Gudručio vaistinė

Mes nepasenstame staiga: susipažinkite su 4 sveiko senėjimo principais

senėjimas

Dažniausiai senjorai vaistinėse konsultuojasi dėl lėtinių ligų, aukšto kraujospūdžio, sąnarių, cholesterolio ar nemigos problemų, pastebi „Eurovaistinės“ farmacininkė Jovita Aleknienė. Anot jos, taip pat vis daugiau senjorų klausia vaistininkų patarimų, kaip stiprinti imunitetą ir bendrai jaustis geriau. Kol vaistininkai dalinasi sveikatos patarimais, Lietuvos Raudonojo kryžiaus „Šilti apsilankymai“ programos vadovė Rasa Stankevičienė priduria – sveikam senėjimui taip pat būtinas įsitraukimas į bendruomeniškas veiklas bei noras mokytis visą gyvenimą. 

Fizinė veikla – ne tik jauniems

Nors kartais vyresniame amžiuje gali tapti lengviau numoti ranka į aktyvią fizinę veiklą, „Eurovaistinės“ farmacininkė Jovita Aleknienė teigia, kad tai yra kone vienas svarbiausių sveiko senėjimo principų.

„Fizinė veikla vienareikšmiškai stiprina bendrą senjoro sveikatą – tai gali padėti užkirsti kelią lėtinių ligų atsiradimui, širdies ir kraujagyslių ligoms, diabetui ar antsvoriui. Iš tiesų fizinė veikla turi naudos ir mūsų psichinei sveikatai – gali padėti išvengti depresijos, palaiko gerą nuotaiką. Tik užsiimant aktyvia veikla patariama senjorams nepamiršti elektrolitų – magnis ir kalis padės organizmui greičiau atsistatyti po fizinės veiklos, taip pat prisidės prie širdies darbo gerinimo“, – teigia J. Aleknienė.

Vaistininkė priduria, kad gerai savijautai ir imuniteto stiprinimui padeda netgi tokios fizinės veiklos kaip statiniai tempimo pratimai ar paprasčiausi ilgesni pasivaikščiojimai gryname ore.

Šalia sveikos mitybos būtini vitaminai 

Kuo daugiau daržovių lėkštėje, vietoje raudonos mėsos – paukštiena ar žuvis, kuo mažiau sočiųjų ir transriebalų bei godus vandens gėrimas. Tai, anot vaistininkės, visiems gerai atpažįstami sveikos mitybos principai. Taip pat ji primena, kad sveikai maitinantis irgi svarbu nepamiršti imuniteto stiprinimo: 

„Prasta mityba ilgainiui susilpnina organizmą, dėl ko senjorai gali tapti lengviau pažeidžiami ligų. Pasirūpinę subalansuota mityba jūs galite pagerinti bendrą kasdienę savo savijautą. Visgi norint jaustis gerai, ypač šiuo pereinamuoju sezonų laikotarpiu, patariama stiprinti imunitetą. Tik norisi priminti, kad imunitetas nesusikuria per dieną – jį reikia sąžiningai stiprinti visus metus. Imunitetą stiprinančių vitaminų – gausu, tačiau jei reikėtų rinktis vieną – patarčiau vitaminą C, kurio taip pat gausu ne tik citrusiniuose vaisiuose, bet ir šio sezono produktuose kaip rauginti kopūstai, spanguolės“, – pataria vaistininkė.

Vienišumas senjorus aplanko dažniau

Vienišumo jausmas gali dažniau aplankyti vyresnio amžiaus žmones. Lietuvos Raudono Kryžiaus „Šiltų apsilankymų“ programos vadovė Rasa Stankevičienė pasakoja, kad nors aplink vyksta nemažai veiklų, skirtų senjorams, dažnas iš jų neišeina iš namų dėl nežinojimo apie iniciatyvas, taip pat kai kuriems pritrūksta draugiško pastūmėjimo.

„Aplink vyksta tikrai nemažai veiklų skirtų senjorams, jų fizinei veiklai ir socializacijai, tačiau jie ten nenuvyksta dėl įvairių priežasčių: vieni neturi fizinių galimybių, kiti nežino, nedrįsta. Mūsų savanorių tikslas – supažindinti senjorus su veiklomis ir įtraukti į jas. Pavyzdžiui, aktyvesnius kviečiame įsitraukti į savanorystę ir taip užpildyti kasdienybę aktyviomis veiklomis, įgyti naujų žinių. Nejudančius ar mažai judančius mes ne tik supažindiname su veiklomis, bet ir palydime ten juos, o kartais tokiomis veiklomis užsiimame drauge jų namuose“, – pasakoja R. Stankevičienė.

Lietuvos Raudonojo kryžiaus atstovė priduria, kad svarbiausia – suteikti informaciją senjorui ir būti šalia, kai yra nedrąsu – padrąsinti, taip pat parodyti, kad nežinoti nėra gėda, o mokytis – niekada nevėlu.

Mokymasis visą gyvenimą

Dažnai vyresni žmonės yra pratę problemas spręsti patys, jie užsidarę savyje, nedrįstantys paprašyti pagalbos, pastebi „Šiltų aplankymų“ vadovė. Anot jos, platesnis požiūris, labiau matomi kitų šalių pavyzdžiai, gali padaryti didelę įtaką mūsų sveikesniam senėjimui.

„Dalis senjorų tikrai vadovaujasi sveiko senėjimo principais. Tai neretai tie, kurie įsitraukia į bendruomenių veiklas. Nesvarbu, ar tai būtų trečiojo amžiaus universitetas, ar meno kolektyvas, ar tiesiog draugų ratas. Natūralu, kad didžiausią įtaką vieni kitiems darome mes patys. Norisi tikėti, kad su laiku mūsų senjorai taps dar labiau atviri naujovėms, labiau atviri vieni kitiems“, – pasakoja R. Stankevičienė.

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus atstovė pasakoja, kad iš tiesų apie sveiką senėjimą derėtų kalbėti ne vien su senjorais, o pradėti nuo mokyklinio amžiaus. Anot jos, žmogus nepasensta staiga – link senatvės einama diena iš dienos, tad ir rūpintis sveiku senėjimu reikia visą gyvenimą, ir tai turi būti ne bandymai, ne kelių mėnesių ar kelių dienų įprotis, o gyvenimo būdas.  

TAIP PAT SKAITYKITE