Nobel biocare

Vaistų vis dar nerūšiuojame: tokio įpročio neturi netgi 65 proc. gyventojų

Vaistų rūšiavimas

Buitinių atliekų rūšiavimas jau gerai pažįstamas daugeliui gyventojų, tačiau iki šiol dauguma nerūšiuoja vaistinių preparatų. „Eurovaistinės“ duomenimis, vaistus rūšiuoja vos 35 proc. Lietuvos gyventojų, tuo tarpu likusieji juos kaupia namuose, išmeta kartu su buitinėmis atliekomis ar nuleidžia į unitazą.

Vos 35 proc. gyventojų rūšiuoja vaistus

Remiantis „Eurovaistinės“ užsakyta tyrimų bendrovės „Sprinter“ gyventojų apklausa, paaiškėjo, kad nors kasmet vaistus žmonės rūšiuoja vis aktyviau, tai daro vos 35 proc. gyventojų:

„Kiekvienais metais žmonės vis aktyviau įsitraukia į vaistų rūšiavimą – tai galime drąsiai sakyti skaičiuodami į vaistines atnešamus nebereikalingus ar pasibaigusios galiojimo vaistus.  Vien pernai gyventojai į „Eurovaistines“ atnešė 8 874 kg vaistų ir tai yra 3,6 kartus daugiau nei 2021 metais. Visgi, apklausa rodo, kad tai daro tik 35 proc. žmonių, tad lengva įsivaizduoti, kiek dar nesurūšiuotų vaistų patenka į aplinką“, – apie rūšiavimo skaičius pasakoja R. Lipnevičiūtė.

Dažniausiai išmeta su buitinėmis atliekomis 

Toje pačioje vaistinių tinklo atliktoje apklausoje didžioji dalis gyventojų nurodė, kad vaistus jie paprasčiausiai išmeta su buitinėmis atliekomis:

„37 proc. žmonių vaistinius preparatus išmeta su buitinėmis atliekomis, o 10 proc. juos išpila su vandens nuotekomis. Taip išmetami vaistai teršia aplinką, o patekę į gruntinį vandenį jie gali sukelti pavojų gyvūnijai ir žmonių sveikatai. Ne ką mažesnes grėsmes lydi nebereikalingų ir nebegaliojančių vaistų kaupimas namuose, kuris neretu atveju sunegalavus gali paskatinti savigydą ir turėti rimtų sveikatos pasekmių žmogui. O taip elgiasi 18 proc. gyventojų“, – teigia R. Lipnevičiūtė.

Į vaistines atneškite ne maisto papildus, bet vaistus

„Kartais žmonės į vaistines atneša ne tik nebereikalingus ar negaliojančius vaistus, bet ir vitaminus, maisto papildus, kosmetiką bei tokias medicinines priemones kaip pleistrai, tvarsčiai. Iš tiesų vaistinėse rūšiavimui laukiami tik vaistai, o visus anksčiau minėtus vitaminus ir medicinos priemones kiekvienas gali paprasčiausiai rūšiuoti kartu su kitomis buitinėmis atliekomis. Taip pat galima vadovautis taisykle, kad naikinimui į vaistines nešami tik tie preparatai, ant kurių pakuotės užrašyta – receptinis vaistas, nereceptinis vaistas“, – teigia „Eurovaistinės“ vaistininkė J. Aleknienė.

Netaupykite nebereikalingų vaistų

„Viena iš savigydos daromų klaidų – tai nebereikalingų vaistų taupymas „atsargai“. Dažnai tai būna receptiniai vaistai, taip pat antibiotikai. Pirmiausia, atliekamų antibiotikų namų vaistinėlėje neturėtų būti, nes privalu suvartoti visą gydytojo paskirtą kursą. Tačiau jeigu dėl tam tikrų priežasčių nutraukėte antibiotikų vartojimą anksčiau laiko arba namuose turite kitų, jau jums nebereikalingų receptinių vaistų, būtinai atneškite juos į vaistinę saugiam utilizavimui“, – pataria vaistininkė. J. Aleknienė.

Kaip rūšiuoti švirkštus ir gyvsidabrio termometrus?

Vaistininkė pasakoja, kad kartais gyventojai kreipiasi nežinodami, ką daryti su tokiomis medicinos priemonėmis kaip švirkštai, adatos ar namų vaistinėlėse užsilikę gyvsidabrio termometrai. Pastarųjų negalima paprastai išmesti nei į šiukšliadėžę, nei atiduoti vaistinėms. Tokiais atvejais patariama juos atiduoti į gyvenamosios savivaldybės stambiagabaričių atliekų surinkimo aikšteles.

Pasitikrinkite kas pusę metų

„Pasibaigusio galiojimo vaistų sudėtis gali chemiškai pakisti – tapti neveiksminga arba kaip tik sukelti šalutinius poveikius, todėl geriausia nusimatyti laiką, kada reguliariai atliksite vaistinėlės pertvarką. Pusė metų – tai optimalus laikotarpis, per kurį vertėtų atsakingai peržiūrėti visos vaistinėlės turinį. Tai padės jaustis ramiai ir gerai dėl savo ir artimųjų sveikatos“, – sako vaistininkė J. Aleknienė.

TAIP PAT SKAITYKITE