Gudručio vaistinė

Sveikatos problemos prasideda nuo netinkamų miego sąlygų

Sveikatos problemos prasideda nuo netinkamų miego sąlygų

Pirminės sveikatos priežiūros centre 40 % pacientų buvo nustatyta miego sutrikimų. Jie gali sukelti pavojingas psichikos ligas, pradedant depresija ir baigiant šizofrenija ar bipoliniu sutrikimu. Miegas – būtinas energijos šaltinis tiek dirbant, tiek leidžiant laisvalaikį. Suprasti, kokie dėsniai nulemia kokybišką poilsį – ne taip ir paprasta. Nemigos priežastys gali būti įvairios: stresas, ligos, per didelis kofeino vartojimas ar netinkami čiužiniai.

Nemigą gali sukelti:

Per didelis kofeino vartojimas. Jis dažniausiai gaunamas iš gėrimų: kavos, juodos ar žalios arbatos. Kofeinas stimuliuoja medžiagų apykaitą, kvėpavimą ir kraujotaką. Jis paprastai vartojamas psichiniam ar fiziniam darbingumui pagerinti. Per didelis kiekis – daugiau nei 2 puodeliai per dieną – gali turėti įtakos mažesnei miego kokybei.

Stresinės situacijos ir miego rutinos nebuvimas. Atsisakyti reikėtų: naktinio gyvenimo, alkoholio, televizoriaus žiūrėjimo ir naudojimosi kompiuteriu nakties ar vėlaus vakaro metu. Miego kokybę gali pagerinti kambario išvėdinimas, rami muzika. Kambarys turi būti tvarkingas, o apšvietimas – švelnių, neryškių spalvų.

Ligos, kurios pasižymi nuolatiniu skausmu, ir kvėpavimo sutrikimai. Dėl skausmo dažnai sunkiai užmiegama ar pabundama miego metu. Tokiu atveju poilsio laikas sutrumpėja, nors būtent šiuo metu atgaunama energija, o tai padeda sveikti. Siekiant užtikrinti tinkamas higienos sąlygas ir geresnę sveikatą, čiužiniai turi būti dažnai valomi, vėdinami. Vaistai nuo skausmo ar nemigos gali būti vartojami tik tam tikrą, gydytojo nurodytą laikotarpį.

Netinkami, susidėvėję čiužiniai lovoms ir kitos dalys. Miego ritmas gali keistis, jei čiužinys pasenęs, jame yra erkučių, išsikišusių spyruoklių ar įdubimų. Lova – čiužinio pagrindas. Jis turi suteikti tiesią, lygią atramą. Grotelės, dugnas ir aukštis lemia oro cirkuliaciją, todėl jie privalo atitikti standartus.

Kada čiužinys – netinkamas?

Tai, kad čiužinys netinka ar yra nusidėvėjęs, gali atskleisti po miego juntami nugaros ir kaklo skausmai. Bet kokio tipo skausmas signalizuoja, kad būtina keisti įpročius ar patalynę, antklodę, čiužinį. Čiužiniai dažnai reikalauja didelės investicijos. Tačiau tai – pirkinys, kurio keisti dažnai netenka. Be to, patogi, taisyklinga kūno padėtis apsaugos nuo nemigos ar prabudimo naktį. Taip pat verta žinoti: pagalvė turi būti pakelta tiek, kad stuburas išliktų tiesus.

Specialistų teigimu, čiužiniai lovoms turėtų būti keičiami kas 9–10 metų, o pagalvės – dažniau, maždaug kas 2 metus. Taip lova išliks švari ir patogi. Čiužinius būtina valyti. Tam puikiausiai tinka dulkių siurblys su specialiu, siauresniu antgaliu. Valymo metu čiužinys neturėtų sudrėkti – jį sudėtinga išdžiovinti.

Kokios čiužinio rūšys tinka kūdikiams, vaikams, suaugusiems?

Čiužinių kūdikiams užpildai gali būti gaminami iš HR poliuretano, viskoelasto (jis paprastai komponuojamas su kokosu) ar vandens. Šių rūšių čiužiniai sudėtyje neturi medžiagų, kurios galėtų sukelti alergiją ar kitokius sveikatos, miego trikdžius. Jie tinkami ir vyresnio amžiaus vaikams. Suaugusiems, kurie nėra alergiški šioms medžiagoms, gali tikti ir spyruokliniai ar lateksiniai čiužiniai.

Čiužinių rūšys ir savybės:

Spyruokliniai čiužiniai lovoms. Jie dėl sandaros pasižymi vėsumu. Todėl tokiais čiužiniais verta naudotis vasarą sodybose. Prie šio tipo čiužinio galima derinti storesnę patalynę. Toks sprendimas padės subalansuoti kūno temperatūrą, kuri taip pat turi įtakos miego kokybei.

Lateksiniai ir viskoelastiniai čiužiniai. Šio tipo čiužiniai pasižymi šildomuoju poveikiu, tad specialistai rekomenduoja juos rinktis tiems, kurie dažnai miego metu šąla. Lateksiniai ir viskoelastiniai čiužiniai sudaryti iš oro kanalų. Dėl šios priežasties geriausia juos dėti ant lovos su grotelėmis.

Siekiant gyventi sveikiau svarbūs ne tik mitybos įpročiai, fizinis aktyvumas, bet ir čiužinys, ant kurio miegate kiekvieną naktį. Atkreipkite dėmesį į tai, kada čiužinys tampa nebenaudingas. Jei jis naudojamas 10 metų ar dar ilgiau, pastebite įdubimų, audinio pažeidimų, šį miego pagrindą būtina nedelsiant pakeisti. Tuomet poilsis bus neabejotinai malonesnis ir efektyvesnis.

TAIP PAT SKAITYKITE