Nobel biocare

Žmonėms su negalia įsidarbinti trukdo ne sveikatos sunkumai, o stereotipai apie negalią

Neįgaliųjų įsidarbinimas

Viena iš priežasčių, trukdančių negalią turintiems asmenims susirasti darbą, yra stereotipai apie juos. Stereotipai trukdo ne tik darbdaviams įdarbinti asmenis su negalia, bet ir patiems negalią turintiems drąsiau ieškoti darbo, tad situaciją sieks pakeisti prasidedanti kampanija „Gero darbuotojo negalia nestabdo. Įsitikink!“. 

Lietuvoje šiuo metu gyvena 147 tūkst. darbingo amžiaus žmonių su negalia ir tik trečdalis jų turi darbą. Pasak Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) viceministrės Justinos Jakštienės, nors žmonių su negalia įdarbinimo situacija šalyje pamažu gerėja, vis dar jaučiamos išankstinės nuostatos, kurios dažniausiai būna nepagrįstos, tad jų būtina atsisakyti.

„Žmonės su negalia įsilieja į darbo rinką, yra aktyvūs ir lojalūs darbuotojai, savo patirtimis, žiniomis ir įgūdžiais papildo kolektyvus ir kaip bet kurie kiti darbuotojai savo profesiniais gebėjimais kuria vertę visai organizacijai. Darbdaviai gali tuo įsitikinti patys, tereikia įdarbinti negalią turintį asmenį. Ši komunikacinė kampanija būtent ir kvies darbdavius beivisuomenę aktyviau griauti stereotipus, formuos nuostatą, jog negalia nėra kliūtis dirbti ir skatins tuo įsitikinti patiems“, – sako J. Jakštienė, dalyvaudama birželio 30 d. prasidedančios kampanijos pristatymo renginyje.

Jungtinių Tautų Neįgaliųjų teisių komitetas yra išsakęs pastebėjimą, jog neretai žmonių su negalia gebėjimai yra pristatomi taip, tarsi jie būtų labiau išimtis nei norma, o tai taip pat nepadeda norint atsikratyti stereotipų. Todėl komunikuojant yra skatinama nepamiršti tokių savybių bei vertybių kaip lygybė, savarankiškumas, orumas. Būtent tokia mintis akcentuojama ir renginyje pristatytame kampanijos vaizdo klipe, skirtame padrąsinti tiek pačius negalią turinčius, tiek jų įdarbinti dar nesiryžtančius darbdavius.

Kampanijos iniciatorių Dirbančių neįgaliųjų asociacijos (DNA) prezidentė Simona Kunigonytė sako, kad stereotipai mažina ne tik žmonių su negalia galimybes įsidarbinti, bet ir silpnina jų  savivertę, pasitikėjimą savimi, motyvaciją.

„Žmonėms su negalia dažnai didžiausia kliūtis veikti būna ne pati negalia, o vidinė baimė ir psichologiniai barjerai, kuriais žmonės apsistato ir patys, tačiau nemažą įtaką daro ir stereotipai. Labai norime, kad darbdaviai ir visuomenė matytų negalią turinčius žmones kaip galinčius ir gebančius sėkmingai atlikti jiems patikėtas užduotis, tapti visaverčiais komandos nariais. Juk jei darbo rezultatai geri, koks skirtumas, ar juos pasiekė negalią turintis ar jos neturintis darbuotojas?“, – retoriškai klausia S. Kunigonytė.

Liepos – rugpjūčio mėn. truksiančios kampanijos „Gero darbuotojo negalia nestabdo. Įsitikink!“ metu ketinama darbdaviams ir visuomenei parodyti, kad skirtumai, kuriuos esame linkę pastebėti, neturi reikšmės šių žmonių efektyvumui. Tam pasitarnaus pasakojamos skirtingos istorijos, pristatomos įdomios asmenybės, taip pat susitikimai su asociacijomis, darbdaviais, visuomene, informaciniai pranešimai, atskleidžiantys pagrindinę mintį – negalią turintys žmonės pirmiausia yra žmonės, gebantys būti savarankiški, atsakingi ir patikimi darbuotojai.

Kampaniją inicijuoja DNA ir Neįgaliųjų reikalų departamentas prie SADM.

TAIP PAT SKAITYKITE