Hempo

Rugsėjo 21-oji – Alzheimerio diena: 6 paprasti pratimai, kaip prevenciškai lavinti savo atmintį

Alzheimerio diena

Alzheimerio liga gali užklupti netikėtai net ir tuos, kurių šeimos istorijoje nėra sirgusiųjų šia liga. Minint rugsėjo 21-ąją, Alzheimerio dieną,„Eurovaistinės“ farmacininkė Jelena Deksnienė pasakoja, kad neretu atveju suprastėjusios atminties priežastimis gali tapti ne genai, o fizinio aktyvumo trūkumas, išsibalansavusi mityba bei ilgalaikis nustojimas kuo nors domėtis ar mokytis. 

Omega-ir B grupės vitaminai

Mūsų smegenys kasdien nepaliaujamai dirba – jos priima svarbius sprendimus, sprendžia įvairiausias užduotis ir nuolat ką nors planuoja. Vaistininkė pasakoja, kad jei ilgainiui darosi sunku susikoncentruoti, tai gali būti ženklas, kad smegenims trūksta svarbiausių vitaminų ir medžiagų.

„Omega-3 rūgštys ir B grupės vitaminai, ypač B12, – tai kone pagrindiniai vitaminai, padedantys palaikyti normalią protinę veiklą ir nervų sistemą. Šių vitaminų galima ieškoti tokiuose maisto produktuose kaip riešutai, jūros gėrybės ir riebi žuvis. Atlikti tyrimai taip pat rodo, kad valgant žuvį bent vieną kartą per savaitę, rizika susirgti Alzheimerio liga sumažėja 60 procentų, nei tų žmonių, kurie žuvies nevalgo. Taip pat teigiamą poveikį smegenų veiklai turi ir aminorūgštys“, – pataria J. Deksnienė.

Aktyvi fizinė veikla

Aktyvi fizinė veikla itin naudinga smegenų veiklos aktyvumui, pasakoja vaistininkė. Anot jos, čia gelbsti tiek intensyvios treniruotės, tiek kasdieniai ilgi pasivaikščiojimai:


„Mankštinantis pagerėja mūsų smegenų aprūpinimas krauju, taip pat pradeda daugintis ir jungtis smegenų nervų ląstelės, kas ilgainiui skatina mūsų smegenų veiklą, gerina atmintį. Remiantis tyrimais, vos viena 30 minučių vidutinio intensyvumo treniruotė ant dviračio jau gali padidinti smegenų aktyvumą. Tuo tarpu kasdien skiriant bent po 30 minučių pasivaikščiojimui, galima sumažinti tikimybę susirgti Alzheimerio liga netgi 50 procentų“, – pasakoja J. Deksnienė.

6 atminties lavinimo pratimai 

Vaistininkė pasakoja, kad remiantis moksliniais tyrimais, kasdien protinė veikla Alzheimerio ligos riziką gali sumažinti 47-75 proc. Anot jos, nors atminties lavinimo pratimai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip nuobodus ir varginantis darbas, iš tiesų tai gali būti maloni veikla. Ji dalinasi 6 lengvais pratimais:

  • Neprisiriškite prie kasdienių įpročių. Smegenų veiklą lavina tokie paprasti pratimai kaip dantų valymas ar rašymas nedominuojančia ranka, taip pat maršrutų keitimas grįžtant namo po darbo.
  • Lavinkite atmintį su pirkinių sąrašu. Jeigu eidami į parduotuvę mėgstate susidaryti pirkinių sąrašą, vos jį užrašius pabandykite įsiminti. Po valandos laiko užsiėmus kitomis veiklomis pabandykite prisiminti, kas buvo sąraše. Ilgainiui atsiminsite vis daugiau produktų iš sąrašo.
  • Pabandykite skaičiuoti mintinai. Dėl įpratimo skaičiuoti pasitelkiant skaičiuotuvą ilgainiui mūsų smegenys gali aptingti. Kartas nuo karto pabandykite tam tikrus skaičiavimus atlikti mintyse, be skaičiuotuvo. Tai padės lavinti jūsų smegenų darbą.
  • Mintyse užrašykite žodį. Įsivaizduokite konkretaus žodžio rašybą ir tuomet pabandykite sugalvoti kitus žodžius, kurie prasidėtų arba baigtųsi bent dviem tomis pačiomis įsivaizduojamo žodžio raidėmis.
  • Stalo žaidimai. Išmokite žaisti šachmatais arba šaškėmis. Taip pat prisiminkite tokias veiklas kaip kryžiažodžių sprendimas arba sudoku žaidimas.
  • Naujų įgūdžių lavinimas. Nuolatinis domėjimasis naujomis veiklomis ir užsiėmimas mylimais hobiais yra naudingi mūsų smegenų darbui. Veiklos gali būti pačios įvairiausios – naujos kalbos mokymasis, pradėjimas groti nauju instrumentu, prisijungimas prie choro ar net maisto gamybos pamokos.

TAIP PAT SKAITYKITE