Natula

Įgimtas ir įgytas imunitetas. Kuo jie skiriasi?

Imunitetas
Šaltinis: freepik.com

Imunitetas – tai organizmo gebėjimas apsisaugoti nuo ligų sukėlėjų, tokių kaip bakterijos, virusai, parazitai ir kiti patogenai. Žmogaus imuninė sistema yra sudėtinga ir susideda iš dviejų pagrindinių dalių: įgimto (natūralaus) ir įgyto (specifinio) imuniteto. Kiekviena iš šių sistemų atlieka unikalią, tačiau kartu integruotą funkciją, apsaugodama organizmą nuo infekcijų.

Įgimtas imunitetas

Įgimtas imunitetas yra pirmoji gynybos linija prieš infekcijas. Jis yra nespecifinis, tai reiškia, kad jis reaguoja į bet kokį patogeną be išankstinio jo atpažinimo.

Įgimtam imunitetui priklauso fiziniai barjerai, cheminės medžiagos ir ląstelės. Fiziniai barjerai apima odą ir gleivines, kurios fiziškai trukdo patogenų patekimui į organizmą. Cheminės medžiagos, tokios kaip skrandžio rūgštis, seilės ir prakaitas, taip pat padeda sunaikinti patogenus. Ląstelių lygmenyje įgimtą imunitetą sudaro fagocitai (pvz., makrofagai ir neutrofilai) ir natūralūs žudikai (NK ląstelės).

Įgimtas imunitetas greitai reaguoja į invazijas, atpažindamas bendrus patogenų bruožus. Pavyzdžiui, fagocitai gali sunaikinti patogenus. NK ląstelės gali atpažinti ir sunaikinti virusais užkrėstas ląsteles bei vėžines ląsteles.

Nors įgimtas imunitetas yra greitas, jis nėra specifiškas ir negali prisiminti ankstesnių infekcijų. Tai reiškia, kad jis nesuteikia ilgalaikės apsaugos nuo pasikartojančių infekcijų.

Įgytas imunitetas

Įgytas imunitetas vystosi po kontakto su konkrečiais patogenais ir yra specifiškas bei ilgalaikis. Jis gali prisiminti patogenus, su kuriais anksčiau buvo susidūręs, ir reaguoti greičiau bei efektyviau esant pakartotinėms infekcijoms.

Įgytam imunitetui priklauso B limfocitai ir T limfocitai. B limfocitai gamina antikūnus, kurie yra specifiniai tam tikriems patogenams, o T limfocitai skirstomi į dvi pagrindines grupes: citotoksinius T limfocitus, kurie naikina užkrėstas ląsteles, ir pagalbinius T limfocitus, kurie padeda B limfocitams gaminti antikūnus.

Pirmojo kontakto su patogenu metu, imuninė sistema pradeda gaminti specifinius antikūnius. Šie antikūniai atpažįsta ir neutralizuoja patogenus. Jei patogenas vėl patenka į organizmą, įgytas imunitetas gali jį greitai neutralizuoti, nes atminties B ir T limfocitai jau žino, kaip reaguoti į tą patogeną.

Specifiškumas ir imunologinė atmintis leidžia efektyviai kovoti su pasikartojančiomis infekcijomis. Tai yra pagrindinis principas, kuriuo remiasi vakcinacija – sukelti imuninės sistemos atmintį be tikros infekcijos.

Skirtumai ir sąveika

Įgimtas ir įgytas imunitetas glaudžiai sąveikauja, kad apsaugotų organizmą. Įgimtas imunitetas suteikia pradinę gynybą ir gali suaktyvinti įgytą imunitetą. Pavyzdžiui, fagocitai, kurie praryja patogenus, gali pateikti jų fragmentus įgyto imuniteto ląstelėms, taip skatindami specifinį atsaką. Įgytas imunitetas, savo ruožtu, gali pagerinti įgimto imuniteto reakciją, jei tai yra pasikartojanti infekcija. Daugiau naudingos informacijos apie imunitetą galite rasti ECOSH tinklaraštyje>

TAIP PAT SKAITYKITE