REXSAN

Pristatyta „Didžioji vaistinių augalų knyga“

Pristatyta „Didžioji vaistinių augalų knyga“

2022 m. lapkričio 7 d. Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje pristatyta „Didžioji vaistinių augalų knyga“, kurios autoriai – Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė ir biologas, populiarių leidinių apie vaistinius ir kitus naudingus augalus autorius Valdas Sasnauskas.

Solidžiame, net 879 puslapių, leidinyje pristatoma 170 rūšių vaistinių augalų, kurie auga VDU Botanikos sodo unikalioje, nuo 1924 metų puoselėjamoje mokslinėje vaistinių augalų kolekcijoje. Šie augalai yra nacionalinių ir tarptautinių institucijų mokslo, projektinės veiklos ir studijų objektas, o knygoje surinkta informacija naudinga kiekvienam žmogui, kuris rūpinasi savo sveikata ir vertina natūralias gydymosi priemones.

Knygoje pateikiama informacija, kada vaistinius augalus rinkti, auginti, džiovinti, kaip ir kur geriausia laikyti ir kaip tinkamai panaudoti medicinoje, maisto pramonėje bei kulinarijoje, kosmetikoje, odontologijoje, veterinarijoje. Prie kiekvieno augalo nurodoma: vaistinė žaliava, jos ruošimo laikas, būdai ir laikymo trukmė, aprašytos veikliosios medžiagos, augalinių vaistų indikacijos, kontraindikacijos bei šalutinis poveikis, augalų panaudojimas tradicinėje medicinoje ir kitose srityse. Kiekvienas aprašas iliustruojamas spalvotais augalo ir jo vaistinės augalinės žaliavos piešiniais bei gausiomis nuotraukomis, taip pat pateikiami žemėlapiai, kur yra natūralios to augalo augimvietės.

Iš viso Lietuvoje nustatyta 1 400 vaistinių augalų rūšių, iš kurių 800 naudojamos tradicinėje medicinoje,189 rekomenduojamos vartoti medicinoje, farmacijoje, kosmetikoje, maisto pramonėje ir veterinarijoje.

Kaip pabrėžia autoriai, labai svarbu žinoti, kaip paruošti, dozuoti, kada (prieš, po ar valgio metu) ir kiek laiko vartoti augalinius vaistinius preparatus ar kitas natūralias sveikatinimo priemones, jų suderinamumą su kitais vaistiniais preparatais (ypač lėtinių ligų atveju), todėl visada būtina konsultuotis su patyrusiais gydytojais, vaistininkais ar fitoterapeutais.

Knygoje pateiktų mokslo ir praktinių žinių pagrindimas

„Didžiojoje vaistinių augalų knygoje“  pateikiamos mokslinės ir praktinės žinios apie šiuos augalus pagrįstos tarptautinio botanikos nomenklatūros kodekso nustatytomis taisyklėmis (BGCI), Pasaulio sveikatos organizacijos tradicinės medicinos strategija 2014–2023, parengtomis vaistinių augalų gero auginimo ir rinkimo praktikos gairėmis (GACP, 2003), Europos (Ph. Eur., 2020) ir kitų šalių farmakopėjų, Europos vaistų agentūros augalinių vaistinių preparatų monografijų  bei rekomendacijų moksliniais argumentais.

Apie knygos autorius

Knygos rengimo iniciatorius Valdas Sasnauskas – biologas, dešimčių knygų biologinėmis temomis ir kelių dešimčių mokslo populiarinimo straipsnių autorius.

Knygos bendraautorė – vaistininkė prof. habil. dr. Ona Ragažinskienė, ilgametė vaistinių augalų tyrėja – mokslininkė ekspertė VDU Botanikos sodo Mokslo skyriaus Vaistinių ir prieskoninių augalų mokslo sektoriaus vedėja, vyresnioji mokslo darbuotoja, Lietuvos nusipelniusi sveikatos apsaugos darbuotoja, Nacionalinės sveikatos tarybos narė, Lietuvos farmacijos sąjungos prezidentė, žurnalo „Lietuvos farmacijos žinios“ vyriausioji redaktorė.

TAIP PAT SKAITYKITE