Rawpowders

Alkoholis klampina jaunas moteris

Alkoholis klampina jaunas moteris

Feminizmas ne tik išlaisvina moteris. Kartais, siekdamos susitapatinti su vyrais, jos įninka į alkoholį.

Pilnametystės proga – cirozė

Net ir medikai būna šokiruoti sužinoję, kiek pastaraisiais metais miršta jaunų moterų. Jų mirties priežastis – alkoholinė kepenų cirozė.

Gydytojus šiurpina pagreitį įgaunanti alkoholio vartojimo kultūra, kai potraukio stikliukui vos trečią dešimtį įpusėjusiai moteriai nepadeda įveikti nei mažas vaikas, nei mylimas vyras ar turimas darbas. Per keletą metų jauna žydinti moteris tampa alkoholike, kurią tenka atleisti iš darbo.

Klaipėdos universitetinės ligoninės Gastroenterologijos skyriaus vedėjas Žilvinas Šukys patvirtino, kad pastaruoju metu gydosi nemažai ligonių, sergančiųjų kepenų ciroze, ir gana jauno amžiaus.

Pasitaikė atvejų, kai į skyrių su šia diagnoze paguldomi vos pilnametystės sulaukę jaunuoliai.

Pasak Ž.Šukio, cirozė – kepenų ligų pasekmė. Ją gali sukelti ne tik alkoholinis, bet ir toksinis, riebalinis ar virusinis hepatitas. Negydomos kepenų ligos progresuoja ir išsivysto į kepenų cirozę.

Dažniausia cirozės priežastimi tampa alkoholis ir virusiniai hepatitai. Trečioji vieta atitenka riebaliniam hepatitui.

Serga darbininkės ir bedarbės

Gastroenterologas pastebi, kad tarp cirozėmis sergančių pacientų išties daugėja moterų. Į ligoninę dažniausiai patenka moterys iki 40 metų.

„Šiais laikais moterys aktyvios, siekia karjeros, tad alkoholio problema paliečia ir jas. Tačiau jaunos ir intelektualios rūpinasi savimi bei sveikata. Pas mus daugiau gydomos žemesnio išsilavinimo ir intelekto moterys. Darbininkės arba bedarbės”, – pasakojo gydytojas.

Ž.Šukys paaiškino, kad kepenų cirozė moteris įveikia greičiau nei vyrus dėl organizmo ypatumų. Vyrai turi daugiau alkoholį skaidančių fermentų.

Gydytojo manymu, įtakos sergamumui kepenų cirozėmis turi ir uostamiesčio specifika. Čia daugiau nei kituose miestuose gyvena užsikrėtusiųjų virusiniais hepatitais, ŽIV. Daugiau išgeriama alkoholio, o kur dar naktinis gyvenimas ir grįžtantys iš svečių šalių jūreiviai.

Protrūkį išprovokuos pilstukas

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Diagnostikos skyriaus vedėjas Giedrius Šimulionis didelių pokyčių tarp sergančiųjų kepenų cirozėmis nepastebi.

Ligonių skaičius būna gana stabilus, gal vienu kuriuo metu sulaukiama daugiau pacientų su šia diagnoze. Padaugėjo nebent virusinių hepatitų.

Tiesa, gydytojas situaciją linkęs vertinti gana atsargiai, nes tendencijos sergančiųjų atžvilgiu vis keičiasi.

„Jei padaugėtų geriančių moterų, kepenų cirozių protrūkio reikėtų tikėtis po 4–5 metų”, – spėjo gydytojas.

G.Šimulionis prognozavo, jog po kelerių metų cirozių protrūkis galimas dėl surogatinių alkoholinių gėrimų. Nors oficiali statistika teigia, kad sumažėjo stiprių alkoholinių gėrimų vartojimas, tačiau dalis klientų, gydytojo manymu, renkasi pilstuką.

Šį spėjimą patvirtina ir teisėtvarkos pareigūnai, pastebintys, jog po daugelio metų mieste vėl pradėta prekiauti pilstuku.

Padaugėjo ieškančių pagalbos

Anoniminių alkoholikų grupės „Garstyčių sėkla” atstovė Nijolė kiek anksčiau yra minėjusi, kad pastaraisiais metais padaugėjo pagalbos ieškančių moterų. Tarp jų yra ir nesulaukusių 30-ies.

Jei anksčiau į anoniminių alkoholikų susirinkimus ateidavo dešimt vyrų ir kelios moterys, tai dabar atvirkščiai. Nijolė pripažino, kad moterims ieškoti pagalbos yra sunkiau. Visuomenė jas pasmerkia greičiau nei alkoholį vartojančius vyrus.


Svetlana Zamkovaja, Klaipėdos priklausomybės ligų centro vyriausioji gydytoja

Išsivystyti priklausomybė gali dėl kelių priežasčių – keliais žodžiais neįvardysi. Bet svarbiausia yra dvasinė tuštuma, vertybių sistema.

Kartais mūsų įstaigoje septynių vietų moterų palatoje pritrūksta lovų. Taip nutiko birželio pradžioje.

Priklausomybės ligos išsilavinimo nežiūri. Pas mus gydosi įvairiems socialiniams sluoksniams priklausantys pacientai. Pasitaiko ir medikų. Nors gal žemesnio išsilavinimo moterys lengviau pasiduoda įtakai. Nepasakyčiau, kad kuo aukštesnis išsilavinimas, tuo didesnė motyvacija gydytis.


Priklausomybės ligų centro statistika

Pernai kreipėsi 13 677 gyventojai

Paguldyta į skyrių 1532 pacientai:

vyrų –1313, moterų – 219

Šiemet iki birželio 1 dienos kreipėsi 6024

Paguldyta 539 pacientai: vyrų – 455, moterų – 84


Kas yra kepenų cirozė?

Kepenų cirozė – tai kepenų audinio fibrozė (peraugimas jungiamuoju audiniu), surandėjimas. Cirozės metu kepenyse susidaro mazgai. Kepenys sumažėja ir sukietėja, pakinta struktūra ir sumažėja funkcija, blogiausiu atveju baigiasi kepenų nepakankamumu.

Cirozė – tai ne liga, o sindromas, galutinė lėtinės patologijos stadija. Dažniausia cirozės priežastis – alkoholizmas, tačiau ją gali sukelti ir lėtinis hepatitas B ir C, Wilsono liga, toksinės medžiagos, echinkokozė ir kitos ligos. Lėtiniai faktoriai daug metų kenkia kepenims, sukeldami atsaką į uždegimą – kepenų ląstelių žūtį ir audinio randėjimą. Kepenų cirozė yra besimptomė, kol išsivysto komplikacijos. Dažniausiai pacientai miršta nuo komplikacijų ar kepenų nepakankamumo.

Maksimalietis

TAIP PAT SKAITYKITE