REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja E. Durstinaitė: „Kartais sunkiai priimame tai, kad naujagimis gali sirgti“

Anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja E. Durstinaitė: „Kartais sunkiai priimame tai, kad naujagimis gali sirgti“

Įprasta, kad vaiko gimimą siejame tik su didele laime ir džiaugsmu. Tačiau kartais pamirštame, kad yra naujagimių, kurių gimimo kelias bus sudėtingesnis – su daugiau išbandymų tiek pačiam vaikeliui, tiek tėvams. Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje esančio Naujagimių skyriaus specialistai atiduoda savo žinias, meilę ir rūpestį tiems, vos tik gimusiems mažyliams, kurie sunkiai serga, yra neišnešioti, gimę su įvairiomis patologijomis ar didele rizika turėti sveikatos sutrikimų. Anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytoja Ernesta Durstinaitė sako, kad matyti nerimaujančius tėvelius ir trapias gyvybes niekada nebus lengva. Visgi priduria – „Kiekvienas slaugytojas turi atrasti savo pacientą, o aš ilgainiui pajutau, jog pacientai su kuriais dirbdama atrandu darbo prasmę yra būtent naujagimiai“. 

Sužavėjo supratimas, kad gali padėti tik ką gimusiai gyvybei 

Apie slaugos specialistų reikšmę gydymo grandinėje šiandien kalbama itin daug. Tai profesija, kuri reikšminga ir gyvybiškai svarbi, kai kalbame apie sveikatos priežiūros prieinamumą, tęstinumą ir kokybiškumą. E. Durstinaitė sako, kad slaugytojas – neatsiejamas nuo gydytojų komandos. „Dirbdama Naujagimių skyriuje, jaučiu gydytojų pasitikėjimą nuo pirmų dienų. Juk didelę dalį procedūrų, įvairius medikų paskyrimus atlieka būtent slaugytojai, kurie visada yra greta pacientų. Mano atveju ir greta pacientų tėvelių, kuriems sunku matyti, kai jų naujagimis serga. Turi būti ne tik slaugytojas, bet visų pirma – žmogus, kuris gebėtų paguosti, nuraminti“, – patirtimi dalijasi moteris ir atvirauja – slaugytojo darbas nėra lengvas. Visgi meilė darbui ir jausmas, kuris užplūsta matant, kad tavo pagalba reikalinga, įkvepia didžiuotis tuo, kad esi slaugytojas.

Anestezijos ir intensyvios terapijos sritimi E. Durstinaitė susidomėjo dar studijuodama – praktikos dirbant  pagalbine darbuotoja, slaugytojo padėjėja įkvėpė ir leido iš arti pamatyti anestezijos ir operacinės slaugytojų darbo specifiką. Galimybė būti arčiau paciento, daugiau su juo bendrauti, lėmė, kad moteris pasirinko intensyvios terapijos ir anestezijos slaugytojos profesinę sritį: „Manau, kad labai svarbu, jog skyriaus, kuriame dirba slaugytojas, pacientai jam būtų mieli. Jeigu pacientas tau bus nemielas, tai geru slaugytoju nebūsi. Ilgainiui man viskas susidėliojo taip, kad aš pajutau, jog pacientai, su kuriais dirbdama aš jaučiu savo darbo prasmę, yra naujagimiai“.

Prisimindama savo darbo pradžią Naujagimių skyriuje, E. Durstinaitė sako, kad baimės būta daug. „Supratimas, koks trapus tas prieš tave esantis mažas žmogus – gąsdina. Tas trapumo faktorius nėra taip aiškiai išreikštas, kada tu dirbi su suaugusiais žmonėmis. Tačiau tuo pačiu būtent tai mane sužavėjo – ypatingas jausmas, kad gali padėti tik ką gimusiai gyvybei“, – sako E. Durstinaitė.

„Prie neišnešioto naujagimio dirbome šešiese – 2 gydytojos, 3 slaugytos ir padėjėja“

Durstinaitė sako, kad Naujagimių slaugos specifika yra visiškai kitokia, negu suaugusiųjų, ar netgi vyresnio amžiaus vaikų. Anot jos, kalbant apie naujagimių slaugą pradėti reikėtų nuo to, kad naujagimis, apskritai, negali pasirūpinti savimi. „Į Naujagimių skyrių patenkančių kūdikių būklė kartais būna tokia sudėtinga, kad ir kvėpavimo funkcijai reikia pagalbos“, – atkreipia dėmesį E. Durstinaitė, – „Profesionalumas ir patirtis slaugoje labai svarbu, tačiau šalia labai lygiaverčiai eina empatija, pajautimas. Šie elementai leidžia lengviau suprasti, dėl ko naujagimis nerimauja – ar jis verkia dėl to, kad atskyrėme nuo mamos, o galbūt kažkur skauda? Juk to atsakyti negali nei vaikelis, nei mama. Taigi čia rūpintis naujagimiu nėra tas pats, kas rūpintis sveiku vaikeliu. Skyriuje dirbame su sveikatos sutrikimo faktorių turinčiais mažyliais –tai juos padaro dar labiau pažeidžiamus“, – pasakoja E. Durstinaitė.

Specifinės ir medicininės procedūros mažyliams, kurias kartu su gydytojais ar vieni atlieka slaugos specialistai priklausomai nuo naujagimio būklės – maitinimas, elektrokardiogramos užrašymas, imamas kraujas dėl paveldimų medžiagų apykaitos ligų, dalyvavimas naujagimio gaivinime, matuojamas pulsas ir saturacija, išmatuojamas arterinis kraujo spaudimas, temperatūra, svėrimas ir kt. „Vaikelio nepaprašysi ramia pagulėti, pasisukti, pasikelti – turi žinoti, kaip nuraminti naujagimį, kaip prie jo prieiti. Išmoksti daugybę taktikų“, – šypsosi E. Durstinaitė.

Skyriuje naujagimiais nuolat rūpinasi specialistų komanda: gydytojai neonatologai, anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojai, bendrosios praktikos slaugytojai, žindymo specialistė, slaugytojų padėjėjos. Intensyvios terapijos ir anestezijos slaugytojos dirba Intensyvios terapijos poste. Čia sunkios būklės arba neišnešioti naujagimiai slaugomi inkubatoriuose arba šildomose lovelėse. E. Durstinaitė pasakoja, kad sunkesnės būklės naujagimiai nuolat stebimi bent vieno slaugos specialisto, nepaisant to, kad jie inkubatoriuose ir visa reikalinga medicininė įranga veikia vaikelio gyvybės labui.

Kada darbas skyriuje vyksta įprastu ritmu dirbanti komanda pasiskirsto užduotimis ir rutiniškai atlieka reikiamas procedūras – maždaug kas 3 valandas reikalingas maitinimas, kuris kartais tenka slaugytojoms, o jei vaikelio sveikata leidžia – ateina mama, atliekamos higienos ir medicininės procedūros. „Būna daugybė atvejų, kai vaikeliui reikalingas atskiras priėjimas, nuraminimas. Tik spėk suktis“, – priduria E. Durstinaitė.

O išlaikyti rutininę procedūrų tvarką nėra lengva ir dėl naujų, nenumatytų atvejų – tai naujagimių skyriaus specifika. Kada į skyrių atvežamas naujas sunkios būklės naujagimis visas dienos planas gali pasikeisti kardinaliai. „Tai skyrius, kuriame nebus taip, kaip susiplanavai darbą dienos pradžioje – viskas vyksta čia ir dabar. Aišku, daugelyje skyrių taip – gauni naują pacientą ir tu dirbi prie jo. Pavyzdžiui, atvežamas 24 savaičių 650 gramų sveriantis naujagimis. Atrodo, vienas mažytis žmogelis – kiek rankų prie jo gali reikėti? O prie tokio mažo stebuklėlio dirbome šešiese – 2 gydytojos, 3 slaugytos ir padėjėja“, – patirtimi dalijasi E. Durstinaitė.

Kartais sunkiai suprantame, kad naujagimis gali sirgti 

Naujagimių skyriaus intensyviosios terapijos palatose gydomi patys mažiausi ligoninės pacientai. Apie 15 proc. mažylių (Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje kasmet gimsta maždaug 1800 naujagimių) yra neišnešioti, sunkiai sergantys, gimę su įvairiomis patologijomis arba didele rizika sunkiai susirgti. E. Durstinaitė pastebi, kad kartais sunkiai suprantame arba labai jautriai priimame faktą, kad naujagimis gali sirgti. „Dauguma galvoja, kad naujagimiai neserga, kad naujagimiai sveiki, kad gimus jie visada būna palatose su tėveliais. Deja, situacijų ir naujagimio būklių būna įvairių, kartais net labai sudėtingų. Būtent labiausiai pažeidžiami mažyliai prižiūrimi Naujagimių skyriuje“.

Detalią informaciją apie naujagimių būklę tėvams teikia gydytojai, tačiau savo kompetencijų ribose su naujagimio tėveliais bendrauja ir slaugytojai – pasidalija bendromis žiniomis, patarimais, konsultuoja maitinimo klausimais. Naujagimių skyriaus Intensyviosios terapijos padalinyje gydomų mažųjų pacientų lankymas yra ribojamas dėl sudėtingų sveikatos būklių – mamų šalia savo mažylių nėra. „Jei leidžia aplinkybės – vaikelio ir pačios mamos sveikata – mama ateina savo vaikelio maitinti maždaug kas tris valandas, pabūna, – pasakoja E. Durstinaitė, – „bet kitą didelę laiko dalį, su mažyliais praleidžiama mes, slaugytojos. O mamas ir tėčius aš visada raminu, skatindama įžvelgti kitą situacijos pusę – juk labai svarbu, kad specialistai mato, jog veikeliui reikalinga intensyvi priežiūra, kad maksimaliai greitai suteikiama profesionali pagalba, taikomas reikalingas gydymas, procedūros. Tad jie savo ruožtu turi pasistengti išlikti stiprūs ir susitelkę“, – pokalbį užbaigia E. Durstinaitė.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE