Vasara, laukiamas metas, kai norime kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, pasidžiaugti grynu oru, smagia draugų kompanija, pasimėgauti saulės ir vandens voniomis. Tačiau dažnai šiuos malonumus apkartina nepageidaujama vabzdžių “draugija”. Šiuo metu galima įsigyti kokių tik norime repelentų, padedančių kovoti su vabzdžiais, tačiau mes siūlome nepamiršti ir natūralių priemonių, tokių kaip eteriniai aliejai, kurie puikiai kovoja su nepageidaujamais “gyviais”.
Botanika eteriniai aliejai užtikrina 100 % produkto natūralumą, pažymime 10 Botanika eterinių aliejų, padedančių atbaidyti vabzdžius.
1. Levanda – Lavandula angustifolia
Kai galvojame apie levandas, tikriausiai pirma mintis šaunanti į galvą – atpalaiduojantis aromatas, ramus miegas, violetiniai levandų laukai. Šalia puikių atpalaiduojančių savybių levandos eterinis aliejus padeda kovoti su nepageidaujamais vabzdžiais. Kvapnūs lininiai levandų maišeliai ar pagalvėlės puikiai tinka atbaidyti kandis spintose, o palikus levandų eterinį aliejų nedideliame dubenėlyje, patalpoje, jo skleidžiamas aromatas padės atbaidyti skruzdes ir kitus vabzdžius, taip pat dezinfekuos orą.
2. Bazilikas – Ocimum basilicum
Tai ne tik puikus pagardas pomidorų padažui, bet ir puikus ingredientas, kuris padeda kovoti su vabzdžiais, ypatingai jei gyvenate drėgnoje vietovėje, šalia vandens telkinių. Šis eterinis aliejus padeda kovoti su vabzdžiais ir jų lervomis. Įlašinkite kelis lašus šio eterinio aliejaus į purkštuką ir papurkškite lauke. Bazilikų eterinis aliejus rekomenduojamas kuomet namuose kovojama su dulkių erkutėmis. Tiesiog papurkškite patalpas vandeniu sumaišytu su keliais lašais šios aliejaus arba suvilgykite šluostę prieš valant dulkes ar namus.
3. Čiobrelis – Thymus vulgaris
Manau kiekvienas sutiks, kad įkyriausias vasaros padaras yra paprastoji musė. Laimei, buvo atlikti tyrimai, kurie įrodė, kad čiobrelio eterinis aliejus yra puikus repelentas kovojant su musėmis. 2005 m. atlikti tyrimai su eteriniais aliejais parodė, kad čiobrelis padeda atbaidyti ir uodus.
4. Eglė – Pinus sylvestris
Jei mėgstate stovyklauti gamtoje, bet nenorite naudoti cheminių repelentų, jums puikiai padės eterinis eglės aliejus. Jis įdealiai atbaido uodus, susimaišydamas su miško kvapais.
5. Kvapnioji vetiverija – Vetiveria zizanioides
Indonezijoje kvapnioji vetiverija tokia populiari, kad iš jos gaminama daugybė namų dekoravimo elementų: kvapnūs kilimėliai, krepšiai, žvakės, muilai. Kvapniosios vetiverijos aliejus veikia, kaip natūralus vabzdžių repelentas. Keli šio eterinio aliejaus lašai padės atbaidyti uodus ir sukurs egzotišką, vasarišką Balio atmoesferą.
6. Bergamotė – Citrus aurantium
Ar gali būti kas nors vasariškiau ir gaiviau už citrusinius kvapus? Bergamotė – stiprus, nuotaiką pakeliantis ir vabzdžius atbaidantis eterinis aliejus. Prisiminkite, kad Bergamotės eterinis aliejus yra fototoksiškas. Fototoksiškumas yra apibrėžiamas kaip jautrumas saulei dėl tam tikrų medžiagų, kurios yra tam tikrame eteriniame aliejuje ir panaudojus tą aliejų tiesiai ant odos, oda tampa jautri ne tik saulei, bet ir bet kokiems UV spinduliams (pvz soliariumui). Tai reiškia, kad – toje vietoje nudegsite žymiai smarkiau, oda gali būti pažeista ne tik paviršiuje, bet ir gilesniuose sluoksniuose ir gali net atsirasti ilgai neišnykstančios dėmės. Patys aliejai nesudirgina odos, bet kai jie yra tepami ant odos ir ji gauna UV spindulių – gali atsirasti jautrumas saulės spinduliams. Todėl būnant ant saulės vieno bergamotės eterinio aliejaus negalima naudoti tiesiogiai ant odos, o geriausia sumaišyti su kitais necitrusiniais aliejais, pvz. aviečių ar kt. Bergamotės eterinį aliejų galite drąsiai skiesti su vandeniu ir purkšti aplink save.
7. Pipirmėtė – Mentha ×piperita
Jei Jūs mieliau rinktumėtės gaivinantį mėtos aromatą, nei cheminių kvapų repelentus, pipirmėtė būtų puikus pasirinkimas. Pipirmėtė geras insekticidas, naikinantis ir atbaidantis uodus. Vieno tyrimo metu įrodyta, kad pipirmėtės eterinis aliejus įveikė uodų lervas per 24 nuo patekimo į vandenį. (3 ml eterinio aliejaus 1 kvadratiniam metrui vandens).
Taip pat pipirmėtė puikiai padeda nuraminti vabzdžių įkandimų sukeltus odos sudirgimus. Sumaišykite po 10 lašų pipirmetės ir arbatmedžio eterinių aliejų ir tepkite ant odos pagal poreikį.
8. Arbatmedžio aliejus – Melaleuca alternifolia
Arbatmedžio eterinį aliejų galima naudoti ne tik kaip valymo bet ir kaip antiparazitinę priemonę, naikinančią ir stabdančią blusų, utėlių, dėlių ir erkių veisimąsi. Šį eterinį aliejų galima naudoti praskiestą ar tepti tiesiog ant odos. Arbatmedžio eterinis aliejus padės numalšinti nuo įkandimų ant odos atsiradusius sudirgimus.
9. Eukaliptas – Eucalyptus globulus
Eukalipto eterinis aliejus yra žinomas kaip puikus repelentas.
Tyrimai atlikti 2010 m. išskyrė 3 eukalipto eterinio aliejaus rūšis :. E. staigeriana, E. citriodora, ir E. globulus, kurios buvo efektyviausios kovojant su uodais nei kiti naturalūs aliejai.
10. Citrininis eukaliptas – Eucalyptus citriodora
Anksčiau minėtas citrininis eukaliptas gali buti naudojamas kaip natūralus insekticidas, jis tinka tiems, kas mėgsta citrusinius, vasariškus kvapus. Šis eterinis aliejus pasižymi ypatingai stipriu, net keliolika valandų trunkančiu poveikiu, nesukeldamas sudirgimų. Todėl citrininį eukalipto aliejų saugu naudoti vaikų žaidimų vietose, naminiams gyvūnams.
Pateikiame Jums vieną natūralaus namie pagaminamo repelento receptą:
- Levanda Lavandula angustifolia : 15 lašų
- Citrininis eukaliptas Eucalyptus citriodora : 10 lašų
- Arbatmedis Melaleuca alternifolia: 10 lašų
- Laimas Citrus aurantifolia : 6 lašai
- Bergamotė Citrus aurantium var. bergamia : 6 lašai
- Distiliuoto vandens: 50 ml
- Actas: 50 ml (tinka baltas vyno arba obuolių actas)
Sumaišykite visus ingredientus butelyje ir supilkite į purkštuką. Gerai suplakite prieš naudojimą. Prisiminkite, kad bergamotės ir laimo eteriniai yra fototoksiški. Šis eterinių aliejų mišinys yra aromatinis ir jį reikia purkšti aplink save, o ne ant savęs. Jis neskirtas naudoti tiesiogiai ant odos.