Hempo

Prezidentūroje – gerosios praktikos sklaida aplinkos pritaikymo žmonėms su negalia gerinimui regionuose

Prezidentūra

Ketvirtadienį Prezidentūroje įvyko gerosios praktikos seminaras „Viešojo sektoriaus prieinamumas savivaldybėse negalią turintiems asmenims“, į kurį buvo sukviesti Lietuvos savivaldybių administracijų ir organizacijų žmonėms su negalia atstovai.

Tai jau antras šiemet seminaras šia tema. Pirmajame seminare daugiau dėmesio buvo skirta valstybinio viešojo sektoriaus informacijos prieinamumui žmonėms su negalia, antrasis skirtas ne tik informacijos ir jos turinio, bet ir fizinės aplinkos pritaikymo žmonėms su negalia iššūkiams ir gerosioms praktikoms aptarti.

Susirinkusiuosius pasveikino Prezidento vyriausioji patarėja, Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovė Irena Segalovičienė, Prezidento kanceliarijos prieinamumą negalią turintiems asmenims pristatė Prezidento kanceliarijos kanclerė Agila Barzdienė.

„Prezidentas Gitanas Nausėda ne kartą yra sakęs, kad Lietuva kaip valstybė yra stipri tiek, kiek ji geba pasirūpinti savo pažeidžiamiausiais žmonėmis. Žmonės, turintys negalią, deja, bet vis dar patenka į šią kategoriją. Tai indikuoja socialiniai rodikliai. Net 39 proc. žmonių su negalia susiduria su skurdo ar socialinės atskirties rizika (šis rodiklis gerokai prastesnis už Europos Sąjungos šalių vidurkį – kiek daugiau nei 29 proc.). Tik trečdalis neįgaliųjų Lietuvoje yra užimti darbo rinkoje. O kur dar paslaugų, informacijos ir aplinkos prieinamumo kliūtys, vis dar esančios nepalankios visuomenės nuostatos. Štai kodėl šalies vadovas nuo pat savo kadencijos pradžios iškėlė tikslą pakeisti šią situaciją ir visiems kartu sukurti esminį lūžį. Prezidentas Gitanas Nausėda yra pirmasis šalies vadovas, kuris, valstybinės šventės proga sakydamas kalbą Daukanto aikštėje, pasikvietė šalia gestų kalbos vertėją versti jo kalbą. Štai kodėl Prezidento metinė kalba Seime antrus metus iš eilės parengiama ir lengvai suprantamos kalbos formatu. Štai kodėl šalies vadovas, siekdamas rodyti asmeninį prieinamumo užtikrinimo pavyzdį, iškėlė tikslą Prezidentūros interneto puslapį ir Prezidento rūmų fizinę aplinką paversti visiems lygiai prieinamus“, – sakė patarėja I. Segalovičienė.

Prezidentūros kanclerė A. Barzdienė pristatė, kokie fizinės Prezidento rūmų aplinkos pokyčiai jau atlikti: judėjimo negalią turinčių žmonių patogumui S. Daukanto aikštėje sumažinti slenksčiai, pašalintos grandinės, prie Valstybės pažinimo centro įėjimo įrengti pakilimai, Prezidento rūmų teritorijoje įrengti ar atnaujinti pandusai ir keltuvai, silpnaregių saugumui S. Daukanto aikštėje ir Prezidento rūmų vidaus teritorijoje, Valstybės pažinimo centre pažymėtos laiptų pakopos, Žiniasklaidos centre įrengtos vietos asmenims su vežimėliais, Valstybės pažinimo centro ekspozicija, pristatanti Prezidento veiklas ir darbotvarkę, pritaikyta regos ir klausos negalias turintiems asmenims. Jau pradėti Valstybės pažinimo centro pritaikymo akliesiems ir silpnaregiams darbai (tiesiami taktiliniai takai, diegiama audiosistema). Daug dėmesio skiriama ir informacinei Prezidentūros aplinkai: interneto svetainės lrp.lt, pazinkvalstybe.lt patobulintos pritaikant jas asmenims su regos, klausos ir intelekto sutrikimais.

Geraisiais pavyzdžiais seminare taip pat dalinosi Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna, Kauno Kovo 11-osios gimnazijos direktorius Stanislovas Milašius. Dizaino visiems (kitaip – universalaus dizaino) raidos tendencijas postmodernybės kultūroje ir naujus išradimus pristatė Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto Dizaino katedros profesorius ir vedėjas dr. Jonas Jakaitis. 

Renginio dalyviai turėjo galimybę pamatyti Prezidento rūmuose eksponuojamą fotografės Laurentinos Mikšys nuotraukų parodą. Nuotraukose užfiksuotos Valakampių socialinių paslaugų namų gyventojų kasdienybės akimirkos.

Renginio svečius kava vaišino socialinio verslo iš Panevėžio „Solidarumo kava“ komanda.

TAIP PAT SKAITYKITE