Walmark

Kepenų transplantacijos perspektyvos Lietuvoje: Birštone vyksta tarptautinė konferencija

kepenų transplantacija

Šiuo metu Lietuvoje kepenų transplantacijos laukia 100 žmonių, iš jų – 13 vaikų. Kasmet donorų paaukoti organai išgelbsti 15–20 žmonių gyvybes, o operacijų poreikis nuolat auga. Koks ateities kelias yra tinkamiausias Lietuvai įgyvendinant donorystės ir transplantacijos programą, šiandien Birštone diskutuoja ir gerąja praktika dalijasi Lietuvos ir užsienio šalių kepenų transplantacijos specialistai. 

Sveikindama Lietuvos anesteziologų-reanimatologų draugijos organizuojamos tarptautinės konferencijos „New developments and challenges in liver transplantation: Master course“ dalyvius, sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė pasidžiaugė svariu Lietuvos transplantacijos profesionalų indėliu.

„Jūsų dėka organų donorystė ir transplantacija tampa mūsų šiuolaikinės medicinos sistemos dalimi. O neretai – visuomenės vertybiniu matu, nes kuo brandesnė ir sąmoningesnė visuomenė, tuo mažiau kyla klausimų, kodėl organų donorystė tokia svarbi ir reikalinga, o transplantacijos galimybės atveria visai kitus medicinos klodus“, – sakė D. Jankauskienė.

Viceministrė išreiškė viltį, kad konferencijos metu užgims ne viena svarbi ar lemtinga įžvalga ar idėja, kurios realizavimas padės gelbėti dešimtis, šimtus ar net tūkstančius gyvybių. 

Kepenų transplantacijos Lietuvoje daromos jau daugiau nei 20 metų. Pirmąją operaciją atliko profesorius Balys Dainys 2000-aisiais. Šiuo metu tokios operacijos atliekamos Santaros klinikose ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose. Jų poreikis nuolat auga: šio organo 2007 metais laukė 28, o 2021-aisiais – jau daugiau nei 100 pacientų. Šiemet kepenys persodintos jau 11 žmonių: 4 operacijos atliktos Vilniuje ir 7 – Kaune. Pernai iš viso atliktos 22 tokios operacijos – septyniskart daugiau nei, pavyzdžiui, 2006 metais. 

Dėl mažo recipientų skaičiaus Lietuvoje neatliekamos kepenų transplantacijos vaikams – jais pasirūpina Lenkijos ir Vokietijos medikai. Nuo 2005 metų Lietuvos vaikams užsienyje atliktos 23 kepenų transplantacijos. Vaikams dažniausiai persodinama dalis donoro kepenų, o donorais dažniausiai tampa jų mamos ar tėčiai.

Transplantacija ir organų donorystė – gyvybes išsaugantis stebuklas, dėl šiuolaikinės medicinos galimybių tampantis realybe. Kviečiame visus geros valios Lietuvos gyventojus, norinčius ir galinčius padėti išsaugoti kitų gyvybes, įsigyti Donoro kortelę ir tapti organų donoru.

TAIP PAT SKAITYKITE