Biorythm

Pagalba gimdyvėms

Pagalba gimdyvėms

„Rūpinsiuosi tavimi, kad tu galėtum pasirūpinti savo mažyliu“, – taip galėtų apibūdinti savo veiklą moteris, prisistatanti kaip dula, pagalbininkė, gimties sesuo.

Gimdyvių padėjėjos, arba dulos, nors šis vardas mūsų šalyje mažai girdėtas, Lietuvos moterys jų paslaugų jau ieško. Be savo vyro, į gimdymą moteris neretai kviečia jai artimą kitą moterį – seserį, draugę, bičiulę. „Norėčiau, kad tu būtum mano dula“, – ištaria kviesdama padėti. O pakviestosios moters širdyje atsiranda žinojimas, kad ji nori tapti dula.

Gimdyvių padėjėjos (GP) padeda moterims pasirengti gimdymams: jos gali vesti mokymus besilaukiančioms šeimoms, praktinius užsiėmimus, pokalbių grupes. GP dalyvauja gimdyme ir palaiko moters sprendimus, tarpininkauja tarp jos ir personalo. Rūpinasi, kad gimdymas – kad ir koks jis būtų – taptų gražia, pozityvia, įkvepiančia patirtimi. GP gali tapti pagalbininke po gimdymo: padėti gaminti maistą, sutvarkyti namus, numaudyti mažylį.

Pasaulyje gimdyvių padėjėjos veikia jau kelis dešimtmečius. Atlikta tyrimų, rodančių, kad gimdyvei gaunant nuolatinį palaikymą iš jai pažįstamos moters, gimdymai būna palankesni mamai ir vaikui: trumpesnė gimdymo trukmė, mažiau medikamentų, pozityvesnė gimdymo patirtis, daugiau žindančių mamų.

Prieraišiosios tėvystės centro tikslas – palaikyti, plėtoti ir puoselėti prieraišiosios tėvystės teorijos principus Lietuvoje.

Parama, kurią siekiame surinkti aukok.lt, gali padėti daugiau nei 20 Lietuvos moterų tapti GP Lietuvoje. Tai reiškia, kad, įgijusios reikiamas žinias, jos savo paslaugas galės pasiūlyti mažiausiai tokiam pačiam skaičiui besilaukiančių moterų. Gali būti, kad jų pagalbos paprašys daug daugiau gimdyvių, ir šie gimdymai bus pozityvesni, trumpesni, palankesni mamai ir mažyliui.

Projekto tikslas – sukurti galimybę Lietuvos moterims gauti emocinę, psichologinę ir fizinę pagalbą iš specialiai tam parengtų gimdyvių padėjėjų.

Parama bus skiriama šiems projekto uždaviniams įvykdyti:
• pristatyti pasaulinę gimdyvių padėjėjų praktiką Lietuvos visuomenei ir besilaukiančioms šeimoms;
• sukurti (adaptuoti) gimdyvių padėjėjų mokymų metodiką Lietuvoje;
• organizuoti pirmuosius (pilotinius) gimdyvių padėjėjų mokymus;
• parengti gimdyvių padėjėjų veiklos standartą;
• pristatyti Lietuvos gimdyvių padėjėjų paslaugas Lietuvoje;
• užtikrinti paslaugos vykdymo ir veiklos tęstinumą.

Numatoma, kad po mokymų savo paslaugas pagal parengtą standartą Lietuvos besilaukiančioms šeimoms teikti pradės 20 gimdyvių padėjėjų; jų veikla bus pristatyta specialiai sukurtoje svetainėje www.doula.lt.

Daugiau apie šį projektą sužinokite čia: www.aukok.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE