Gudručio vaistinė

Vaistai pavojingi nėščiosioms

Vaistai pavojingi nėščiosioms

Prieš vartodama bet kurį vaistą nėščioji turi pasitarti su gydytoju, nes kai kurie medikamentai gali neigiamai paveikti ne tik būsimos mamytės, bet mažylio organizmą.

Kai kurie vaistai gali paveikti nėštumo eigą, sukelti persileidimą, priešlaikinį gimdymą, pakenkti vaisiaus vystymuisi, todėl gali atsirasti įgimtų anomalijų, cerebrinis paralyžius arba kūdikis gali gimti negyvas. Manoma, kad dėl netinkamų vaistų vartojimo nėštumo metu įvyksta apie 1 proc. apsigimimų.

Todėl nesvarbu, ar vaistai nereceptiniai, ar receptiniai, prieš vartodama juos nėščioji  turi konsultuotis su gydytoju.

Šios atsargumo priemonės atsirado po 1960 metais įvykusios tragedijos, kurią sukėlė preparatas „Talidomidas“. Tuo metu šio preparato vartojo daugelis nėščiųjų kaip raminamąją ir migdomąją priemonę. Deja, po to gimė apie 10 000 vaikų, turinčių sunkių apsigimimų.

Vaistų žala įvairiais nėštumo periodais

Po šio skaudaus įvykio farmakologai visame pasaulyje susirūpino, ar saugu nėštumo metu vartoti vaistų. Pradėjus tirti jų poveikį nėščiosioms buvo prieita prie išvados, kad absoliučiai saugių vaistų nėra, yra tik saugesnių ir nesaugių. Deja, būsimosioms mamytėms retai kada pavyksta nesusirgti per devynis nėštumo mėnesius, ką jau kalbėti apie tas, kurios serga lėtinėmis ligomis. Todėl iškyla klausimas, kaipgi joms gydytis, nes negydoma liga gali sukelti dar daugiau žalos (pavyzdžiui aukštesnėje negu 38 ーC temperatūroje pradeda keistis baltymų struktūra).

Spręsdami, kokius vaistus skirti (o gal visai neskirti) nėščiąjai, specialistai paprastai suskaičiuoja žalos ir naudos santykį, t.y. medikamentai skiriami, jeigu ligos sukelti padariniai yra sunkesni negu vaistų. Be to, būsimajai mamytei skiriami jau išbandyti vaistai, kurių vartojant nėščiųjų organizme nebuvo pastebėta žalingų pokyčių.

Kai kurie medikamentai gali pažeisti tėvų lytines ląsteles dar prieš įvykstant apvaisinimui ir po to sukelti pakitimus vaikelio organizme, todėl jų patariama nevartoti bent  5–6 mėnesius iki planuojamo nėštumo. Tokiems preparatams priskiriami kai kurie vaistai nuo vėžio, antibiotikai, imunodepresantai, psichotropiniai vaistai, steroidiniai hormonai.
Pagal kenksmingumą vaikeliui nuo pat pirmosios nėštumo dienos vaistai skirstomi į kelias grupes: embriotoksiniai, teratogeniniai ir fetotoksiniai.

Embriotoksiniai medikamentai yra tie, kurie žalingai veikia embrioną antrą trečią nėštumo savaitę. Dėl jų poveikio jis gali nustoti vystytis. Embriotoksiniams preparatams priskiriami sulfanilamidiniai preparatai( pvz.: „Biseptolis“), acetilsalicilorūgštis, fenobarbitalis, kai kurie hormonai, šlapimą varantys (furozemidas, hipotiazidas, diakarbas) ir vaistai nuo vėžio.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE