REXSAN

Venų varikozė

Venų varikozė

Tai jaunų ir pagyvenusių žmonių liga, kuria serga net 56 proc. moterų ir 44 proc. vyrų, prasideda nepastebimai,tačiau ligai progresavus, vargina ne tik rimtos sveikatos, bet ir estetinės problemos. Pajutus pirmuosius simptomus, reikia nedelsiant imtis profilaktikos priemonių. Simptomus jaučia vis jaunesni žmonės. Venų išsiplėtimas ir jį lydintys simptomai vargina jau tris dešimtmečius. Kuo žmogus vyresnis, tuo venų varikozės rizika didesnė.

Žalingi įpročiai ir antsvoris didina riziką susirgti. Venų varikozės ir jos komplikacijų riziką labai padidina rūkymas, alkoholio vartojimas ir antsvoris. Dėl didelės kūno masės padidėja spaudimas į venų sieneles ir jos išsiplečia. Venų ligos dažniau vargina moteris. Priežastis gali būti hormoniniai pokyčiai nėštumo, priešmenstruaciniu ar menopauzės laikotarpiu, nes moteriški hormonai atpalaiduoja venų sieneles. O nėštumo, ypač antro ir trečio, metu kyla didelių problemų, nes augant vaisiui spaudžiamos dubens venos, todėl jose susitvenkia kraujas.

Venų ligoms nemažą įtaką daro paveldimumas. Apie 70 proc. pacientų polinkį sirgti šia liga paveldi iš tėvų. Sėdimas ir stovimas darbas turi didelę įtaką venų ligų progresavimui. Ilgai sėdint arba stovint, kraujas venose tarsi sustingsta, jis nepumpuojamas link širdies. Pagrindinis siurblys, kuris išvaro kraują, yra blauzdų raumenys, todėl jie turėtų nuolat dirbti, kad venose nesusidarytų kraujo sąstovis.

Ar yra taikoma venų varikozės prevencija? Kaip sustabdyti šios ligos, kuri vargina ne tik nemaloniais simptomais, bet sukelia ir estetinių rūpesčių, progresavimą? Venų ligos prasideda nepastebimai ir pamažu progresuoja. Pirmasis signalas, kad sutriko kojų venų kraujotaka – kojų patinimas ar skausmas. Susitraukiant blauzdų raumenims, kraujas išstumiamas iš venų ir atgal nebegrįžta. Atbulinę kraujo tėkmę sustabdo sandarūs venų vožtuvai. Jei jie nesandarūs, raumenims atsipalaidavus kraujas grįžta į galūnę, sudarydamas didelį spaudimą venose. Dėl to venos ima plėstis. Dažniausiai išsiplečia paviršinės poodžio venos, nes jų sienelės silpnesnės negu giliųjų venų.

Beje, venų sienelės ir vožtuvai praranda elastingumą ir su amžiumi. Ankstyva ligos diagnostika ir profilaktinis gydymas itin svarbus, nes ligai progresuojant, sutrinka kojos audinių mityba, atsiranda rudų dėmių, odos ir poodžio sukietėjimų. Menkiausia trauma tokioje sutrikusios kraujotakos srityje gali tapti opos priežastimi. Kita komplikacija yra venų uždegimas – tromboflebitas, atsirandantis išsiplėtusiose venose, kuriose kraujotaka labai lėta, o kai kuriose pažeistose vietose ir visiškai sustojusi. Čia dažniausiai ir susidaro trombai. Tokios venų vietos būna itin jautrios infekcijai, dėl menkiausios odos arba poodžio traumos mikrobai patenka į audinius. Pacientę V. B. išsiplėtusios kojų venos vargino daugiau kaip trisdešimt metų. Pirmuosius simptomus moteris pajuto 35-erių metų, pagimdžiusi antrą dukrytę.

„Iš pradžių kojų odoje atsirado nedideli kapiliarių tinkliukai, vėliau vakarais kojos tapdavo lyg švininės, smarkiai ištindavo, mausdavo blauzdas, o odos paviršiuje išryškėjo išsiplėtusios venos. Jos sparčiai plėtėsi ir jau po kelerių metų per abi kojas vinguriavo ryškiai mėlynos, tarsi į virvę susipynusios venos. Vietomis jose išryškėjo tamsios dėmės, kraujagyslės bet kada galėjo prakiurti“,  – pasakoja 66-erių metų moteris. Ji beveik dvidešimt metų negalėjo dėvėti trumpų sijonų, šortų, vengė nusirengti paplūdimyje. Be to, kasdien jautė sunkumą kojose, negalėdavo ilgai vaikščioti, nes greitai pavargdavo. Ypač didelį diskomfortą moteris jausdavo keliaudama. Ponia V. B. nemalonius simptomus bandė sušvelninti tepdama kojas įvairiais tepalais ir geliais, tačiau jie nei estetinių, nei sveikatos problemų išspręsti nepadėjo. Venotonikai – efektyvi pagalba sisteminiam venų gydymui Laiku pasitikrinus ir pradėjus gydymą, venų varikozei galima užkirsti kelią.

Ypač efektyvus venotonikų (venoms gydyti skirtų geriamųjų vaistų) poveikis. Šiais vaistais gali būti kontroliuojamos net paveldėtos kojų venų ligos. Vaistai stiprina ir gydo venas, sumažina venų nepakankamumo simptomus ir pagerina žmogaus savijautą. Mat venotonikai gerina veninę kraujotaką, pašalina kojų skausmą ir dėl venų varikozės kylantį kojų nuovargį bei patinimą. Tablečių sudėtyje esančios veikliosios medžiagos stiprina venų sienelių tonusą, todėl kur kas mažiau skysčių patenka į aplinkinius audinius ir todėl sumažėja kojų tinimas. Be to, šie vaistai saugo ir nuo pabrinkimų, gerina kraujo apytaką bei audinių aprūpinimą krauju. Įvairūs tepalai ir geliai veikia tik odos paviršiuje, todėl efektas yra abejotinas. Jie nepasiekia giliųjų venų, kurioms trombozinės komplikacijos ypač pavojingos.

Detralex – nereceptinis vaistas – 500 mg plėvele dengtos tabletės – mikronizuota išgryninta 5 flavonoidų frakcija, kuri išgaunama iš Pietų Afrikoje auginamų specialios rūšies apelsinų žievelių. Mikronizuota flavonoidų frakcija – rekomenduojama tarptautinių gairių, turinti aukščiausio lygio įrodymus lėtinės venų ligos simptomams mažinti. detralex – greitai ir efektyviai malšina skausmą, sunkumą kojose, tinimą, padeda nuo mėšlungio, sumažina deginimo pojūtį, dilgčiojimą.

Detralex 500 mg plėvele dengtos tabletės

SUDĖTIS. Vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 500 mg mikronizuotos ir išgrynintos flavonoidų frakcijos (atitinka 450 mg diosmino ir 50 mg flavonoidų, apskaičiuotų pagal hesperidiną).

INDIKACIJOS. Apatinių galūnių venų nepakankamumo simptomų: kojų sunkumo, skausmo bei ankstyvojo rytinio neramumo, lengvinimas. Simptomų, susijusių su hemorojaus paūmėjimu, lengvinimas.

DOZAVIMAS IR VARTOJIMO METODAS.

Rekomenduojama dozė yra 2 tabletės per parą – viena vidudienį, antra – vakare, valgio metu. Paūmėjusio hemorojaus atveju – 6 tabletės per parą pirmas 4 dienas, po to 4 tabletės per parą 3 dienas.

NĖŠTUMAS IR ŽINDYMO LAIKOTARPIS.

Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba vaistininku. Nėštumas. Laikantis atsargumo, reiktų vengti vartoti medikamentą nėštumo metu. Žindymo laikotarpis. Kadangi nėra duomenų apie vaisto išsiskyrimą į motinos pieną, žindyti gydymo laikotarpiu nerekomenduojama.

KONTRAINDIKACIJOS.

Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.

ĮSPĖJIMAI.

Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku prieš pradėdami vartoti „Detralex“. Jeigu jaučiate simptomus, susijusius su hemorojaus paūmėjimu, „Detralex“ galima vartoti trumpai. Jei simptomai neišnyksta, kreipkitės į gydytoją.

Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Jeigu įtariate, kad jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta internet svetainėje www.vvkt.lt.

Teksto peržiūros data: 2019-10

TAIP PAT SKAITYKITE