Natula

Priešuždegiminės mitybos nauda organizmui: į jį patenkantis prieskonis yra ne tik maistas, bet ir vaistas

Uždegimas – tokią diagnozę vis dažniau išgirsta pacientai, į gydytojus besikreipiantys dėl įvairių nusiskundimų. Nors vaistų pasirinkimas šiais laikais yra ypač platus, tačiau esant organizmo uždegimams, dažnu atveju vaistiniai medikamentai situaciją gali tik pabloginti, todėl specialistai rekomenduoja pradėti nuo priešuždegiminės mitybos. Kuo pasižymi tokia mitybos praktika ir ar iš tiesų ją išbandę žmonės džiaugiasi geresne savijauta?

Kovoje su organizmo uždegimais – speciali mityba

Priešuždegiminė mityba plačiau aptarinėti pradėta maždaug prieš 20 metų. Jau tada gydytojai pacientams vis dažniau pasiūlydavo vadinamąją priešuždegiminę dietą, kuri rėmėsi tam tikru maistinių medžiagų santykiu. Fiksuota, jog kai dienos meniu racioną sudaro apie 40 proc. žemo glikeminio indekso angliavandenių, maždaug 30 proc. sveikųjų riebalų ir 30 proc. liesų baltymų, žmogaus harmoniniam balansui tai turi teigiamą įtaką, mat ženkliai mažėja organizmo uždegiminiai procesai.

Dietistės ir „Eamityba“ įkūrėja Eglė Ažubalienė pastebi, jog dalies  žmonių uždegimo sąvoka negąsdina –  anot jos, dažnas galvoja, jog pavartos vaistų nuo uždegimo ir viskas susitvarkys, bet su lėtiniu uždegimu viskas yra kur kas rimčiau.

„Uždegimas gali iššaukti begalę baisių ligų, tokių kaip diabetas, lėtinė inkstų liga, nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga,  autoimuninė būklė ir kiti susirgimai. Jeigu ilgą laiką nekeisite savo mitybos įpročių, nejudėsite, situaciją tik dar labiau pabloginsite. Speciali dieta jau nuo seno yra taikoma, norint sušvelninti uždegimų simptomus arba jų visiškai išvengti. Galbūt pastebėjote, kad gulint ligoninėje pacientų meniu skiriasi. Taip yra todėl, kad skirtingai sveikatos būklei yra skirta tam tikra dieta, kuri gali ženkliai padėti pasveikti ligoniui“, – pasakoja E. Ažubalienė.

Pasak dietistės, laikantis specialios – prieuždegiminės mitybos – organizmas yra aprūpinamas maistinėmis medžiagomis, kurios maksimaliai kompensuoja neigiamą aplinkos poveikį, apsaugo organizmą nuo uždegiminių procesų.

Kurie produktai turėtų būti išbraukti iš meniu, o kurie – privalomai jame atsirasti?

Norintys kontroliuoti organizmo uždegimus arba užkirsti jiems kelią, turi nusiteikti, kad kasdienis valgiaraštis turės būti perdėliotas, remiantis tam tikromis taisyklėmis. Anot E. Ažubalienė, sudarinėjant sveikesnį meniu, reikėtų vengti tų maisto produktų, kurie stiprina uždegimą ir dėl jo sukeliamus skausmus.

„Daugybė įvairių maisto produktų gali pabloginti uždegimo simptomus. Tokių maisto produktų kuriam laikui geriau visiškai atsisakykite, arba bent jau pasistenkite jų vartoti kiek įmanoma mažiau: cukraus, hidrintų riebalų, palmių aliejaus, margarino, aliejuje skrudintų ir perdirbtų maisto produktų, omega 6, baltos duonos ir baltųjų ryžių, sausainių, kepinių, miltinių produktų, gaiviųjų gėrimų“, – vardija dietistė.

Naujasis, sveikesnis meniu, pasak jos, turėtų atrodyti kaip įmanoma „švariau“. Tokiu būdu ne tik pagerės savijauta, bet ir kūno linijos įgaus gražesnes formas.

„Į savo mitybą reikėtų įtraukti kaip įmanoma daugiau daržovių (5 porcijos per dieną) ir vaisių (1-2 porcijos per dieną) – juose yra daug antioksidantų ir polifenolių, kurie gali turėti priešuždegiminį poveikį. Taip pat norint sumažinti uždegiminius procesus labai svarbu, kad gautumėte pakankamą kiekį skaidulinio maisto per dieną (paros norma 20-30g skaidulų). Labai gerai, jei į valgiaraštį įtrauksite ir riebią žuvį – joje yra omega 3 riebiųjų rūgščių, kurios gali padėti sumažinti uždegiminius procesus. Prie sveikų užkandžių priskirčiau riešutus“,  – pataria E. Ažubalienė.

Tarp sveikatai palankių produktų – ir aukso medalio vertas prieskonis

Pasiruošusiems pereiti prie priešuždegiminės mitybos, kalbinta dietistė siūlo susidraugauti ir su ypatingais milteliais, kurie pasižymi ne tik ryškiu, gana egzotišku skoniu, bet ir gydomosiomis savybėmis. Tai – ciberžolė, o tiksliau iš jos išgautas kurkumino ekstraktas, kuris yra puikus ginklas mažinant ar užkertant kelią uždegimams.

„Kurkumino ekstraktas padeda palaikyti normalią kepenų, virškinimo, sąnarių ir kaulų, kvėpavimo sistemos, odos bei nervų sistemos funkciją. Ši medžiaga veikia kaip antioksidantas ir turi moksliškai pagrįstą teigiamą naudą imunitetui – kurkumino ekstraktas padeda palaikyti normalų cholesterolio lygį, normalią širdies ir kraujagyslių funkciją“, – gerąsias savybės vardija dietistė.

Šį prieskonį E. Ažubalienė pataria vartoti įvairiuose patiekaluose: įberti šaukštelį į sriubos puodą, gardinti ryžių patiekalus, troškinius, dėti į žuvies ar mėsos patiekalus. Ajurvedos medicinoje kurkumino ekstraktą rekomenduojama vartoti su pipirais. Tačiau jei iš esmės norite, jog organizme būtų sumažinti uždegiminiai procesai, rekomenduojama vartoti kurkumino ekstraktą, kurį galima įsigyti vaistinėje.  Kurkumino ekstrakto, kaip ciberžolės nauda organizmui didelė, tačiau pati medžiaga sunkiai įsisavinama, todėl mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip pagerinti įsisavinimo laipsnį organizme. Žinodami šio ekstrakto naudą, mokslininkai patalpino kurkumino molekulę į mikrokapsulę, kuri efektyviai pagerina kurkumino pasisavinimą organizme iki 6 kartų.

 

TAIP PAT SKAITYKITE