Magne SLEEP FAST

Odos erkučių turime visi: kokie kompresai padeda bei į kurią pusę valyti traiškanas?

Odos erkutės

Paraudimai, suintensyvėję bėrimai, pleiskanojimas ar netgi atsiradusios traiškanos – visa tai gali būti signalai, kad ant jūsų odos padaugėjo erkučių. „Eurovaistinės“ farmacininkė Fausta Barisevičienė pasakoja, nors šių gyvų erkučių negalime ant savo odos pamatyti plika akimi, mes vis tiek kiekvienas jų turime. Taip pat ji dalijasi patarimais, kaip neleisti šioms suaktyvėti ir kaip nuraminti jų varginamą odą. 

Su amžiumi – daugiau erkučių

Odos erkučių natūraliai turime kiekvienas, pasakoja farmacininkė Fausta Barisevičienė. Anot jos, vaikai erkučių turi gerokai mažiau negu suaugusieji, kadangi su amžiumi jų skaičius vis didėja.

„Erkutės yra tarsi natūrali mūsų organizmo dalis, todėl mes negalime sakyti, kad jos mums tik kenkia. Jeigu mūsų imuninė sistema yra stipri ir nesiskundžiame jokiais odos pažeidimais, odos erkutės pašalina negyvąsias mūsų veido odos ląsteles arba atvirkščiai – minta sebumu – t. y. odos riebalais. Didžiausios problemos prasideda būtent nusilpus imuninei sistemai arba pažeidus odą išoriniais veiksniais kaip staigūs temperatūrų pokyčiai, dažnas veido lietimas neplautomis rankomis, kosmetikos ir rankšluosčių dalijimasis su artimaisiais“, – pasakoja farmacininkė F. Barisevičienė.

Netgi blakstienose – erkutės

Farmacininkė pasakoja, kad apie erkučių suaktyvėjimą gali išduoti veido odos paraudimai, suintensyvėję bėrimai, greitai besiriebaluojanti oda ir netgi pagausėjusios traiškanos akyse.

„Erkutės gali veistis tiek ant veido ir kūno odos, tiek ant blakstienų. Pavyzdžiui, erkutės akyse pasireiškia pagausėjusiomis traiškanomis, akių uždegimais, vokų patinimais ir miežiais. Neretai erkučių suaktyvėjimą gali paskatinti priauginamos blakstienos arba jų laminavimas. Taip pat daugiau erkučių gali atsirasti naudojant reguliariai neplaunamas kosmetines kempinėles, teptukus ir šepetėlius“, – pasakoja F. Barisevičienė.

Padeda šilti drėgni kompresai

„Labai dažnai suaktyvėjus odos erkutėms skundžiamasi akių vokų uždegimais ir gausiu traiškanojimu. Tokiais atvejais, ypač patinus vokams, patariama nuraminti odą šiltais kompresais, kurie mažina odos paburkimą, suminkština traiškanas, ištirpdo susikauspusius riebalus anplink blakstienas, palengvina riebalų ištekėjimą iš vokų. Kompresams paruoškite ramunėlių arba medetekų arbatos, kadangi jos mažina uždegimus. Šiek tiek pravėsus nuovirui, sušlapinkite vatos diskelius, uždėkite juos ant patinusių vietų ir palaikykite iki 5 minučių, kol šie galutinai pravės. Tai kartokite 2-3 kartus dienoje ir nepamirškite prieš procedūrą nusiplauti rankų“, – pataria farmacininkė.

Teisingai valykite traiškanas

Farmacininkė pasakoja, kad ryte prabudus su gausiomis traiškanomis akyse, labai svarbu žinoti, kaip teisingai jas išvalyti. Ji pataria, geriau to nedaryti plikomis rankomis ir vietoje to naudoti servetėles. Taip pat, didžiausia klaida, kai traiškanos yra valomos bet kaip. Labai svarbu jas bandyti pašalinti valant į nosies pusę. Jeigu traiškanas trinsime bet kaip, nešvarumai pateks į mūsų akies gleivinę – taip jos gali papulti po vokais, ilgiau užsilaikyti bei sukelti akių uždegimą. 

Pataria, kaip kovoti su erkučių suaktyvėjimu

1. Nenaudoti riebių losjonų. Riebūs losjonai ypatingai riebios odos savininkams gali tik dar labiau paskatinti sebumo išsiskyrimą. 

2. Atsakingai praustis. Tai patariama daryti ne tik ryte bei vakare, bet ir pasportavus sporto klube.

3. Nelieskite veido rankomis. Svarbu išsiugdyti įprotį rečiau liesti savo veidą, nes ant rankų dažnai nešiojame daug nešvarumų ir bakterijų.

4. Atskiri rankšluosčiai, kosmetika ir patalynė. Net ir su artimiausiais žmonėmis patariama nesidalinti šiais daiktais, kadangi jais keliauja ne tik veido erkutės, bet ir visos kitos bakterijos, galinčios iššaukti įvairius odos uždegimus. 

5. Plaukite kosmetikos kempinėles ir teptukus. Darykite tai bent kartą per savaitę. Visas šias priemones plaukite su antibakteriniu muilu, o šepetėlius palikite džiūti padėję ant stalo taip, kad šereliai kabotų ore.

6. Stiprinkite imunitetą. Tai kone svarbiausia priežastis, norint išvengti erkučių suaktyvėjimo, kadangi jos atsiranda ne iš niekur, o būtent nusilpus mūsų imunitetui bei odos mikrobiotui. 

7. Gydytojo konsultacija. Visgi, įtariant erkučių suaktyvėjimą pirmiausia patariama apsilankyti pas gydytoją, kuris atlikęs tyrimą galės įvertinti jūsų odą ir paskirti tinkamą gydymą. 

TAIP PAT SKAITYKITE