Nobel biocare

Žindyti dičkį? Kodėl gi ne?

„Toks didelis, o dar žindo!” – bent kartelį yra girdėjusi dažna bėgiojančio mažylio mamytė. Bet ar verta paisyti aplinkinių nuomonės žinant, kad mamos pienelis yra ne tik maistas, bet ir vaistas.

Iki kada maitinti

Šis klausimas iškyla daugeliui krūtimi maitinančių mamų. Pasaulio sveikatos organizacijos mitybos specialistai rekomenduoja žindyti iki vienerių metų arba bent iki šešių mėnesių, kol mažylis nepradeda ragauti kitokio maisto. Tačiau neginčyjama, kad geriausia žindyti tol, kol vaikas ir mama to nori, net jei pienelio valgytojui jau dveji ar treji metai. Mat mamos pienelis nekainuoja nieko, o duoda iš tiesų labai daug.

Nauda mažiesiems:

Ilgai žindomas vaikas apsaugomas nuo vitaminų A, K trūkumo, gauna optimalų geležies kiekį.

Žindymas – ne tik būdas pasisotinti, bet ir patenkinti saugumo poreikį. Jausdamas stiprų emocinį ryšį su mama mažylis jaučiasi saugesnis, todėl vėliau jis lengviau socialiai adaptuojasi.

Ilgai žindytas vaikas rečiau serga peršalimo ligomis, bronchitu ar plaučių uždegimu, diabetu, mažesnis pavojus viduriuoti, rizika susirgti astma, širdies ir kraujagyslių ligomis, rečiau nutunka ir būna alergiški karvės pienui.

Žindomo vaiko organizme yra optimalus riebalų ir raumenų santykis, puikiai dera kūno masė bei ūgis.

Ilgiau maitinant krūtimi rečiau susiformuoja netaisyklingas sąkandis, vėliau ir rečiau atsiranda dantų ėduonies.

Žindymas teigiamai veikia vaiko kalbos raidą, nes traukiant pieną iš krūties aktyviai dirba veido raumenys. Ilgai žindyti mažieji žymiai rečiau turi kalbos sutrikimo problemų, sugeba geriau atkurti garsų dažnius, tonus.

Nauda mamytei:

Žindžiusi mama rečiau serga krūties ar kiaušidžių vėžiu, sumažėja pavojus susirgti osteoporoze.

Maitinant krūtimi kūno linijos greičiau atgauna formas nei aktyviai prakaituojant sporto klube, nes pienui gaminti sudeginami nėštumo metu susikaupę riebalai.

Pienuko spalva: nuo geltonos iki melsvos

Neretai ilgiau nei pusę metų maitinanti vaiką mama yra girdėjusi replikų, esą jos pienas yra tarsi vandenėlis ir visiškai bevertis. Daugelį klaidina pakitusi mamos pienelio spalva ir skystumas. Mat jie keičiasi. Priešpienis yra labai tirštas ir riebus, neretai ryškiai geltonos spalvos. Vėliau pienas skystėja ir pabąla, neretai tapdamas netgi melsvos spalvos.

Vis dėlto visų mamyčių pienelio sudėtis yra labai panaši. Jame yra visų būtinų maisto medžiagų mažylio vystymuisi: baltymų, riebalų, fermentų, vitaminų, mikroelementų ir hormonų. Tačiau tuo pačiu ir individuali, nes kiekvienos mamytės organizmas pieno sudėtį pritaiko pagal mažylio amžių ir mamytės mitybos racioną. Taigi vyresnį vaiką maitinančios mamos pienelis nėra tinkamas naujagimiui, nes nepatenkina visų jo poreikių. Tuo tarpu neišnešiotuko mamos pienelis būna riebesnis, jame daugiau baltymo, nes šiam mažyliui, kad jis galėtų greičiau augti, reikia daugiau maistinių medžiagų. Todėl netiesa, kad vyresniems vaikučiams mamos pienelis nėra naudingas – tiesa tik tai, kad vien mamos pienelio nebepakanka, todėl ir įvedamas papildomas maistas. Tyrimais įrodyta, kad antraisiais mažylio gyvenimo metais gaunamo mamos pienelio sudėtis panaši į buvusią prieš metus. Todėl ir toliau pienas išlieka vertingu lengvai įsisavinamų baltymų, riebalų, fermentų, vitaminų, mikroelementų ir hormonų šaltiniu.

Kaip žindyti grįžus į darbą

Jeigu nusprendėte nutraukti maitinimą krūtimi tik todėl, kad ketinate grįžti į darbą, atminkite, kad to daryti nėra būtina. LR Darbo kodekso 278 straipsnio 8 dalyje pažymima, kad „krūtimi maitinančiai moteriai, be bendros pertraukos pailsėti ir pavalgyti, ne rečiau kaip kas trys valandos suteikiamos ne trumpesnės kaip pusės valandos pertraukos kūdikiui maitinti. Moters pageidavimu pertraukas kūdikiui maitinti galima sujungti ar pridėti prie pertraukos pailsėti ir pavalgyti arba perkelti į darbo dienos pabaigą atitinkamai sutrumpinant darbo dieną. Pertraukos kūdikiui maitinti apmokamos pagal darbuotojos vidutinį darbo užmokestį”.

Mamos patirtis

Aistė, 3 m. Gabrielės ir Danielės, 1 m. Joanos mama: „Žindysiu, kol to reikės mergaitėms”

Laukdamasi dvynukių svajojau jas žindyti metus – esą jos paskui bėgios, turės dantukus ir valgys suaugusiųjų maistą. Be to, jos yra dvi, todėl pagal vyraujančią nuomonę, ilgiau žindyti greičiausiai net nepavyktų. Gimus dukrytėms visą laiką nerimavau, ar joms užtenka mamos pienelio, skaičiavau kiekvieną jų išgertą pieno lašą. Pradžia buvo nelengva, todėl žindymo laiką mintyse dar sutrumpinau – net pusę metų tada atrodė pakankamai daug. Bet kai Gabrielei ir Danielei sukako keturi mėnesiai, pajutau, kad žindymas yra ne sunkus darbas, o malonumas. Beje, mergaitės pačios kategoriškai atsisakė valgyti iš buteliuko. Todėl nusprendžiau žindyti toliau. Kai dukrytės užpūtė pirmojo gimtadienio torto žvakutes ir atėjo visuotinai priimtas nujunkymo laikas, mačiau, kad mažylėms mano pienuko labai reikia, juolab kad tai buvo ir vaistas į alergiją linkusiems vaikams. Visos trys laikėmės itin griežtos dietos, tad mamos pienelis buvo tikras išsigelbėjimas. Todėl aš nusprendžiau vadovautis PSO rekomendacijomis, raginančiomis žindyti iki dvejų metų ir ilgiau, kol tai malonu mamai ir vaikui.

Pienukas dvynėms ir jaunesnėlei

Kai supratau, kad po širdimi nešioju dar vieną vaikelį, puoliau ieškoti informacijos apie žindymą nėštumo metu. Vargais negalais sužinojau, kad mamos pienelis prisitaiko prie ateinančios naujos gyvybės ir virsta priešpieniu, jo sumažėja ir pakinta skonis, todėl vyresnėliai dažnai atsisako žįsti patys. Mano mažylėms taip nenutiko, todėl pasiryžau žindyti tol, kol pajusiu, kad jos nuskriaudžia į pasaulį dar tik keliaujantį kūdikėlį. Nors žindžiau viso nėštumo metu, o paskutinį kartą dvynes maitinau likus kelioms valandoms iki gimdymo, trečia dukrytė gimė net 4,2 kg svorio, sveika ir stipri. Šiandien žindau visas tris mergytes, žinoma, pirmenybę atiduodama jaunesnėlei. Mažylę eilėje prie pienuko užleidžia ir dvynės.

Kokybė su kiekvienu pieno lašu

Norėčiau paneigti vyraujantį mitą, kad vyresniam vaikučiui mamos pienelis nėra

vertingas. Aš noriu dukrytėms suteikti geriausią gyvenimo pradžią. Mokslininkai paskaičiavo, kad jei vienerių metų mažylis gauna 500 ml motinos pieno per parą, jis gauna trečdalį jam reikalingos energijos normos, 40 procentų baltymų ir beveik pakankamą vitamino C dozę. Beveik kiekvienas kenksmingas mikroorganizmas, patekęs į žindančios motinos organizmą, stimuliuoja imunoglobulinų gamybą, kuriuos vaikas gauna su pienu. Augant vaikui ir mažėjant maitinimų skaičiui jų koncentracija piene didėja, todėl pakankamai stiprinama vyresnio vaiko imuninė sistema. O ką jau kalbėti apie emocinį ryšį! Juk vaikui tiesiog būtina jausti mamą šalia, nurimti jos glėbyje ir būti žindomam pagal poreikį.

Ateis laikas ir finišui…

Mamos dažnai nuogąstauja, kad nujunkyti vyresnius vaikus bus gerokai sunkiau. Tačiau jos apsirinka. Didesnė žala padaroma drastiškai ir nelaiku atjunkius, nesvarbu, kad mažieji nemoka to parodyti ir pasakyti. Juk vyresniam vaikui jau galima paaiškinti, kas vyksta, su juo susitarti. Tiesiog reikia išlaukti ir nepražiopsoti to momento, kada mažylis jau pasiruošęs atsisakyti krūties, kaip ir kitų kūdikiškų atributų – čiulptuko ar sauskelnių.

Renata Maslauskienė, konsultavo Neonatologė docentė Nijolė Drazdienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE