REXSAN raumenims sąnariams kaulams

Pasitikrina tik kas penkta: ligonių kasos ragina nedelsti

Gimdos kaklelio vėžio patikra

Sausio pabaigoje minint Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitę, ligonių kasų specialistai primena moterims apie šios ligos prevencijos svarbą. Reguliari profilaktinė patikra yra būtina, siekiant kuo anksčiau nustatyti ikivėžinius pakitimus ir apsaugoti moteris nuo išplitusio gimdos kaklelio vėžio. 

Medikai pastebi, kad ankstyvos stadijos gimdos kaklelio vėžys dažniausiai nesukelia jokių simptomų, todėl kaip ir daugelyje išsivysčiusių šalių, taip ir Lietuvoje, moterys reguliariai nemokamai profilaktiškai tikrinamos dėl šios ligos. Anksti nustačius ląstelių pakitimus, pradedamas gydymas, nelaukiant, kol jie progresuos į vėžinius. Jei kelias ligai užkertamas laiku, išsaugoma moters sveikata ir darbingumas.

„Galime pasidžiaugti, kad gimdos kaklelio vėžio prevencijos programoje dalyvaujančių moterų skaičius stabiliai auga ir jau gerokai pralenkė ikipandeminius rodiklius. Preliminariais ligonių kasų duomenimis, pernai šioje prevencijos programoje sudalyvavo 135 tūkst. moterų. Tai yra 9 tūkst. moterų daugiau, nei 2021-aisiais ir 12 tūkst. daugiau, nei prieš COVID-19 pandemiją“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Jurgita Grigarienė. 

Ligonių kasų specialistė pastebi, kad vis dėlto stiebtis yra kur. Praeitais metais pagal gimdos kaklelio vėžio prevencijos programą sveikatą pasitikrino 19 proc. tikslinio amžiaus moterų. Tai reiškia, kad iš visų pagal amžių galėjusių pasitikrinti moterų pernai programoje sudalyvavo tik kas penkta. Tai yra vos 1,5 proc. daugiau moterų, nei užpernai. Taigi dalyvavimas šioje prevencijos programoje dar išties nėra pakankamai aktyvus, ypač žinant tai, kad sergamumas gimdos kaklelio piktybiniais navikais Lietuvoje kasmet perkopia 3 tūkst., ir tai yra viena iš dažniausių moterų mirties priežasčių pasaulyje.

Pagal gimdos kaklelio vėžio prevencinę programą kreiptis į šeimos gydytoją bei nemokamai pasitikrinti gali visos moterys nuo 25 iki 59 metų amžiaus (imtinai). Prieš metus ši prevencijos programa pasipildė naujomis iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) apmokamomis paslaugomis: žmogaus papilomos viruso (ŽPV) ir gimdos kaklelio citologinio tepinėlio skystoje terpėje tyrimais. 

ŽPV infekcija – didžiausias rizikos veiksnys susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Sužinoti, ar moteris yra užsikrėtusi šiuo virusu, galima atlikus ŽPV tyrimą skystoje terpėje. Moterims nuo 35 iki 59 metų (imtinai) kas 5 metus atliekamas minėtas tyrimas. Jei ŽPV rezultatas teigiamas – atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio skystoje terpėje tyrimas, siekiant nustatyti ikivėžines gimdos kaklelio būkles. Jei atsakymas leidžia įtarti patologiją, moteris yra siunčiama gydytojo akušerio konsultacijos diagnozei patikslinti ir prireikus gydyti.

Moterims nuo 25 iki 34 m. (imtinai) – kas trejus metus atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas ikivėžiniams pakitimams nustatyti. Gavus rezultatus ir nustačius pakitimų, gali būti atliekama kolposkopija, o jos metu biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę.

Moterims, norinčioms pasitikrinti pagal gimdos kaklelio prevencijos programą tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Pacientėms, kurios nepatenka į šioje programoje nustatyto amžiaus grupę, tačiau nerimauja dėl savo sveikatos, reikėtų taip pat neatidėliojant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Įvertinęs sveikatos būklę, jis skirs reikiamus tyrimus, kad nustatytų negalavimų priežastį ir pradėtų gydymą bei prireikus išrašys siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.

Gimdos kaklelio vėžio prevencijos programai finansuoti praeitais metais prireikė 6 mln. eurų PSDF lėšų. Šiais metais skirta suma sieks 6,5 mln. eurų.

Daugiau apie Lietuvoje vykdomas nemokamas ligų prevencijos programas: ligoniukasa.lrv.lt/prevencija

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5) 232 2222. 

TAIP PAT SKAITYKITE