„Kentėjau nuo chroniško bronchito. Teko skaityti, kad nuo jo padeda turkiška pirtis. Paklausiau gydytojo, tačiau iš jo gavau tik krūvą receptų vaistams. Per atostogas kelionės į Turkiją metu viešbutyje pasiteiravau, ką įdomaus jie gali pasiūlyti. Registratūroje dirbanti mergina pradėjo vardinti ekskursijas, pramogas, paslaugas, o taip pat ir tai, kad viešbutyje yra hamamas – turkiška pirtis. Pagalvojau apie savo bronchitą ir nusprendžiau pabandyti… Per tris atostogų Turkijoje savaites lankiausi hamame 18 kartų ir jaučiausi tiesiog puikiai. Grįžus namo, teko profilaktiškai tikrintis sveikatą. Gydytojų pasirašyta išvada: viskas gerai. Klausiu, o kaip mano chroniškas bronchitas? Koks bronchitas? – nustebo jie.“
Orinta, 37 m.
Pirmosios pirtys šiuolaikinės Turkijos teritorijoje atsirado prieš kelis tūkstantmečius, kai galingoji Romos Imperija užkariaudavo teritorijas visame pasaulyje. Romėnai į užkariautas šalis atnešdavo savo kultūrą ir tradicijas, tarp kurių buvo ir mėgavimasis pirties malonumais. Užkariautame mieste iš karto buvo statomos romėniškos pirtys, kurios tapdavo populiariausiomis romėnų karių poilsio ir pasilinksminimo įstaigomis. Žymiai vėliau, kai rytuose užgimė nauja religija – islamas, – jos pranašas paskelbė, kad kūno švara yra dalis tikėjimo. Tuomet pirtyse pradėjo lankytis ir vietiniai gyventojai.
Bėgant metams ir šimtmečiams, turkai sukūrė savas hamamo (taip Turkijoje vadinama pirtis) lankymo taisykles ir tradicijas. Pirties lankymas tapo savotišku ritualu, kurio tikslas žymiai platesnis, nei vien tik kūno švara. Procedūros, skirtos sielos atgaivai dabar yra ne mažiau svarbios, nei prausimasis.
Hamamas – tai vieta, kur susitinka draugai, giminės, geri pažįstami. Čia prausiamasi, mėgaujamasi masažu, valgoma, o po malonių procedūrų ir nusnūstama. Čia dalijamasi naujienomis, diskutuojama, sprendžiamos problemos, priimami sprendimai, nes tai ne tik poilsio, bet ir bendravimo vieta. Pagrindinė hamamo lankymo taisyklė – čia galima daryti viską, kas teikia malonumą. Pasitaiko, kad turkai į hamamą išeina rytą, o palieka šią įstaigą tik vėlai vakare.
Vyrų ir moterų hamamai yra atskiri. Nors jų įrengimas iš esmės nesiskiria, tačiau pokalbių temos kitos. Moterims hamamas – tai savotiškas klubas, kur aptariamos vietinės naujienos, dalijamasi gandais, receptais ir net dainuojama. Neretai kaip tik hamame tariamasi dėl būsimų piršlybų. Be to tai patogi vieta giminėms moterims apžiūrėti ir įvertinti būsimos marčios privalumus ir trūkumus.
Kaip teatras prasideda nuo rūbinės, taip ir pirtis prasideda nuo džamekano – persirengimo patalpos. Tradiciškai joje būna fontanas. Turkiškoje pirtyje nepriimta vaikščioti nuogiems. Yra ir specialus „aprangos kodas” – audinio gabalas, panašus į rankšluostį , kuriuo priimta apsisupti. Kad nepaslystų ant marmurinių grindų, lankytojams dažnai pasiūlomos klumpės.
Toliau – dušo kabinos ir tualetai.
Ir galiausiai patenkama į hararetą – pagrindinę turkiškos pirties patalpą. Tradiciškai ji yra apskrita, o jos centrą gaubia kupolas. Šioje patalpoje yra šildomi marmuriniai gultai, ant kurių guli lankytojai, o palinkę virš jų dirba masažuotojai. Čia liejasi karštas ir šaltas vanduo. Kartais čia įrengiamas nedidelis baseinėlis, tačiau jis nėra skirtas maudymuisi. Musulmonams stovintis vanduo asocijuojasi su nešvara.
Atėję į turkišką pirtį, iš pradžių tiesiog pasėdėkite ar pagulėkite 15-20 minučių, kad sušiltumėte, kad atsivertų odos poros ir pasirodytų prakaitas. Paskui specialiu šepečiu ar plaušine nuo kūno nuvalomos negyvos ląstelės, užkimšusios odos poras. Tada kūnas lėtai ir kruopščiai išmuilinamas. Naudojamas tik iš natūralių augalinių aliejų pagamintas muilas. Plaunami plaukai, jie perskalaujami žolių nuovirais. Nuplovus muilą, galima atsiduoti masažo kerams.
Masažas turkiškoje pirtyje ypatingas, iki“ traškesio kauluose“. Iš pradžių jis gali pasirodyti neįprastai grubus. Pasitikėkite masažuotoju. Net jei pradžioje masažas pasirodė nemalonus, greit pajusite tikrą palaimą ir lengvumą visame kūne. Masažuotojas prie kiekvieno žmogaus dirba ilgai, o rezultatas – jausmas, lyg būtumėte ką tik gimę. Palengvėja ir sieloje – pažadinami jausmai, išgaruoja varginantys kasdieninės rutinos pėdsakai. Jausmas – lyg sugrįžusi jaunystė.
Iš šios patalpos grįžtama į vestibiulį, kur galima atsigaivinti arbata, gaiviaisiais gėrimais, palepinti kūną kremu ar tiesiog snūstelėti patogiame krėsle.
Išeikite iš hamamo tik tada, kai visiškai atvėsite.
Kuo naudinga turkiška pirtis?
- Padeda stabilizuoti kūno svorį. Vieno apsilankymo metu galima netekti iki pusantro kilogramo svorio.
- Valo ir gydo odą, teigiamai veikia odos riebalines liaukas. Ypač veiksmingai padeda nuo jaunatvinių spuogų.
- Gerina savijautą ir gydo druskų ataugas, reumatizmą, raumenų patempimą, artritą.
- Gydo peršalimo sukeltas ligas. Stiprina imunitetą ir padeda organizmui nepasiduoti infekcijoms.
- Drėgname ir karštame turkiškos pirties ore neišgyvena mikrobai nei bakterijos, todėl neįmanoma užsikrėsti nuo kitų.
- Turkiškos pirties procedūros daro teigiamą psichologinį poveikį, leidžia atsipalaiduoti, ramiai pamąstyti, įveikti įtampą.
Kam turkiška pirtis netinka:
- Kenčiantiems nuo odos susirgimų, kurie gali paaštrėti drėgnoje patalpoje (egzema, grybelio sukelti susirgimai ir kt.)
- Sergantiems onkologinėmis ligomis – šiluma gali stimuliuoti auglio didėjimą.
- Turintiems antro- trečio laipsnio hipertenziją, t.y. jei dažnai pakyla didesnis nei 160 mm kraujo spaudimas. Nors hamamo garas nėra karštas, tačiau šilumos ir drėgmės derinys gali įtakoti kraujo spaudimo padidėjimą.
- Turkiškos pirties procedūros – nemenkas krūvis širdžiai ir net inkstams. Kad poilsinės kelionės netektų praleisti ligoninėje, sekite savo savijautą, ir pajutę silpnumą, pailsėkite vestibiulyje.
- Psichiatrai sako, kad veikiami garo ir aukštos temperatūros gali paaštrėti kai kurie psichiniai susirgimai. Jei gydotės, kad ir nuo streso, dėl turkiškos pirties lankymo pasitarkite su savo gydytoju ir gaukite jo pritarimą.
Turkiškos pirties entuziastai tikina, kad hamamo procedūros teigiamai veikia savijautą sergant astma. Tai abejotina, nes daugeliu astmos atveju kaip tik labai svarbu, kad oras būtų kuo sausesnis. Jei vis dėlto ryšitės apsilankyti turkiškoje pirtyje, turėkite su savimi vaistų.