Mollers

Komercinei rinkai jau paruošti genetiškai modifikuoti upėtakiai

Rodo salos universiteto (JAV) laboratorijoje sukurtas genetiškai modifikuotas vaivorykštinis upėtakis, kurio raumenų masė yra 20% didesnė lyginant su natūraliais jų giminaičiais. Teigiama, jog gyvūnas yra visiškai paruoštas komercinės žuvininkystės ūkiams.

Žuvies raumenų proporcija pasikeitė „išjungus” miostatiną – baltymą, kuris paprastai sulėtina raumenų masės augimą. Mokslininkai jau anksčiau žinojo, jog natūraliai įvykstanti miostatino mutacija padidindavo Belgijos mėlynųjų galvijų (angl. Belgian blue cattle) raumenų masę nuo 20 iki 25 procentų, tačiau nebuvo įsitikinę, ar tas pats principas pakeistų žuvų raumenų masę.

Rodo salos universiteto žuvininkystės ir akvakultūrų ekspertas Terry Bradley kartu su savo studentais atliko iš viso 500 valandų apimties eksperimentų, kurių metų 20000 vaivorykštinių upėtakių kiaušinėlių buvo injekuojami skirtingi DNR fragmentai, skirti blokuoti miostatino veiklą.

Maždaug 300 kiaušinėlių pavyko įterpti raumenų masę skatinantį geną. Iš jų buvo išaugintos masyvesnės nei įprasta žuvys. Nors jų papilvės raumenys yra silpnesni nei įprastinių jų giminaičių, šį sumažėjimą su kaupu „kompensuoja” didelė mėsinga nugarinė kūno dalis.

Modifikuotų upėtakių palikuonių raumėnų ląstelėse šis genas išlieka. Bradley vadovaujama komanda tikisi, jog žuvys taip pat pasižymės spartesniu augimo tempu – šalia to, kad jų raumenų masė bus 15-25% didesnė, nedidinant joms maitinti reikalingo maisto kiekio. Jei naujovę patvirtins JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA), realu, jog modifikuoti upėtakiai paplis daugumoje žuvininkystės ūkių, kurių kiekvieno apyvarta siekia daugiau kaip 80 milijonų dolerių per metus.

Ranigast sos

TAIP PAT SKAITYKITE