Mollers

Kaip plito plaukelių šalinimo mada

Įvairiais amžiais kūno plaukuotumo mada tai ateidavo, tai praeidavo. Sakoma, kad lygios ir glotnios odos mada prasidėjo dar XIII amžiuje prieš mūsų erą, garsiosios Egipto gražuolės ir valdovės Nefertitės laikais. Šiais laikais plaukeliai ant moters rankų ir kojų, ant veido ir pažastyse bei intymioje vietoje – tiesiog netoleruotini. Pabandykime pažvelgti, kaip kito požiūris į moters kūno plaukuotumą įvairiais periodais, nuo seniausių iki mūsų laikų.

Dešimtis tūkstančių metų atgal plaukai ant kūno buvo tiesiog būtinybė, kadangi šildydavo šaltais vakarais. Savaime suprantama, apie jų šalinimą nebuvo jokių minčių. Tačiau laikai keitėsi, o “grožio kultas” skatino pamiršti praktiškumą.

Lygaus kūno kultas gimė Nilo deltoje, vietinės gražuolės Nefertitės dėka. Būtent ji parodė pavyzdį tiek moterims, tiek vyrams. Pastarieji neaugino nei barzdų, nei ūsų. Pati Nefertitė į grožio industriją įvedė tokį komponentą kaip cukrus, skirtą depiliacijai. Taigi šiais laikais visiems puikiai žinoma depiliacija cukrumi buvo pats pirmas pasaulyje plaukelių šalinimo metodas. Be deginto cukraus, Nefertitė taip pat naudojo tiršto medaus, augalų sulčių ir vaško mišinį. Žinoma, Nefertitė pati sau šių procedūrų neatlikinėjo, už ją tai darė gausus būrys vergių. Palaipsniui lygios odos mada plito po visą pasaulį.

IX amžiuje prieš mūsų erą buvo išrastas pincetas, kuris iš pradžių buvo naudojamas tik medicinoje, o ne kosmetologijoje. Visai netrukus moterys suprato, kad pincetas – nors ir skausminga, tačiau puiki priemonė plaukelių šalinimui.

IV amžiuje prieš mūsų erą lygios odos mada pasiekė senovės Graikiją, kur plaukai tradiciškai šalinami būdavo pirtyse. Įkaitęs ir išgarintas kūnas leido lengviau ir ne taip skausmingai atlikti plaukelių šalinimo procedūrą. Plaukelį apvyniodavo siūlu ir staigiu judesiu jį ištraukdavo. Savaime suprantama, tokia procedūra labai ilgai užtrukdavo. Šis metodas taip pat buvo paplitęs ir Senovės Egipte ir Vidurinių Rytų bei Azijos šalių moterų tarpe.

X mūsų eros amžiuje plaukelių šalinimo mada pradėjo plisti visoje Europoje. Rusijos kunigaikštienė Olga, sekdama Egipto gražuolių pavyzdžiu, nepageidaujamus plaukelius šalino smala ir vašku. Prireikė 4 amžių, kol epiliacija ištobulėjo ir buvo išrastos vaško juostelės. Sakoma, kad jos pradėtos naudoti XIV amžiuje, Turkijoje, Sultono Osmano hareme. Šiandien taip ir nežinoma, kam kilo juostelių idėja – ar pačiam sultonui, ar jo žmonai ir sugulovėms.

Europoje, XVII amžiuje, plaukelių šalinimą į madą sugrąžino karalienė Elžbieta. Sekdamos jos pavyzdžiu, moterys ėmė pešiotis bei kitais būdais šalinti plaukelius nuo veido. Kai kurios damos išsipešiodavo netgi blakstienas.

XVIII amžiaus pabaigoje buvo išrasti skustuvai, kurie leido greitai ir efektyviai šalinti plaukelius. Tiesa, pirmieji skustuvai nebuvo itin saugūs, taigi moterys plaukelių atsikratydavo, tačiau neretai stipriai susibraižydavo odą. Laikui bėgant skustuvai nuolatos tobulėjo ir toks plaukų šalinimo metodas vis labiau populiarėjo. XIX amžiaus pabaigoje plaukeliai buvo šalinami jau nuo viso kūno, išskyrus intymiąją vietą. Tikra revoliucija įvyko XIX amžiaus pabaigoje, kuomet plaukeliai buvo pradėti šalinti elektros pagalba. Pirmasis elektroepiliaciją, dar kitaip vadinamą elektrolize, panaudojo daktaras Charlesas Michelis.

Sovietiniais laikais skustis buvo nemadinga. Moterys neskuto nei kojų, nei pažastų. Tačiau gražuolės, sekančios Vakarų mados tendencijas, vis dėl to pasisakė už glotnią odą ir plaukelių stengėsi atsikratyti naudodamos skutimosi peiliukus.

XX amžiaus pabaigoje madoje įsitvirtino glotnios kojos ir “apaugusi” intymi kūno vieta. Moterys tradiciškai naudojo skutimosi peiliukus, tačiau jau pasirodė ir kremas, skirtas depiliacijai. Didmiesčiuose nepageidaujamų plaukelių šalinimui buvo pradėtas naudoti lazeris.

XX – XXI amžiuje madinga tapo depiliuoti ir bikini zoną. Atsirado pirmieji salonai, siūlantys bikinio dizainą. Plaukelių šalinimui pradėtos naudoti modernios technologijos – depiliacija lazeriu, intensyvia pulsine šviesa (fotoepiliacija). Na, o apie tai, kad ant moters kojų, rankų bei veido plaukeliai nepageidaujami – kalbėti net neverta. Šiandien jau praktiškai kiekviena mergaitė žino, kad plaukeliai ant kūno – tai nešiuolaikška.

Daugiau informacijos:

www.fotoepiliatoriai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE