Ligonių kasai šiemet renginiuose bendraujant su Švenčionių rajono gyventojais matyti, kad žmonės aktyviai domisi klastingų ligų prevencijos galimybėmis ir vis daugiau apie jas žino. Rajone gerėja ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis apmokamų prevencinių programų vykdymo rezultatai.
Šį rudenį Vilniaus teritorinė ligonių kasa (Vilniaus TLK) dalyvavo dviejuose Švenčionių rajono renginiuose, kuriuose gyventojams priminė apie galimybę nemokamai pasitikrinti pagal ligų prevencijos programas apdraustiesiems, esantiems tokio amžiaus, kai išauga rizika susirgti gimdos kaklelio, krūties, prostatos, storosios žarnos vėžio ar širdies ir kraujagyslių ligomis.
Vienai iš šių prevencinių programų daug dėmesio skirta rugsėjo pabaigoje vykusiame Švenčionių rajono rudens kermošiuje. Renginyje Vilniaus TLK atstovė Svetlana Januševskienė Pasaulinei širdies dienai paminėti skirtoje Švenčionių r. savivaldybės visuomenės sveikatos biuro palapinėje atkreipė lankytojų dėmesį į tai, kad pagal širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programą reguliariai, t. y. kasmet, turėtų pasitikrinti 40 iki 54 metų (imtinai) vyrai ir 50 iki 64 metų (imtinai) moterys.
S. Januševskienė su palapinės lankytojais kalbėjo apie prevencijos tikslą ir prasmę. Prevencinės patikros pagal šią programą metu siekiama atrinkti žmones, kuriems kyla grėsmė per artimiausią dešimtmetį susirgti širdies ar kraujagyslių liga: miokardo infarktu, insultu, arterijų tromboze, krūtinės angina ir pan. Laiku tikrindamiesi žmonės gali išvengti lemtingų padarinių, dažnai gydytojo padedami tiesiog pakoregavę gyvenseną, o pirminė patikra – nei skausminga, nei sudėtinga.
Dėl prevencinės patikros pagal programą reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Su juo aptariama širdies ir kraujagyslių ligų profilaktika. Atsižvelgiant į paciento sveikatos būklę ir rizikos veiksnius, atliekami, pavyzdžiui, gliukozės, bendrojo cholesterolio, trigliceridų, koncentracijos kraujo plazmoje nustatymo tyrimai. Nedidelės ir vidutinės rizikos pacientams šeimos gydytojas pataria, kaip stiprinti ir išsaugoti sveikatą, jei reikia – sudaro prevencinių priemonių planą.
Jei šeimos gydytojas nustato, kad rizika yra didelė, siunčia pacientą į specializuotus širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos padalinius atlikti nuodugnių laboratorinių, kardiologinių ir angiologinių tyrimų bei pasikonsultuoti. Prireikus skiriama ilgalaikė prevencinė priežiūra ar gydymas.
Tiek rajono kermošiuje, tiek spalį vykusiame susitikime su Švenčionių lopšelio-darželio „Gandriukas“ darbuotojomis kalbėta ir apie kitas keturias prevencines programas, pagal kurias nustatyto rizikingo amžiaus apdraustieji turėtų reguliariai pasitikrinti ir dėl gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos vėžio.
Susitikime su lopšelio-darželio darbuotojomis Vilniaus TLK atstovė Jolanta Sadauskaitė paaiškino, kad pagal šias programas nemokamai atliekami tokie tyrimai kaip citologinis tepinėlis ar žmogaus papilomos viruso tyrimas, mamograma, slapto kraujavimo testas, kraujo tyrimas dėl prostatos specifinio antigeno. Tyrimų rezultatai leidžia nustatyti ligos užuomazgas, o diagnozuota ankstyvos stadijos onkologinė liga lengviau ir sėkmingiau gydoma.
Pacientus, kuriems ateina laikas pasitikrinti prevenciškai pagal minėtas penkias programas, apie tai informuoja gydymo įstaigos, prie kurių jie prisirašę. Gavus tokį kvietimą svarbu atvykti pasitikrinti, o jo negavę ar nepastebėję rizikingo amžiaus žmonės turėtų patys pasiteirauti savo šeimos gydytojo, ar laikas pasitikrinti prevenciškai. Nelaukiant nustatyto rizikingo amžiaus privalu kreiptis į šeimos gydytoją tada, kai yra sveikatos problemų. Atsižvelgdamas į simptomus gydytojas atliks reikiamus tyrimus ir skirs gydymą. Taigi visais atvejais pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją.
Dalyvaudama Švenčionių rajono renginiuose, Vilniaus TLK atkreipė dėmesį, kad žmonės noriai kalba apie ligų prevenciją, nemažai žino apie programas, dalijasi asmenine patirtimi. Taip pat džiugina tai, kad ilgai pagal dalyvavimą ligų prevencijoje skauduliu buvusio Švenčionių rajono gyventojai šiemet tapo gerokai aktyvesni. Palyginti su metų pradžia, gimdos kaklelio ir prostatos vėžio prevencinės programos vykdomos daugiau nei 2 kartus geriau, krūties vėžio – per 60 proc., storosios žarnos vėžio – 20 proc., širdies ir kraujagyslių ligų – bemaž 10 proc. geriau. Tikimasi, kad ilgainiui prevencinė patikra rajone taps įprastu reiškiniu.