Rawpowders

Ministras A. Dulkys: būtina tobulinti Covid-19 vakcinų įsigijimą ES lygiu

Ministras A. Dulkys: būtina tobulinti Covid-19 vakcinų įsigijimą ES lygiu

Neformaliame Europos Sąjungos (ES) sveikatos apsaugos ministrų susitikime Prahoje (Čekija) dalyvaujantis ministras Arūnas Dulkys sako, kad kovojant su Covid-19 būtina nesustoti – prie to labai prisidėtų vakcinų įsigijimo procedūros tobulinimas. Ministras susitikime su kolegomis iš ES taip pat atkreipė dėmesį ir į solidarumą, teikiant pagalbą Ukrainai.

Kalbėdamas su ES sveikatos apsaugos ministrais A. Dulkys akcentavo, kad bendrus ES vakcinų pirkimus galime vadinti sėkmės istorija, tačiau reikia nesustoti ir toliau tobulinti procesus. Pakeitimai padėtų lanksčiau reaguoti į besikeičiančią Covid-19 situaciją. 

„Bendri vakcinų pirkimai yra sėkmės istorija, todėl svarbu ir toliau juos užtikrinti ES lygmeniu. Tačiau jie reikalauja ir kai kurių pakeitimų. Reikia taip diversifikuoti perkamų vakcinų kiekius, kad jie nesukurtų pertekliaus. Valstybės narės turėtų galimybę rezervuoti kiekius, o ne įsipareigotų juos pirkti“, – siūlė ministras. 

Iš A. Dulkio lūpų nuskambėjo ir siūlymas valstybėms narėms turėti galimybę paskirstyti vakcinų atsargas ilgesniam laikotarpiui. Taip pat įtraukti į sutartis su gamintojais nuostatas, kuriose būtų aiškiai apibrėžtas jų įsipareigojimas kurti adaptuotas vakcinas. Taip būtų galima lanksčiau reaguoti į pasikeitusią epidemiologinę situaciją konkrečioje valstybėje.

Ministras dalyvavo ir bendrame susitikime su kolegomis iš Latvijos ir Estijos – Daniels Pavluts ir Peep Peterson. Ministrai pasidalino patirtimi, kaip yra pasiruošta Covid-19 plitimo sustabdymui ir vakcinacijai Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Taip pat buvo aptartos galimybės bendradarbiauti, rengiant mokymus ir dalinantis sveikatos apsaugos infrastruktūra, iškilus ekstremalioms aplinkybėms. Buvo paliestas ir pacientų iš Ukrainos gydymo klausimas. 

Susitikęs su Norvegijos sveikatos apsaugos ministre Ingvild Kjerkol, A. Dulkys pristatė Lietuvos pagalbą pabėgėliams iš Ukrainos. Iš viso Lietuva yra priėmusi 63 tūkstančius ukrainiečių, iš kurių trečdalį sudaro vaikai. Besirūpinant pabėgėlių fizine ir emocine būsena, gydymo įstaigos Lietuvoje jiems kas mėnesį suteikia apie 15 tūkstančių sveikatos priežiūros paslaugų. Daugiau nei 110 pareigūnų ir kariškių suteikta galimybė reabilitacijai Lietuvoje. 

„Turime padėti Ukrainai ir jos žmonėms visais įmanomais būdais, nes Rusijos agresija prieš šią suverenią šalį tęsiasi. Tai mūsų moralinė pareiga. Juk Ukraina kovoja ne tik už savo, bet ir už mūsų laisvę, vakarietiškas vertybes“, – akcentavo A. Dulkys. 

Primename, kad rugsėjo 6–7 dienomis Prahoje (Čekija) vyksta neformalus ES sveikatos ministrų susitikimas. Susitikimo metu ES sveikatos ministrai aptaria pasiruošimą Covid-19 valdymui rudens-žiemos sezonu, taip pat darbotvarkėje – kovos su vėžiu ir retomis ligomis, vaistų prieinamumo klausimai. 

TAIP PAT SKAITYKITE