Urinal

Laparoskopinė gastrofundoplikacija – efektyviam gastroezofaginio refliukso (GERL) gydymui

Laparoskopinė gastrofundoplikacija

Dažnai vargina nemalonus graužimo ir deginimo pojūtis už krūtinkaulio? Šis simptomas gali įspėti apie gastroezofaginio refliukso ligą (GERL). Sergant šia liga, rūgštus skrandžio turinys nevalingai grįžta atgal į stemplę, ją nudegindamas ir skatindamas žaizdelių atsiradimą. Nustačius gastroezofaginį refliuksą ar stemplinės angos diafragmos išvaržą ir nebepadedant medikamentiniam gydymui, gali būti pasitelkiama laparoskopinė gastrofundoplikacija, dar vadinama laparoskopine stemplinės angos diafragmos išvaržos arba gastroezofaginio refliukso operacija. Plačiau apie šią mažai invazyvią, tačiau itin efektyvią operaciją pasakoja medicinos centro „Northway” Klaipėdoje abdominalinis (pilvo) chirurgas dr. Vitalijus Eismontas.

Pasak patyrusio specialisto, pagrindinė gastroezofaginio refliukso ligos atsiradimo priežastis – apatinio stemplės raumeninio žiedo (dar vadinamu rauku) nepakankamumas. Kai rauko būklė yra nepakitusi, maistas stemple slenka į skrandį, o stemplės apačioje esantis raumeninis žiedas uždaro maisto grįžimą į stemplę. Atsiradus stemplės rauko nepakankamumui, dalis skrandžio turinio grįžta į stemplę ir sukelia simptomus – rėmens graužimą, diskomfortą už krūtinkaulio, krenkštimą, o ligai progresuojant – ir maisto atpylimą.

„Nemalonus reiškinys, kai skrandžio turinys patenka atgal į stemplę, pažįstamas daugeliui žmonių ir dažniausiai nesukelia ilgalaikių sveikatos problemų. Vis dėlto, dažnai ir ilgai pasikartojantys epizodai, kai rūgštus skrandžio turinys patenka į stemplę, gali pažeisti stemplės sienelę, aplinkinius audinius, pabloginti dantų, burnos gleivinės būklę ir sukelti ilgalaikį fizinį diskomfortą, stipriai pabloginantį žmogaus gyvenimo kokybę“, – įspėja dr. Vitalijus Eismontas. Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 200 naujų stemplės vėžio atvejų, todėl į šiuos simptomus rekomenduojama reaguoti rimtai. 

Norint išvengti nemalonių potyrių ir galimų komplikacijų, reikalingas efektyvus GERL gydymas. Laporoskopinė gastrofundoplikacija – tai greitas ir patikimas būdas ilgam atsisveikinti su šia nemalone būkle ir ją lydinčiomis sveikatos problemomis.

Laparoskopinė gastrofundoplikacija atliekama taikant bendrinę nejautrą, todėl jos metu nejaučiama skausmo ar diskomforto. Operacijos metu naudojamas naujos kartos laparoskopas su integruota didelės raiškos vaizdo kamera ir specialūs instrumentai.

Įprastai atliekami keli maži 5–10 mm pjūveliai. Per juos į pilvo ertmę įkišama optinė kamera ir chirurginiai instrumentai. Abdominalinės chirurgijos gydytojas apsuka dalį skrandžio sienelės apie stemplės apatinę dalį ir suformuoja vožtuvą – raumeninį žiedą, kuris sustiprina atsipalaidavusį apatinį stemplės rauką. Raukas patikimai uždaro skrandį, neleisdamas skrandžio turiniui atsipilti į stemplę.

Laparoskopinė gastrofundoplikacija yra saugus ir itin efektyvus apatinio stemplės rauko nepakankamumo ir stemplinės angos diafragmos išvaržos, komplikuotos gastroezofaginiu refliuksu, gydymo būdas leidžiantis efektyviai pašalinti gastroezofaginio refliukso simptomus.

Ši operacija – minimaliai invazyvi, todėl jos metu atlikti odos pjūviai užgyja per savaitę. Vis dėlto, svarbu atkreipti dėmesį, kad stemplė ir skrandis po chirurginės intervencijos gyja maždaug 6–8 savaites ir, kol tai vyksta, būtina laikytis operaciją atlikusio gydytojo nurodyto mitybos ir poilsio režimo.

Baigdamas pokalbį abdominalinis chirurgas dr. Vitalijus Eismontas primena, kad pajutus gastroezofaginio refliukso simptomus, reikėtų nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Atlikus reikiamus tyrimus, bus nustatyta tiksli diagnozė bei paskirtas efektyvus gydymas. Kuo anksčiau ši liga bus pradėta gydyti, tuo didesnė tikimybė, kad pavyks ją sėkmingai suvaldyti ir pastebimai pagerinti Jūsų gyvenimo kokybę.

TAIP PAT SKAITYKITE