Urinal

Kur kreiptis nutikus sukrečiančiam įvykiui? Nemokama psichologinė pagalba jau teikiama visoje Lietuvoje

Artimojo netektis, nelaimė artimoje aplinkoje ar darbe – tai tik keletas atvejų, kai galime atsidurti krizinėje situacijoje. Anot Krizių įveikimo centro Mobiliųjų psichologinių krizių įveikimo komandų Skambučių centro vadovės psichologės Ingridos Bobinienės, išgyvenus trauminį patyrimą, svarbu nedelsti ir ieškoti specialistų pagalbos. Krizinėse situacijoje atsidūrę žmonės ar bendruomenės gali kreiptis į Mobiliosios psichologinių krizių įveikimo komandos (MPKĮK) specialistus, kurių paslaugos nemokamai prieinamos jau visoje Lietuvoje.

Pandemija prisidėjo prie psichikos sveikatos prastėjimo

Pasak MPKĮK Skambučių centro vadovės psichologės I. Bobinienės, bent vienas iš trijų lietuvių per pandemiją susidūrė su emociniais sunkumais, kai rimtų psichologinių sunkumų atnešė jų pačių ar jų artimųjų susirgimas Covid-19 liga, kiti sunkūs išgyvenimai. Prastėjanti visuomenės psichikos sveikata paskatino imtis svarbaus žingsnio – visoje Lietuvoje teikti nemokamas psichologų konsultacijas.

„Mobiliosios psichologinių krizių įveikimo komandos – tai psichologų, kurie specializuojasi krizių, traumų, ir suicidologijos srityse, komandos, kurios po krizinių įvykių teikia pagalbą bendruomenei, įstaigai, organizacijai ar žmonių grupei. Pirmieji mobiliųjų psichologinių krizių įveikimo komandų išvykimai į įmones, įstaigas ir bendruomenes Lietuvoje prasidėjo daugiau nei prieš dešimt metų. Tačiau tuo metu paslaugos buvo mokamos ir mažai kam žinomos. Prasidėjus pandemijai, kuri prisidėjo ir prie psichikos sveikatos prastėjimo, buvo ieškoma priemonių, kaip tas pasekmes sušvelninti ir kaip užkirsti kelią kitoms – ne tik su karantinu ar pandemija susijusioms – krizėms“, – sako I. Bobinienė.

Dėl šios priežasties 2020 m. rudenį, LR Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva buvo nutarta įgyvendinti pilotinį projektą ir teikti krizių įveikimo komandų paslaugas žmonėms, įstaigoms bei organizacijoms po krizinio įvykio nemokamai Vilniaus ir Kauno apskrityse. „Stebint paslaugų poreikį ir pasiteisinus pirminiam paslaugos diegimo etapui buvo nutarta paslaugas padaryti prieinamas ir visoje Lietuvoje. Šiuo metu visoje Lietuvoje mobiliose komandose dirba apie dvidešimt specialiai parengtų psichologų, kurie gali atvykti po krizinių įvykių arba (esant karantino situacijai ar klientui pageidaujant) konsultuoti nuotoliniu būdu“, – pasakoja psichologė.

Teikia pagalbą su traumuojančiais įvykiais susidūrusioms bendruomenėms

Anot I. Bobinienės, dažniausiai mobiliosios psichologų komandos susiduria su atvejais, kai nusižudė ar bandė žudytis bendruomenės narys. Taip pat – nelaimingų atsitikimų darbe atvejais, kai žuvo ar buvo stipriai sužeisti žmonės bei kitų sukrečiančių įvykių metu. Todėl psichologinė krizių įveikimo komandos pagalba asmeniui ar jo artimiesiems gali padėti išgyventi, geriau suprasti krizinius jausmus, patarti, kaip artimieji ar bendruomenė gali padėti labiausiai paveiktiems žmonėms.

„Vienas iš pagrindinių krizės ypatumų yra tas, kad turimų resursų išbūti, atlaikyti bei judėti į priekį tuo metu nepakanka. Tokiu atveju svarbu galvoti, kaip pasitelkti išorinius specialistus, siekiant sušvelninti galimą krizės poveikį tiek asmenims, tiek bendruomenei. Mobiliosiose psichologinių krizių įveikimo komandose dirba specialiai parengti psichologai, kurie nuolat kelia kompetencijas krizių srityje ir ieško būdų, kaip nuolat tobulinti teikiamas paslaugas“, – teigia I. Bobinienė.

Teikiant pagalbą su traumuojančiais įvykiais susidūrusioms bendruomenėms mobilios krizių įveikimo komandos vyksta į vietą ir teikia konsultacijas administracijai ar krizių valdymo komandai, jei ši yra sudaroma. „Tokių konsultacijų metu –  aptariami krizės valdymo ypatumai, sudėliojami krizės valdymo žingsniai, informacijos apie įvykį valdymas ir identifikuojami įvykio paveikti asmenys. Vėliau, esant poreikiui, gali būti teikiamos grupinės konsultacijos darbuotojams bei individualios konsultacijos labiausiai įvykio paveiktiems asmenims. Taip pat gali būti teikiamos ir tęstinės (paprastai – nuotolinės) konsultacijos (iki 5 vienam paveiktam žmogui)“, – pasakoja specialistė.

Nutikus sukrečiančiam įvykiui būtina kreiptis į specialistus

I. Bobinienė atkreipia dėmesį, kad traumuojančių įvykių metu, pavyzdžiui, žmogaus savižudybės ar nužudymo, nelaimingo atsitikimo ar netikėtos mirtis darbe atveju, ne visada sugebame įvertinti tikrą įvykio mastą – kiek žmonių jis palietė ar galėjo sukelti sunkių psichologinių išgyvenimų, todėl kreiptis į specialistus yra išties svarbu.

„Mobiliosiose psichologinių krizių įveikimo komandose dirba specialiai parengti psichologai. Rytų ir vidurio Lietuvoje šias paslaugas teikia VšĮ „Krizių įveikimo centro“ komanda, o Vakarų regione – „Projektų įgyvendinimo grupė“. Psichologai nuolat kelia kompetencijas krizių srityje, taip pat turi intervizijas, supervizijas, kurių metu sprendžia kylančius klausimus bei ieško būdų, kaip nuolat tobulinti teikiamas paslaugas“, – teigia psichologė.

Jei nutiko krizinis įvykis, palietęs šeimą, bendruomenę ar organizaciją – reikėtų skambinti telefonu 1815. Ši linija veikia kasdien nuo 8 iki 20 val. Taip pat – savaitgaliais bei švenčių dienomis. Skambučių centre budintys psichologai teikia pirminę konsultaciją (tai ypač aktualu, kai atvejis skubus) ir, esant poreikiui, pradeda mobilios komandos specialistų atvykimo ar konsultacijų suteikimo derinimą.

Paslaugų teikimą finansuoja LR Sveikatos apsaugos ministerija.

 

TAIP PAT SKAITYKITE