Nobel biocare

VAISTINĖS PRIVALO TURĖTI PIGIAUSIŲ KOMPENSUOJAMŲJŲ VAISTŲ

Nuo kovo pradžios įsigaliojo pacientams patogesnė nauja kompensuojamųjų vaistų įsigijimo tvarka, padėsianti jiems reikalingų vaistų įsigyti pigiau. Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus įsakymu buvo patvirtinti vaistinėse būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių sąrašai, o ligonių kasų 2010 m. sutartyse su vaistinėmis taip pat numatytas reikalavimas, kad jos turėtų ir siūlytų pacientams tų sąrašų vaistus.

Iki šiol pigiausių kompensuojamųjų vaistų turėdavo ne kiekviena vaistinė, tad pacientui tekdavo jų ieškoti arba įsigyti brangesnį to paties poveikio kompensuojamąjį vaistą. Kartais į tą pačią vaistinę (jei vaistą į ją prižadėdavo pristatyti kitą dieną) tekdavo atvykti kelis kartus.

Į Vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų sąrašą dabar įtraukti 52 pavadinimų vaistai: kraujospūdį mažinantys, skausmą malšinantys, širdies veiklą gerinantys vaistiniai preparatai, antibiotikai infekcinėms ligoms gydyti, vaistai nuo cukrinio diabeto, astmos, pernelyg didelio akispūdžio ir kiti dažniausiai pacientams skiriami kompensuojamieji vaistai, kurių priemoka būtų mažiausia. Vaistinėse taip pat privalu turėti pigiausių ir dažniausiai vartojamų medicinos pagalbos priemonių – diagnostinių juostelių gliukozės kiekiui kraujyje nustatyti, sauskelnių suaugusiesiems. Keičiantis Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainynui bus koreguojami ir vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų bei medicinos pagalbos priemonių sąrašai.

Pabrėžtina, kad į 2009 m. Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną buvo įtraukta pigesnių vaistų, dėl kurių sumažėjo ir kitų brangesnių to paties poveikio kompensuojamųjų vaistų bazinės kainos. Verta žinoti, kad vaistus, kurių veiklioji medžiaga ta pati, gamina įvairios farmacijos kompanijos. Tokie vaistai sudaro vieną vaistų grupę ir turi vieną bendrinį pavadinimą bei gamintojų suteiktus skirtingus firminius pavadinimus. Skiriasi ir vaistų firminiais pavadinimais kainos, nors jų veiklioji medžiaga nesiskiria, tad pacientas, patariamas gydytojo ir vaistininko, iš analogiškų vaistų visuomet gali pasirinkti tą, kurio priemoka bus mažesnė.

Pavyzdžiui, 2009 m. kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyne į vaistų bendriniu pavadinimu grupę Nebivololum 100 mg (nuo didelio kraujospūdžio) yra įrašyti 12 skirtingų pavadinimų vaistai, kurių veiklioji medžiaga ta pati – nebivololas, tačiau skiriasi vaisto gamintojas ir vaisto dozių kiekis pakuotėje. Visiems kompensuojamiesiems vaistams, kurių veiklioji medžiaga yra nebivololas, buvo nustatyta bendra bazinė kaina, todėl skiriasi į tą pačią vaistų grupę įrašytų skirtingų pavadinimų vaistų paciento priemokos dydis. Į Vaistinėje būtinų turėti kompensuojamųjų vaistų sąrašą buvo įrašytas vaistas Nebispes 5 mg tabletės N 28. Apskaičiuota, kad už vieną minėto vaisto 5 mg stiprumo tabletę, kai taikomas 100 proc. kompensavimo lygmuo, pacientui tektų primokėti 0,044 lito, o kitų šios grupės vaistų 1 tabletės priemoka siekia nuo 0,048 Lt iki 0,77 lito.

Primename, kad kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių receptus gydytojas gali išrašyti apdraustam privalomuoju sveikatos draudimu pacientui, gydomam ambulatoriškai ar dienos stacionare. Teisę išrašyti šiuos kompensuojamųjų vaistų pase esančius receptus turi tik gydytojas, dirbantis sutartį su teritorine ligonių kasa pasirašiusioje sveikatos priežiūros įstaigoje.

 



Valstybinė ligonių kasa

TAIP PAT SKAITYKITE