Liepos 23 d. Klaipėda ir vėl pasipuoš violetinės spalvos vėliavėlėmis, o miesto gatvėmis nuvilnys solidarumo su sergančiomis krūtų vėžiu moterimis banga. Siekiant atkreipti dėmesį į dažniausią pasaulyje moterų onkologinę ligą uostamiestyje jau ketvirtą kartą vyks „Šv. Magdalenos nakties“ renginiai.
Prasmingą projektą organizuoja Lietuvos krūties vėžio asociacija, MBO Lietuvos Šv. Kazimiero Provincijos Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio Vienuolynas, Šv. Pranciškaus vilties miestas ir Šv. Pranciškaus onkologijos centras, o jo idėjos autorius – Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno vadovas brolis Benediktas Jurčys OFM. Projektą globoja LR Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Pasak vienos iš renginio organizatorių Lietuvos krūties vėžio asociacijos pirmininkės gydytojos chirurgės dr. Agnės Čižauskaitės, mūsų šalyje kasmet nustatoma daugiau nei 1500 naujų krūtų vėžio atvejų, todėl projekto renginiuose daug dėmesio bus skiriama moterims, kurių kiekviena buvo, yra ar gali būti paliesta šios ligos. Šiuo projektu norima atkreipti visuomenės ir sergančiųjų dėmesį į aktualiausius ligos aspektus, mažą krūtų vėžio žinomumą, kuris sąlygoja prastą atrankinės patikros programos lankomumą bei užleistų ligos stadijų gausą, o, svarbiausia, paskatinti moteris pasirūpinti savimi ir ugdyti įprotį periodiškai tikrinti krūtis.
„Tai daryti reikia dėl to, kad paprastai krūtų vėžys pradinėse stadijose nepasireiškia jokiais simptomais. Kai pastebėjusios ligą, moterys kreipiasi į gydytoją, ji paprastai jau būna lokaliai išplitusi, kartais aptinkamos ir atokios metastazės. Tuomet gydymas pareikalauja daug laiko ir jėgų, o išgyvenamumas nebūna toks geras, kaip tik atsiradus ligai. Tokių atvejų Lietuvoje – vis dar labai daug“, – liūdną faktą konstatuoja gydytoja.
Tradiciškai projekto kaip ir Lietuvos krūties vėžio asociacijos šūkis – „Šviesa tamsoje, viltis tiesoje ir stiprybė bendrystėje!“ Jis atsispindi ir visoje renginio programoje.
Stiprybę bendystėje bus galima patirti Šv. Pranciškaus onkologijos centre, kur visą dieną renginio svetainėje www.magdalenosnaktis.lt iš anksto užsiregistravusioms moterims bus atliekama neatlygintina ultragarsinė krūtų patikra, vykdoma geriausių visos Lietuvos krūtis tiriančių specialistų. „Šiemet solidarizuojamės su nuo karo Ukrainoje bėgančiomis moterimis ir kviečiame jas pasitikrinti krūtis kartu“, – kviečia dr. Agnė Čižauskaitė.
Specialistų teigimu, vienas labiausiai gyvenimo kokybę po šios ligos bloginančių veiksnių yra krūties netekimas, todėl bus teikiamos ir neatlygintinos plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojų konsultacijos, kurių metu su krūtų vėžiu susidūrusios moterys galės išsakyti savo nusiskundimus bei lūkesčius, pasitarti dėl krūties atkūrimo galimybių, krūtų simetrijos ar tūrio atstatymo, spenelio ir areolės komplekso atkūrimo ir kitais joms rūpimais klausimais. Konsultuos „Northway medicinos centrai“ plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojai Renaldas Vaičiūnas ir Marija Sakaulauskaite, o šioms konsultacijoms taip pat būtina registruotis iš anksto.
Šių metų naujiena – gydytojo genetiko konsultacija. Moterys, atitinkančios genetinio konsultavimo kriterijus, kviečiamos registruotis gydytojo konsultacijai dėl galimo paveldėjimo sirgti krūtų vėžiu. Kriterijai yra šie: dvi ar daugiau I, II eilės giminaitės, sergančios krūtų ir/ar kiaušidžių vėžiu; du ar daugiau I, II eilės giminės nariai, sergantys krūtų ir/ar žarnyno, gimdos vėžiu; I, II eilės giminės narys, kuriam nustatytos genų mutacijos, didinančios rizika sirgti vėžiu.
Viltį tiesoje kvies atrasti nuotolinė mokslinė praktinė konferencija „Neslėpk randų! Pro žaizdas juk žmogun patenka šviesa”, skirta tiek sveikatos priežiūros specialistams – abdominalinės chirurgijos gydytojams, gydytojams chirurgams, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojams, onkologams chemoterapeutams, onkologams radioterapeutams, anesteziologams reanimatologams, reabilitologams, patologams, dietologams, akušeriams ginekologams, psichiatrams, radiologams, šeimos, vidaus ligų gydytojams, klinikiniams psichologams, bendrosios praktikos slaugytojams (visų specializacijų), kineziterapeutams, radiologijos technologams, tiek krūtų vėžio paliestiems žmonėms ir jų artimiesiems bei visiems besidomintiems krūtų vėžio diagnostikos ir gydymo aktualijomis.
Konferencijos programoje – dvi dalys „Sielos žaizdos“ ir „Kūno žaizdos“. Pirmosios metu savo įžvalgomis apie vilties reikšmę bei jos puoselėjimą ligoje dalinsis Šv. Pranciškaus onkologijos centro direktorė, dvasinio konsultavimo ir asistavimo magistrė Aldona Kerpytė, pranešimus apie gyvenimo po ligos prasmę ir tikslą, atjautą sau sunkiose situacijose skaitys psichikos sveikatos specialistai, o habil. dr. Dalia Stasytytė-Bunevičienė ir dr. Algirdas Amšiejus papasakos apie bičių produktų pritaikymą kasdienybėje bei onkologijoje. Antroje programos dalyje, skirtoje šios ligos gydymo ir gijimo, jai pasibaigus, aktualijoms, konferencijos dalyviai galės išgirsti gydytojų onkologų chemoterapeutų, chirurgų, odos ligų gydytojų, kineziterapeutų pranešimus.
Vėlų vakarą uostamiestį nušvies „Šviesa tamsoje“ – naktinis moterų bėgimas ir ėjimas. Prieš paskelbiant startą, renginio dalyviai vasaros koncertų estradoje galės stebėti Šv. Pranciškaus onkologijos centro šokių grupės „Šviesos banga“ ir šokių mokyklos „CODA“ pasirodymus. Po jų, organizatorių kvietimu tamsoje šviesą atspindinčiais drabužiais apsirengusios, o veidus specialiais fluorescenciniais dažais pasipuošusios moterys suformuos spindinčią šviesą ir viltį nešančią bangą, kuri nuo vasaros koncertų estrados Klaipėdos miesto gatvėmis nuvilnys link Šv. Pranciškaus onkologijos centro.
Pasak renginio organizatorių, sveikųjų ir sergančiųjų ėjimas ir bėgimas kartu nakties metu yra graži solidarumo ir tikėjimo prisikėlimo aušra išraiška. Šv. Magdalena priklausė artimiausiam Jėzaus mokinių ratui ir buvo pirmoji, kuri sutiko prisikėlusį Kristų. Ji viltingai bėgo pranešti šią žinią apaštalams. Būtent čia ir slypi „Vilties bėgimo“ priešistorė. Kaip ir Šv. Magdalena naktį ieškojo Kristaus ir rado prisikėlimo viltį, taip ir moterys šiuo renginiu bus kviečiamos kartu keliauti iš tamsos į šviesą.
Vakaro metu moterys taip pat kviečiamos dalyvauti Šv. Magdalenos rožyne vyksiančiuose kuriančių moterų bendruomenės „Women are poems“ naktiniuose skaitymuose, o renginį vainikuos grupės „Baltos varnos“ koncertas Šv. Pranciškaus onkologijos centro kieme.
„Tikime, jog šis violetinės spalvos vėliavėlėmis uostamiestį papuošiantis, levandomis dvelkiantis vakaras daugeliui moterų primins, jog atėjo metas pasirūpinti savo krūtimis, nes tai gali išgelbėti jų gyvybę“, – baigdama pokalbį sakė dr. Agnė Čižauskaitė, kviesdama visas dar neužsiregistravusias moteris suskubti tai padaryti.
Daugiau informacijos apie renginį galite rasti Lietuvos krūties vėžio asociacijos tinklapyje https://ltkva.org/sv-magdalenos-naktis/, taip pat „Facebook“ paskyroje „Šv. Magdalenos nakties bėgimas“ ir „Instagram“ paskyroje – „magdalenos_naktis“.
Registracija į renginius: www.magdalenosnaktis.lt