. Mamos organizme yra keletas hormonų, kurie skatina pieno gamybą. Vieni jų veikia dieną, bet yra veikiančių ir naktį. Todėl maitinant kūdikį naktį, hormonai skatina pienuko gamybą. Be to, žindymas reguliuoja ir stabdo kraujavimą, padeda gimdai grįžti į normalią padėtį.

Kodėl trūksta pieno

Pirmąsias žindymo pamokas mama turėtų gauti ligoninėje, o vėliau viskas priklauso nuo ryšio su vaiku stiprumo ir supratingumo. Daug patirties įgaunama jau per pirmąsias žindymo savaites, o kelių mėnesių kūdikiai jau moka žįsti įvairiomis padėtimis. Nors maitinimas krūtimi yra natūralus procesas, neretai dėl patirties stokos moterims kyla sunkumų. Vienas jų – nepakankamas pieno kiekis. Pieno sumažėja, kai mama pervargsta, patiria stresą, nesugeba susitvarkyti dienos režimo, kai mažylis blogai miega.

Pagelbės akupunktūra

Norinčioms turėti pienuko mamytėms padės akupunktūra – tai iš Kinijos kilęs gydymo būdas, kai adatomis veikiami biologiškai aktyvūs kūno taškai. Kiekvienas biologiškai aktyvus taškas turi grįžtamąjį ryšį su kuriuo nors organu. Kinų medicina teigia, kad gyvybinė energija Chi žmogaus kūne teka kanalais, vadinamaisiais meridianais. Manoma, kad šie energijos kanalai susiję su įvairiais organais ar jų dalimis. Žmogaus organizmas išsiderina, kai šie kanalai užblokuojami – gyvybinė energija nebegali cirkuliuoti, todėl žmogus suserga. Energijos tekėjimą gali sutrikdyti daugelis veiksnių – emocijos, fizinis išsekimas, nuovargis ir kt. Energijos tekėjimo kanalai pasiekiami per maždaug 400 skirtingų akupunktūros taškų. Bedant itin plonas adatas į tuos taškus skirtingomis kombinacijomis, atkuriamas energijos tekėjimas, sužadinamos organizmo savigynos jėgos ir grąžinama energetinė pusiausvyra.

Šiandien akupunktūra vis dažniau taikoma kartu su tradicine Vakarų medicina. Naujausi tyrimai rodo, kad akupunktūriniuose taškuose odos varža yra mažesnė, todėl juos galima rasti ir elektroniniais prietaisais. Tai patvirtina šių taškų egzistavimą ir išskirtinumą. Vakarietiškuoju požiūriu, akupunktūra yra šiuolaikinio nervų ligų gydymo dalis, ji efektyviai mažina stresą, nervinę įtampą. Specialistų teigimu, akupunktūros veikimą galima aiškinti trejopai:

Mažina skausmą. Vykstant akupunktūros seansui, endorfinai, pasižymintys skausmą reguliuojančiu poveikiu, patenka į centrinę nervų sistemą – galvos ir stuburo smegenis.

Stuburo smegenų stimuliavimas. Akupunktūra gali stimuliuoti stuburo smegenų nervus – tuomet atpalaiduojamos skausmą malšinančios cheminės medžiagos.

Kraujo tekėjimo pokyčiai. Akupunktūros adatėlės gali pagerinti kraujotaką, o dėl to pagerėja audinių aprūpinimas reikalingomis medžiagomis bei šalinasi toksinai.

Pienuko vėl turėsite

Skatinant pieno gamybą, akupunktūra veikia trejopai:

Mažina nervinę įtampą. Dėl to, nurimus mamytei, pienukas vėl pradeda gamintis.

Gerina miego kokybę. Tris valandas po procedūros pamiegojusi mamytė jaučiasi daug žvalesnė nei po šešių valandų nekokybiško miego.

Ji veikia tam tikrą smegenų sritį (hipofizę), todėl joje daugiau gaminasi pieno gamybą skatinančių hormonų.

Mamytėms, kurios dar turi šiek tiek pienuko, tačiau reikia padidinti jo kiekį, dažniausiai taikomos keturios procedūros iš eilės. Visai neturinčioms pieno mamytėms gali prireikti ne daugiau kaip dešimt procedūrų. Pirmas dvi dienas su adatomis reikia gulėti 10–15 min, o kitas – po pusvalandį. Procedūros metu moteris turi kuo geriau atsipalaiduoti – taip pasiekiamas geriausias poveikis.

Po dviejų procedūrų moteris tampa ramesnė, o po trečios – pradeda bėgti pienukas. Ketvirtas kartas taikomas pieno gamybai užtvirtinti.

Akupunktūrinės adatos įsmeigiamos į biologiškai aktyvius odos taškus ir ten kurį laiką paliekamos. Pieno gamybai skatinti jos smeigiamos į kojas, rankas, krūtinkaulį ir ausis. Bijoti akupunktūros nereikėtų – ji nėra skausminga, nes vienkartinės adatėlės labai plonos, tik adatai įsmigus retkarčiais juntamas dilksėjimas ar gėlimas. Tačiau tai net 30 kartų mažiau skausminga nei dūris į pirštą imant kraują. Po dūrio galima jausti tempimą, šilumos pojūtį, vadinamąjį skuzdėlių bėgiojimą.

Gydo laktostazę

Pradedant žindyti kūdikį, neretai atsiranda įvairių nesklandumų. Vienas jų – pieno sąstovis pirmosiomis dienomis. Jis atsiranda trečią ketvirtą dieną, kai pradeda gamintis pienas, kurio dažniausiai pasigamina daugiau, nei gali išgerti naujagimis. Pienas kaupiasi liaukose, atsiranda vadinamoji laktostazė. Tuomet moteriai pakyla 37–38°C temperatūra, ji jaučia sunkumą, tempimą vienoje ar abiejose krūtyse. Krūtys tampa standesnės, kietesnės, neskausmingos, tik labiau jautrios. Tam tikrose krūties dalyse galima apčiuopti neaiškių ribų grūdėtų sukietėjimų. Jeigu pieno sąstovis nepašalinamas, labai greitai (net po pusės dienos ar paros) šokteli aukšta kūno temperatūra (iki 39°C ir daugiau), krečia šaltis, skauda galvą, pablogėja bendra savijauta ir kt. Tai reiškia, kad prasidėjo pieno liaukų uždegimas – mastitas. Kad to išvengtume, reikia tinkamai gydyti laktostazę.

Labai efektyvus būdas šalinti pieno sąstovį – akupunktūra. Laktostazės metu akupunktūra atpalaiduoja pieno latakus ir po procedūros pradėjus nutraukinėti pienuką, jis laisvai bėga. Į akupunktūros seansą pageidautina atsinešti švarų vystykliuką, į kurį ir nutraukiami pirmieji pieno lašai. Šiuo atveju dažniausiai užtenka vienos procedūros, daugiausiai prireikia dviejų trijų kartų.

Konsultavo gydytoja refleksoterapeutė J. Dalia Baronienė

Jolanta Kristanaitytė

Žurnalas Mažylis

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE