REXSAN

Individuali vaistinėlė namuose – ją komplektuodami lietuviai vis dar daro kelias esmines klaidas

Individuali vaistinėlė namuose – ją komplektuodami lietuviai vis dar daro kelias esmines klaidas

Netikėčiausiais atvejais gelbėjanti namų vaistinėlė – vienas svarbiausių atributų kiekviename namų ūkyje. Nors vaistinėlę savo namuose turi bene kiekvienas Lietuvos gyventojas, neretai pastebima, kad jos turinys neatitinka svarbiausių kiekvienos šeimos individualių poreikių, o beveik kas trečias namų ūkis namuose turimus vaistus laiko netinkamai. 

Vos kelių vaistų namuose neužteks

Peršalimo ligų sezonui įsismarkavus ir vis dažniau susiduriant su įvairiais ligos simptomais, namuose esanti vaistinėlė gali tapti tikru išsigelbėjimu siekiant palengvinti skirtingas organizmo būkles. Tinkamai sukomplektuota vaistinėlė padės užtikrinti, jog staiga sunegalavus nereikės vykti į vaistinę ar skubios pagalbos skyrių, o sau pagelbėti pavyks neišeinant iš namų. 

Lietuvoje atlikti tyrimai rodo, kad namų vaistinėlę turi bene kiekvienas namų ūkis, tačiau joje esančių vaistų skaičius svyruoja nuo vos keletos iki kelių dešimčių vaistų. Visgi BENU vaistininkė Laura Mockutė atkreipia dėmesį, kad įprastai kiekvieniems namams tinkamą vaistinėlę turėtų sudaryti keli medicininiai prietaisai bei net kelių grupių medikamentai.

„Užklupus įvairiems negalavimas naudinga visuomet po ranka turėti termometrą ir kraujospūdžio matuoklį. Pagrindiniai namų vaistinėlę sudarantys medikamentai turėtų būti vaistai nuo skausmo ir uždegimo, kurie taip pat padėtų ir malšinti temperatūrą. Dar viena svarbi vaistų grupė – vaistai nuo virškinamojo trakto sutrikimų – virškinimo fermentai, o apsinuodijus gali gelbėti angliukas.

Rudenį įsisautėjus peršalimo ligoms, pravartu namuose visuomet turėti vaistų nuo peršalimo, taip pat įvairių medikamentų slogos gydymui, be to, jūros vandens siekiant palaikyti normalią nosies higieną peršalus. Ekstremaliais atvejais labiausiai gali gelbėti vaistai nuo alergijos, tepalai nuo sumušimų, taip pat pleistrai, tvarsčiai, priemonės žaizdų dezinfekcijai“, – vardija L. Mockutė.

Kiekviena namų vaistinėlė – unikali 

Specialistė pastebi, kad kiekvienų namų vaistinėlės turinys gali labai skirtis priklausomai nuo to, kiek šeimoje yra narių, ar šeimoje yra mažamečių vaikų, asmenų, sergančių lėtinėmis ligomis, vyresnių asmenų, jos turinys gali skirtis ir nuo sezoniškumo.

„Jei šeimoje yra asmenų sergančių lėtinėmis ligomis, namuose esančioje vaistinėlėje visuomet reikėtų turėti atitinkamus vaistus priklausomai nuo ligos pobūdžio. Jei namų ūkyje yra vaikų, derėtų pasirūpinti priemonėmis nuo viduriavimo, kosulio. O štai atsižvelgiant į sezoniškumą, vaistinėlę gali papildyti apsaugos nuo saulės priemonės vasaros laikotarpiu, taip pat priemonės nudegimams, priemonės nuo uodų“, – skirtingus faktorius, lemiančius vaistinėlės turinį, vardija BENU vaistininkė.

Siekiant nepasimesti skirtingų vaistų gausoje ir namų vaistinėlę papildyti tikrai būtinais vaistiniais preparatais, L. Mockutė pataria savo individualią namų vaistinėlę komplektuotis kartu su vaistininku. Specialistas padės tinkamai įvertinti šeimos poreikius bei parinks tinkamus preparatus, kurie atliks kelias funkcijas, pavyzdžiui, malšins skausmą ir mažins temperatūrą. Rinkoje gausu skirtingų medikamentų su ta pačia veikliąja medžiaga, tačiau skirtingais pavadinimas – vaistininkas padės atsirinkti tai, kas tinkamiausia individualiai.

Įvardija netinkamas vaistų laikymo namuose praktikas

Net ir tinkamai sukomplektuota vaistinėlė gali tapti nebenaudinga esant netinkamoms vaistų laikymo sąlygoms, neatsižvelgiant į joje esančių vaistinių preparatų galiojimo laiką ar pamirštant ją reguliariai peržiūrėti.

Tyrimai rodo, kad tik 42 proc. vaistų namuose yra laikoma tinkamomis sąlygomis, o net 27 proc. namų ūkių būtų galima rasti vaistų su pasibaigusiu tinkamumo vartoti terminu. Neretu atveju vaistai laikomi vaikams lengvai pasiekiamoje vietoje – tokia praktika pastebėta net 36 proc. namų ūkių. Tad norint geriausiai išnaudoti namuose esančios vaistinėlės teikiamas naudas, L. Mockutė atkreipia dėmesį į kelis svarbius dalykus.

„Siekiant užtikrinti, jog namuose laikomi vaistai visuomet bus tinkami vartojimui, juos reikėtų laikyti sausoje aplinkoje, saugant nuo tiesioginių saulės spindulių. Dar vienas svarbus aspektas – visus vaistus reikėtų laikyti jų originaliose pakuotėse kartu su informaciniais lapeliais, kad nepasimirštų skirtingų vaistų vartojimo instrukcijos. Be abejonės, svarbu užtikrinti, kad vaistai būtų laikomi vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje siekiant išvengti įvairių nemalonių situacijų“, – atkreipia dėmesį BENU vaistininkė.

Namuose laikomi vaistai turėtų būti peržiūrimi bent kartą per pusmetį, taip įsitikinant, kad visi preparatai yra tinkami vartojimui. L. Mockutė pabrėžia, kad visi nebetinkamo vartojimo laiko vaistai turėtų būti pakeičiami naujais, o senieji – atnešami į bet kurią vaistinę ir atiduodami, kad jais pasirūpintų atliekas tvarkančios įmonės.

„Tamro Baltics“ yra viena iš pirmaujančių farmacijos mažmeninės prekybos įmonių Baltijos regione, vykdanti veiklą per 236 BENU vaistines Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. BENU vaistinių klientai gali rinktis iš plataus nuosavų prekių ženklų produktų asortimento, taip pat pasinaudoti plačiu papildomų vaistinės teikiamų paslaugų spektru. BENU dirbantys specialistai savo lankytojus aptarnauja rūpestingai ir kvalifikuotai, teikia profesionalias konsultacijas sveikatos klausimais.

TAIP PAT SKAITYKITE