Gudručio vaistinė

Moksleivių mityba: saldainis vietoj kotleto

Kas atsitiko, kad šiandien vis mažiau vaikų mokyklos valgykloje renkasi karštą patiekalą? Neskanu? Brangu?

Pagundos pasiekiamos ranka

Ne vienam suaugusiajam burnoje likęs mokyklinių pietų – žuvų kotleto ar pieniškos grikių sriubos skonis. Anuomet moksleiviai valgydavo karštą maistą. Dabar pietums populiaresni saldumynai, jų apstu šiandieninėse mokyklų valgyklose.

Pirmokėliui Lukui tėvai, tikėdamiesi, kad vaikas suvalgys karštos sriubos ir kokį blyną ar dešrelę, įdavė 4 litus – tiek vidutiniškai kainuoja pietūs mokyklų valgyklose. Per pertrauką septynmetis su keliais draugais nubėgo į valgyklą. Į klasę visi grįžo kaip niekad laimingi – pasipuošę apyrankėmis iš saldainių.

„Mokyklos valgykloje parduodami patys pigiausi abejotinos kokybės sintetiniai turkiški saldumynai, kurių užvalgiusi mano dukra eidavo į mokyklą kas antrą dieną – saldainiai sukeldavo alerginę reakciją”, – prisiminė trečiokės Saulės mama Giedrė.

Vaikui sunkiausia atsispirti saldžioms pagundoms. Mama pasakojo ne kartą ėjusi pas virėjas ir prašiusi nepardavinėti saldainių pradinukams. Virėjos rado išetį: vos išvydusios pasipiktinusius tėvus puldavo slėpti saldumynus.

Brangu ir nemaistinga

Šiandien Kauno M.Mažvydo vidurinės mokyklos Valdorfo klasių pirmokėliai valgykloje nevalgo, pasak tėvų, vien todėl, kad nepirktų už pietums skirtus pinigus saldumynų. Virėjos aiškina, kad saldumynai sveikatai nekenkia. Vadinamasis saldumynų baras su keliolikos rūšių abejotinos kokybės produkcija stovi prie pat įėjimo į valgyklą.

„Prašėme, kad bent patrauktų tą vaikiškų pagundų stalą kiek tolėliau arba pradėtų saldumynais prekiauti tik tada, kai vaikai pavalgo karštus pietus. Ėjome ir pas direktorę, ir į Švietimo skyrių, Visuomenės sveikatos centrą, bet visi žygiai perniek. Jau ketveri metai kovojame su vėjo malūnais”, – guodėsi mama Virgilija, neleidžianti nė vienam iš trijų savo vaikų pietauti mokyklos valgykloje.

Moteris įsitikinusi, kad mokyklų valgyklose maistas prastas, nes šaldyti koldūnai ar mikrobangų krosnelėje šildyti dešrainiai neturi jokios maistinės vertės. Be to, tokie patiekalai dar ir pernelyg brangūs.

„Geriau sumuštiniai, bent žinau, su kuo juos sutepu. Už pietums skirtą sumą galiu jų pritepti visą kalną”, – tvirtino pirmoko Ernesto mama Nomeda.

Ji įsitikinusi, kad daug naudingiau nei saldainiai būtų obuoliai ir morkos.

Ko ieškojo tarnybos?

Po nepatenkintų tėvų skundų mokykloje buvo atliktas patikrinimas. Buvo atvykę maisto ir veterinarijos tarnybų specialistai. Jie tikrino ne valgykloje parduodamų prekių kokybę, bet klasių šiukšlių dėžes, pasuoles, netgi vaikų kuprines, norėdami išsiaiškinti, kokius sumuštinius vaikai nešasi. Tėvai girdėję, kad kliuvo mokytojams, leidžiantiems vaikams valgyti iš namų atsineštą maistą.

M.Mažvydo vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Zita Juchnelienė valgyklos darbą vertina neblogai.

„Ir pati valgykloje valgau, paprastai sriubą. Vakar valgiau daržovių, visai skanu”, – sakė Z.Juchnelienė.

Ji didžiavosi, kad mokykloje nebeparduodami traškučiai, gėrimai, kurių sudėtyje yra saldiklių, nebėra saldumynų aparatų.

„Pas mus ir mokytojai, ir vaikai renkasi ekologišką mitybą. Net ir sriubos čia verdamos be mėsos. Saldumynai nėra gerai, bet jei vaikai čia jų negautų, bėgtų į greta esančius kioskus”, – įsitikinusi direktoriaus pavaduotoja.

Be saldumynų – bankrotas

„Be saldumynų pražūtume”, – sakė mokyklos virėja Vasilisa Smolskienė, kepdama blynelius su varške.

Ši specialistė mokyklos valgykloje dirba jau ketveri metai ir tik už minimalų atlyginimą. Tikino, kad parduoda tai, kas leidžiama, bet leidimų neturėjo.

„Gal pas mokyklos valdžią palikau”, –.gūžčiojo pečiais virėja.

Šokoladas, jos nuomone, sveika. Tikino, kad pietų nevalgiusiam vaikui saldumynų neparduoda.

Prieš trejus metus mokyklos valgykla penkeriems metams išnuomota Vytauto Četrausko įmonei. Mokykla iš įmonės gauna nuomos mokestį, kurio nuo šio rudens jau nebeleidžiama naudoti mokyklos reikmėms, – jis keliauja į bendrą švietimo sistemos kasą.

Beveik dvigubai išaugo ir pietų kainos: prieš trejus metus pietūs mokykloje kainavo 2–2,5 lito, o dabar – 4–4,5 lito.

Valgo, kai skanu

Kauno Vydūno vidurinės mokyklos valgykloje pietūs puse lito brangesni, bet čia pasirinkimas didesnis: būna dviejų rūšių sriubos, šešių rūšių antrųjų patiekalų: bulvių plokštainio, varškėtukų, cepelinų, blynų, dešrelių, kotletų.

Plokštainio porcija su grietine ir spirgais čia kainuoja 2,4 lito, tiek pat blyneliai su uogiene ar varškėtukų porcija. Virtų bulvių cepelinai – 2,2 lito.

„Kai skaniai išverdi – valgo”, – džiaugėsi virėja Rima Čerenkovienė ir sakė, kad obuolių kompoto vaikai nebegeria.

Kodėl? Mieliau renkasi limonadą ar kokakolą, šių gėrimų buteliai sustatyti pačioje garbingiausioje vietoje. Greta snikerių, tviksų ir kitų abejotinos kokybės saldumynų.

Prie medicinos kabineto

Prekybininkai puikiai išmano rinkos dėsnius: saldumynų aparatas Vydūno vidurinėje mokykloje stovi pačių mažiausių – pradinukų korpuse, šalia medicinos kabineto. Mokyklos vadovų nuomone, aparatas nebus žalingas, jei tėvai nuolat aiškins vaikams, kas sveika, o kas ne. Jei aparato nebus, vaikai bėgs į greta esančią parduotuvę pirkti bulvių traškučių.

Be to, tai vieninteliai pinigai, kuriuos šiandien gauna mokykla – 100 litų per mėnesį. Mokyklos vadovai virkavo, kad neišgali net vinių nusipirkti, kankina skolos už naujai įdėtus langus.

„Gal tėvai galėtų susimesti po kokį litą ar du, jei mokyklai taip labai reikia tų pinigų už aparato nuomą, kad tik akių nebadytų tie turkiški saldumynai”, – sakė ketvirtoko mama Aušra.

Liutauras Labanauskas, Kauno medicinos universiteto Vaikų ligų klinikos profesorius


Kasmet sulaukiame vis jaunesnių pacientų, turinčių virškinimo problemų. Daugėja vaikų, besiskundžiančių pilvo skausmu, pykinimu. Vis daugiau vaikų yra alergiški, serga astma, gastritu, net virškinamojo trakto opas diagnozuojame. Turiu pacientų, kurių amžius – 8–9 metai. Šias ligas sukelia netinkama, nereguliari mityba, cheminiai papildai. Tėvai turi būti atidūs savo vaikų sveikatai, o per tėvų susirinkimus – domėtis ne tik vaikų pažymiais, bet ir meniu mokyklos valgykloje.

Romutė Smolskienė, Kauno visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugumo skyriaus vedėja

Mes negalime uždrausti prekiauti mokyklose bulvių traškučiais, gazuotais gėrimais su saldikliais ar menkaverčiais saldumynais. Galime tik rekomenduoti valgyklų savininkams neprekiauti produktais, kurie žalingi moksleivių sveikatai. Mes patvirtiname prekių asortimentą tik tada, jei su juo sutinka mokykla ir mokyklos bendruomenė. Be to, mokyklose dirba visuomenės sveikatos specialistai, kurių pareiga skatinti moksleivius sveikai maitintis.

Vida Bliumbergienė, Švietimo ir ugdymo skyriaus vyr. specialistė

Mes negalime daryti įtakos mokykliniams valgiaraščiams ir parduodamų prekių asortimentui, nes valgyklos išnuomotos pelno siekiančioms įmonėms. Mokinių tėvai turi galimybę neleisti prekiauti mokyklose bulvių traškučiais, kokakola ar saldumynais. Mokykloje veikia savivalda ir mokyklos bendruomenė, vienijanti mokinius, mokytojus ir mokinių tėvus, sprendžia, statyti ar ne mokyklose saldumynų aparatus, pardavinėti ar ne vaikams bulvių traškučius, menkaverčius saldumynus ir gazuotus gėrimus su saldikliais.

M.Mažvydo mokyklos Valdorfo klasių valgyklos meniu

Rūgštynių sriuba – 1 Lt.

Lietiniai blynai su varške – 3 Lt.

„Baro” meniu – 12 rūšių neaiškios kokybės saldumynai.

Tik vienos rūšies lietuviški sausainiai „Gaidelis”.

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE