Ditel

Migdykite tik ant nugaros

Kaip migdyti kūdikius – ant pilvo ar ant nugaros, kartais lemia… mada. Bet ji gali kainuoti net gyvybę. Todėl gydytojai dabar jau susivienijo ir liepia kūdikius migdyti tik ant nugaros!

Europoje jau daug metų kūdikiai būdavo guldomi ant nugaros. Tačiau praėjusio amžiaus aštuntajame dešimtmetyje imta kalbėti apie teoriją, jog miegas ant pilvo skatina geresnę deguonies apytaką plaučiuose. Tad kūdikius taip ir pradėta guldyti: ant pilvo, o galva – ant pagalvės. Tačiau pastebėta, kad tuo pat metu kai kuriose šalyse padaugėjo nepaaiškinamų kūdikių mirčių, siejamų su vadinamu staigios kūdikių mirties sindromu (SKMS). Tai netikėta jaunesnio nei metų kūdikio mirtis, ištikusi miegantį vaikelį, kai nepasiseka nustatyti mirties priežasties. Remiantis Amerikos SIDS Instituto duomenimis, SKMS pavojus net 13 kartų išauga, jeigu kūdikis migdomas ant pilvo.

Ant nugaros – saugiau

Kai 1992 metais Amerikos Pediatrijos Akademija rekomendavo migdyti kūdikius tik paguldžius ant nugaros, o ne ant šono ar pilvo, kūdikių staigios mirties atvejų sumažėjo net 50-čia procentų. Todėl dabar tėveliams vėl rekomenduojama mažylius migdyti tik ant nugaros. Tai, beje, svarbu net tada, jei mažylis paliekamas lovelėje tik snausti. Saugiausiai vaikelis miegos, jei jį paguldysite ant lygaus, tvirto paviršiaus. Geriausia, jei tai specialus vaikiškas čiužinėlis, o ištemptos paklodės galai tvirtai sukaišyti po juo. Tarp čiužinio ir lovytės neturėtų būti tarpų. Venkite naujagimį migdyti ant pagalvių, vilnonių ar pūkuotų apklotų, minkštų paviršių. Jei mažyliui po galva dedate pagalvėlę, ji turi būti nedidelė ir ne per daug minkšta. Nedėkite į vaiko lovytę didelių minkštų žaislų.

Ant pilvuko – kai nemiega

Kūdikį guldyti ant pilvo ne tik galima, bet ir reikia: rengiant, mankštinant, žaidžiant. Mažyliui gulint ant pilvo stiprėja jo kaklo ir pečių raumenys, pagerėja virškinimo organų veikla. Trečią ketvirtą gyvenimo savaitę naujagimis jau bando kelti galvytę ir išlaikyti ją. Tuomet formuojasi ir stiprėja nugaros ir liemens raumenys bei stuburas. Guldyti kūdikį ant pilvuko ir su juo žaisti svarbu tam, kad jo galvelė netaptų plokščia. Tuo metu, kai gydytojai visame pasaulyje kovojo su SKMS ir liepė kūdikius guldyti ant nugaros, net šešis kartus išaugo plokščių galvų sindromą turinčių mažylių skaičius. Nors šis sutrikimas nėra pavojingas, bet tikrai nepriduoda mažyliui grožio. Plokščios galvos sindromo galima išvengti, jeigu gulinčio ant nugaros vaikelio pačią galvytę pasukinėsite į įvairias puses ar paguldysite vaiką tai ant vieno, tai ant kito šonelio. Gydytojai nerekomenduoja jokių galvos laikiklių ar kitų prietaisų, varžančių mažylio judesius. Mat tik keleto jų efektyvumas yra įrodytas. O pats geriausias būdas išvengti plokščio galvos sindromo – tai guldyti vaikelį ant pilvuko tuomet, kai jis nemiega ir stengtis jį kalbinti iš įvairių pusių, kad šis sukinėtų galvytę į visas puses. Taip pat svarbu, kad vaikas gautų pakankamą kiekį vitamino D ir dažnai būtų gryname ore, nes vitamino D, gryno oro ir saulutės stygius gali sukelti rachitą, kurio metu kaulai minkštėja. O iki pusės metukų kūdikis daugiausiai laiko praleidžia gulėdamas, todėl didelis krūvis tenka galvos kaulams. Taigi pirmiausiai ir pastebima pakaušio kaulų deformaciją.

Jolanta Kristanaitytė, konsultavo Pediatrė Aurika Jurevičienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE