Famisano

Fizinę negalią turinčios merginos istorija: nuo tamsių minčių iki galimybės įkvėpti tūkstančius kitųFizinę negalią turinčios merginos istorija: nuo tamsių minčių iki galimybės įkvėpti tūkstančius kitųFizinę negalią turinčios merginos istorija: nuo tamsių minčių iki galimybės įkvėpti tūkstančius kitų

Fizinę negalią turinčios merginos istorija: nuo tamsių minčių iki galimybės įkvėpti tūkstančius kitų

Indrė – nepataisoma svajotoja, užmezgusi draugystę su turima fizine negalia. Šiuo metu mergina dirba unikalių modelių agentūroje ir užsiima kūrybiniais projektais, kuriems skiria didžiąją savo laiko dalį, bei pripažįsta – su šiomis veiklomis ji norėtų susieti savo gyvenimą, nes tai sukuria prasmę ir teikia didelį džiaugsmą. 

Sulaukusi 20-ojo gimtadienio Indrė viešai paskelbė, kad gimė su itin reta negalia, o tam, kad galėtų vaikščioti, naudoja kojos protezą. Praėjus ketveriems metams nuo šio momento ji apie savo negalią drąsiai ir pozityviai pasakoja socialiniuose tinkluose bei tokiu būdu kasdien įkvepia daugybę žmonių.

„Tokio sprendimo link „ėjau“ turbūt visą paauglystę, jos metu vis iškildavo egzistencinių pamąstymų, dėl kurių kartais apnikdavo sunkios mintys retoriškai klausiant, kodėl būtent aš turėjau gimti su negalia. Laikui bėgant supratau, kad tai man nutiko ne šiaip sau, todėl turiu savo negalią išnaudoti kaip privalumą ir galimybę nuveikti kažką prasmingo. Dėl to išgyvenusi daug vidinių kovų, patyrusi lūžį ir, turbūt, simboliškai sulaukusi 20-ojo gimtadienio žengiau žingsnį į naują gyvenimo etapą, kuriame pripažinau savo negalią ir pradėjau su ja draugauti“, – atvirauja mergina.

Indrė tęsia, kad pradėjusi viešai kalbėti apie turimą negalią, tai darė dėl savęs – jai reikėjo suprasti, jog negalia yra neatsiejama jos gyvenimo dalis, todėl pasakoti ir rodyti tai turi būti įprasta.

„Laikui bėgant pajaučiau, kad to reikia ne tik man vienai, bet ir kitiems. Supratau, kad visuomenė turi matyti daugiau gerų pavyzdžių, kurie rodytų, jog žmonės su negalia yra tokie patys kaip ir visi kiti. Tad socialiniuose tinkluose ėmiau atvirai dalintis savo patirtimi ir rodyti ne tik protezą, bet ir pačią koją. Darau tą iki šiol ir nesustosiu ateityje, nes „tirpdyti ledynus“ negalios tema Lietuvoje yra mano gyvenimo misija“, – teigia mergina.

Profesionalus sportas – įrodymas, kad negalia neriboja siekių

Paklausta, kaip vertina profesionalų žmonių su negalia sportą, Indrė akcentuoja kylantį žavesį ir pagarbą.

„Labai palaikau profesionaliu sportu užsiimančiu žmones su negalia, nes jie yra vienas geriausių pavyzdžių, įrodančių, kad savo ryžtu ir sunkiu darbu gali pasiekti labai daug. Be to, suprasdama sporto naudą fizinei ir emocinei sveikatai, bandau susidraugauti su mėgėjišku sportu ir pati. Nors einu gera linkme, dar tikrai turiu kur pasitempti“, – atvirauja mergina.

Indrė tęsia, kad, jos nuomone, visuomenėje vis dar trūksta supratimo apie tai, kad negalia neapibrėžia žmogaus galimybių gyvenime ir profesionaliame sporte.

„Manau, kad profesionaliu sportu užsiimantys žmonės su negalia neretai susiduria su aplinkinių nuostaba, kurią lemia faktas, jog jie neieško paguodos, skųsdamiesi dėl susiklosčiusių gyvenimo aplinkybių, o eina į priekį ir dažnai tai darydami laužo standartus“, – priduria mergina.

Indrei pritaria ir Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius, kuris akcentuoja siekį didinti visuomenės informuotumą apie žmones su negalia ir griauti nusistovėjusius stereotipus. Taip pat kurti tokią visuomenę, kurioje kiekvienas jos narys būtų išgirstas, suprastas, jaustųsi reikalingas ir vertinamas, nepriklausomai nuo to, turi jis negalią ar ne.

„Norėdami keisti nusistovėjusį visuomenės požiūrį į žmones su negalia, turime supažindinti ją su kuo daugiau tokių istorijų kaip Indrės, parodyti, kad visi esame tokie patys – mylintys ir mylimi, turintys kasdienių rūpesčių ir kiekvieną iš jų įveikiantys. Tikiu, kad bendradarbiaudami su „Camelia“, galėsime prisidėti prie tokios visuomenės, kurioje visiems jos nariams būtų sudaromos lygios galimybės gyventi visavertiškai, kūrimo“, – sako Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas.

Jam pritaria ir „Camelia“ vaistinių tinklą valdančios „Nemuno vaistinės“ generalinė direktorė Aušra Budrikienė, akcentuojanti poreikį šviesti visuomenę ir didinti žmonių su negalia integraciją į visuomeninį gyvenimą.

„Didelė dalis žmonių su negalia susiduria ne tik su finansiniais, bet ir priėmimo į visuomenę iššūkiais. Šviesdami šalies gyventojus, didindami jų informuotumą ir supratimą, tikime, kad keisis visuomenės požiūris. Svarbu nepamiršti, kad kartu vienas dėl kito turime stengtis ir kurti pokytį“, – sako A. Budrikienė.

Lietuvos paralimpinis komitetas vasaros pabaigoje pasirašė bendradarbiavimo sutartį su vaistinių tinklu „Camelia“. Partneriai siekia kartu mažinti žmonių su negalia patiriamą socialinę atskirtį. Šiam tikslui įgyvendinti vykdomas visuomenės švietimas negalios tema, kuriuo norima papasakoti žmonių su negalia istorijas ir parodyti, kad jie yra tokie patys, kaip ir bet kuris iš mūsų.

Indrė – viena iš „Camelia“ reklaminio video klipo herojų. Šiuo klipu vaistinių tinklas pristatė lojalumo programą „Kartu vienas dėl kito“, skirtą žmonių su negalia patiriamoms išlaidoms mažinti, ir socialinę komunikacijos kampaniją, kuria siekia didinti visuomenės sąmoningumą apie negalią turinčius žmones.

TAIP PAT SKAITYKITE