Pienas – viena svarbiausių pilnavertės vaikų mitybos raciono dalių. Kiek jo reikia suvartoti norint, kad organizmui netrūktų naudingų medžiagų, kurias jis pasiima iš pieno produktų?
Svarbus ne tik kalcis
Mitybos specialistai vieningai sutaria, kad pieno produktai – itin svarbi vaikų kasdienio raciono dalis, siekiant maitintis pilnavertiškai. Rudenį, kai ant stalo sumažėja šviežių daržovių gausa – pilnavertė mityba itin svarbi.
Viena geriausiai žinomų priežasčių, kodėl vaikams reikalingi pieno produktai – juose gausu kalcio, kuris būtinas mūsų kaulams ir dantims, o augančiam vaiko organizmui tai itin svarbu.
Kalciu praturtintas maistas ypatingai svarbus paauglystės metu. Ketvirtadalis suaugusiųjų kaulų masės mergaitėms užauga nuo 12 iki 14 metų, o berniukams – nuo 13 iki 15 metų.
Ne mažiau svarbios ir kitos pieno produktuose esančios medžiagos, tokios kaip kalis, fosforas, magnis, angliavandeniai, baltymai, vitaminas A, riboflavinas, vitaminas B12 ir cinkas. Šios medžiagos reikalingos kraujotakos ir imuninei sistemoms, regai, raumenų ir nervų funkcijoms, sveikai odai, energijai ir augimui.
Riebalai reikalingi vitaminų įsisavinimui
Viena gana svarbi klaida, daroma sekant mitybos madas – prioritetas teikiamas liesiems pieno produktams net vaikams ir paaugliams. Tačiau riebalai yra svarbus kalorijų šaltinis ir būtini kai kurių vitaminų įsisavinimui bei smegenų ir nervų sistemos vystymuisi.
Jeigu augančiam organizmui trūksta riebalų, pažeidžiama medžiagų apykaita, sutrinka vaiko augimas ir vystymasis, silpnėja imunitetas. Žinoma, per didelis kiekis riebalų taip pat kenkia.
Specialistai pabrėžia, jog vienas svarbiausių veiksnių, padedantis formuoti įpročius – suaugusiųjų pavyzdys. Tad nepamirškite pieno produktus įtraukti ir į savo racioną. Taip vaikui dar vaikystėje padėsite suformuoti sveikos mitybos įpročius, kurie lydės visą gyvenimą.
Reikia trijų stiklinių pieno
Specialistų rekomenduojama paros kalcio norma vaikams nuo 1 iki 3 metų – 500 mg, vaikams nuo 4 iki 8 metų – 800 mg, nuo 9 iki 18 metų – 1300 mg, suaugusiems nuo 19 iki 50 metų – 1000 mg, vyresniems – 1200 mg. 200 g pieno stiklinėje yra 250 mg kalcio. Jei nemėgstate pieno – jis lygiai taip pat sėkmingai pasisavinamas iš kitų pieno produktų.
Lietuvos pienininkų asociacijai „Pieno centras“ priklausančios bendrovės „Pieno žvaigždės“ vyriausioji technologė Vilma Laukytė-Staniuvienė pastebi, jog siekiant suvartoti tinkamą pieno produktų kiekį labai patogu jį keisti ekologiškomis sūrio lazdelėmis „Miau“, nes viena sūrio lazdelė savo maistinėmis savybėmis atitinka maždaug vieną pieno stiklinę.
„Plėšomos sūrio lazdelės – matyt, greičiausiai išpopuliarėjęs naujas pieno produktas Lietuvoje, nes jas valgyti ne tik naudinga, bet ir smagu“, – sako V. Laukytė-Staniuvienė.
Vaikams rekomenduoja ekologiškus produktus
Dar vienas plėšomų sūrio lazdelių „Miau“ privalumas – tai ekologiškas produktas, kuriam pienas gaminamas tik sertifikuotuose ekologiniuose ūkiuose, kurie turi atitikti aukštus tokiam ūkiui taikomus reikalavimus, o atitinkamos institucijos nuolat prižiūri kaip jų laikomasi.
„Tie, kas domisi maisto gamyba, žino kuo vieni produktai skiriasi nuo kitų, dažniau renkasi ekologiškus produktus dėl objektyvių priežasčių. Šios kategorijos produktų pardavimai per pastaruosius kelis metus pastebimai išaugo. Jiems keliami gerokai aukštesni reikalavimai“, – pasakoja „Pieno žvaigždžių“ vyriausioji technologė.
Ekologiniuose ūkiuose karvės maitinamos tik natūraliu pašaru be cheminių priedų, joms negali būti duodami hormonai bei genetiškai modifikuoti papildai, karvės gali ganytis ganyklose, kurios negali būti tręšiamos ar kitaip paveiktos chemikalais.
Ši publikacija finansuojama Žemės ūkio ministerijos.