Rawpowders

Patisonai – stebinančios išvaizdos daržovė, pasižyminti savitu skoniu ir nauda sveikatai

Šviežio derliaus daržovės pirkėjų yra itin laukiamos, juolab kad rudenį galime mėgautis įvairiausiomis Lietuvos ūkininkų užaugintomis daržo gėrybėmis. Nors tradiciškai ruduo asocijuojasi su šviežiomis morkomis, bulvėmis ir kopūstais, Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, sako, kad pirkėjų dėmesio sulaukia ir patisonai bei moliūgai.

„Analizuodami maisto tendencijas pastebime, kad pirkėjai vis daugiau dėmesio skiria produktų sezoniškumui ir būtent ruduo yra pats palankiausias plačiam vietoje augintų daržovių pasirinkimui. Žinoma, įvairių daržovių pasiūlą pirkėjams užtikriname visus metus. Tačiau rudenį siūlome ir ne visai įprastų patisonų, kurie pirkėjus pasiekia užauginti Lietuvos ūkininkų. Patisonai tinka ne tik kasdieniam vartojimui, bet ir konservavimui ar šaldymui“, – teigia „Iki“ daržovių ekspertė.

Pasak J. Sabaitienės, patisonas iš tiesų yra vasarinis moliūgas, dėmesį labiausiai atkreipiantis dėl neįprastos išvaizdos. Patisonai išsiskiria savita forma, primenančia gilę ar net kepurėlę, o kai kas sako, kad net ir skraidančią lėkštę.

Patisonai yra turtingi vandens, tačiau vis dėlto jų minkštimas yra sausesnis negu cukinijų. Juos lengva paruošti, o skoniu jie netgi šiek tiek primena artišokus. Gal kasdien patisonai ir pabostų, bet jų vertėtų valgyti bent kelis kartus per savaitę, ypač šiuo metu, kai jie yra patys šviežiausi.

„Patisonai turi daug vandens ir yra puikus skaidulų šaltinis, todėl palengvina virškinimą. Taip pat šioje daržovėje itin mažai kalorijų, todėl ją verta rinktis, jei rūpinatės kūno linijomis. Valgydami patisonus praturtinsite organizmą mineralais ir mikroelementais. Juose gausu vitamino C, kuris stimuliuoja imuninę sistemą ir padeda kovoti su nuovargiu bei peršalimu“, – sako J. Sabaitienė.

Skaniausi – jauni šviesiai žalsvi patisonai

Šios daržovės, kaip ir jų pusseserės cukinijos, kilusios iš Centrinės Amerikos. Sakoma, kad indėnų tautos patisonus augino tūkstančius metų, o pirmieji atvykėliai iš Europos jų sėklų parsigabeno į gimtinę ir taip patisonai įsitvirtino Senojo žemyno daržuose. Nors tradiciškai patisonai siejami su Pietų šalimis, jie puikiai auga ir Lietuvoje.

Patisonų egzistuoja ne viena rūšis ir veislė. O priklausomai nuo jos, skiriasi ir daržovės spalva. Ji gali varijuoti nuo vos vos žalsvos iki skaisčiai oranžinės. Labiausiai švelniu skoniu pasižymi jauni, šviesiai žali patisonai. Vaisių ir daržovių ekspertė pataria rinktis nedidelius patisonus, kurių oda yra lygi, neturi dėmių. Ji turėtų būti ganėtinai minkšta ir ją taip pat galima valgyti.

Su kuo derinti šią daržovę?

Patisonai yra labai universali daržovė. Pasak J. Sabaitienės,  dėl pakankamai švelnaus skonio jie gali  būti valgomi žali. Tačiau taip pat patisonai puikiai tinka kaip įvairiausių patiekalų ingredientas. Pavyzdžiui, plonais patisonų griežinėliais galite pagardinti įvairias salotas arba uždėti jų ant sumuštinių ar picų.

Patisonus galite ir kepinti, troškinti ar virti garuose. Jie taip pat gali būti virti, tapti trintos sriubos ar išskirtinio padažo elementu. Virtą patisoną galima patiekti kaip užkandį su tiesiog su gabalėliu sviesto.

Patisonai puikiai dera su rūgštesnėmis daržovėmis, pavyzdžiui, pomidorais, ar citrusinių vaisių padažais, pagardintais įvairiomis prieskoninėmis žolelėmis, tokiomis kaip raudonėlis, bazilikas ir petražolės. Tai gali būti puikus garnyras prie įvairių mėsos ir paukštienos patiekalų. Patroškintus patisonus galite patiekti ir prie kietųjų sūrių.

Kaip sako ekspertė, šviežius patisonus galima laikyti šaldytuve 3 dienas, tuomet jie spėja išlaikyti gerąsias savybes. Taip pat jie puikiai tinka konservuoti – pasižymi ne tik puikiu skoniu, bet ir akiai patraukia išvaizda stiklainyje. Patisonus galima ir šaldyti, tik prieš tai vertėtų kruopščiai nuplauti ir supjaustyti kubeliais.

J. Sabaitienė siūlo pabandyti ir kelis paprastus receptus su patisonais.

Trinta patisonų ir morkų sriuba

Jums reikės:

1 kg patisonų

2 didelių morkų

daržovių sultinio

100 ml grietinės

Truputį tarkuoto muskato

Druskos, pipirų

Bazilikų lapelių

Gaminimas:

Pirmiausia nulupkite morkas. Jeigu patisonų žievelė pakankamai minkšta, jų lupti nereikia. Jei kietesnė – nulupkite ir patisonus. Supjaustykite daržoves kubeliais. Sudėkite į puodą su dangčiu, užpilkite daržovių sultiniu ir virkite, kol daržovės visiškai suminkštės. Daržoves sudėkite į trintuvą ir trinkite, po truputį įpildami sultinio, kuriame jos virė, kol gausite norimą tirštumą. Pagardinkite tarkuotu muskatu, druska, pipirais, supilkite į lėkštes ir įdėkite po šaukštą grietinės. Pabarstę smulkintais bazilikų lapeliais – mėgaukitės!

Patisonų apkepas

Jums reikės:

500 g patisonų

100 g šoninės

1 svogūno

3 didelių grybų

2 skiltelių česnako

4 šaukštų kapotų petražolių

200 ml grietinėlės

70 g tarkuoto sūrio

sviesto

druskos, pipirų, muskato riešuto

Gaminimas:

Patisonus apvirkite, leiskite atvėsti, tuomet nuplukite, jei žievelė per kieta, supjaustykite nedideliais kubeliais. Keptuvėje apkepinkite šoninę, smulkiai supjaustytus grybus ir svogūną plonais griežinėliais. Sudėkite česnaką ir petražoles. Palikite troškintis apie dešimt minučių. Įdėkite gabalėlį sviesto ir išmaišykite. Pagardinkite druska ir pipirais. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Į kepimo indą sudėkite patisonų kubelius. Uždėkite apkepintą šoninę ir daržoves su grybais. Viską užpilkite grietinėle, pabarstykite tarkuotu muskato riešutu. Ant viršaus suberkite tarkuotą sūrį. Kepkite orkaitėje 30 minučių. Skanaus!

 

TAIP PAT SKAITYKITE