Mollers

Fitoterapeutas atskleidžia, kaip vaisiai ir daržovės veikia mūsų organizmą

Vis pasigirsta raginimų vartoti mažiau vaisių, nes šie turi nemažai cukraus ir angliavandenių, tačiau žinomas fitoterapeutas Virgilijus Skirkevičius pabrėžia, kad žmonės be reikalo atsisako gamtos dovanų – daržovių, vaisių ir uogų vartojimas yra itin aktualus artėjant šaltajam metų sezonui.

„Augdami vaisiai ir daržovės sukaupia žmogaus organizmui reikalingą šilumą angliavandenių, pektinų ir polisacharidų pavidalu. Rudenį, kai orai atšąla ir aplinkoje atsiranda daug drėgmės, organizmui reikia tos šilumos – daržovės ir vaisiai ne tik pasotina ir suteikia naudingų mineralinių medžiagų, bet ir sušildo. Pati gamta mums padeda pasiruošti žiemai ir ją išgyventi“, – pasakoja V. Skirkevičius.

Itin svarbus vaisių ir uogų komponentas – jų sudėtyje esantis vanduo, drėkinantis žmogaus organizmą. Ši augalinė drėgmė ypač reikalinga inkstų sistemai, tinkamai širdies ir žarnyno veiklai. Tačiau norint gauti kuo daugiau naudos iš vaisių ir uogų, reikėtų atkreipti dėmesį, kaip juos vartojate.

„Geriausia vaisius ir uogas vartoti su luobelėmis ar žievele – tai natūralus apsaugos šaltinis, sukurtas gamtos apsaugoti vaisius nuo rūgimo ar pelijimo. Ne veltui sakoma, kad žievelėje esantys antioksidantai ir flavanoidai stabdo senėjimo procesą“, – pastebi fitoterapeutas.

Citrusiniai vaisiai – pirmas pasirinkimas

Artėjant žiemai Lietuvos gyventojai yra labiau linkę savo racioną praturtinti citrusiniais vaisiais ar jų sultimis – tai skatina ir parduotuvių lentynose pasirodęs šviežias apelsinų bei mandarinų derlius, kurio sezonas sutampa su žiemos pradžia.

„Valgydami citrusinius ir egzotinius vaisius didesniais kiekiais turėtume nepamiršti, kad žemdirbystė jau yra pramonės šaka – dauguma šių vaisių yra apdoroti cheminėmis medžiagomis, kad vežami į tolimas šalis kuo ilgiau išsilaikytų švieži. Tad kartu su apelsinais ir mandarinais galime suvartoti nemažai cheminių medžiagų“, – komentuoja V. Skirkevičius.

Bendrovės „Eckes-Granini Lietuva“ vadovas Marius Gudauskas atkreipia dėmesį, kad kur kas mažiau chemikalų patenka ant egzotinių vaisių, iš kurių spaudžiamos sultys, mat tokie vaisiai apdirbami jų augimvietėje. Lietuvoje populiariausios išlieka apelsinų ir įvairių vaisių sultys.

„Pirkėjai jas renkasi ne tik dėl malonaus skonio, bet ir natūralių vitaminų bei organizmui naudingų mikroelementų – vien išgėrus stiklinę 100 proc. apelsinų sulčių patenkinama virš 50 proc. rekomenduojamo per dieną suvartoti vitamino C kiekio. Vartotojų itin gerai vertinamos sultys, pagamintos iš tvariuose ūkiuose užaugintų apelsinų“, – sako M. Gudauskas.

Pasak fitoterapeuto, nereikia pamiršti, kad sveikas, gerai besijaučiantis žmogus gali valgyti viską, labiau savo mityba turėtų rūpintis sergantys įvairiomis ligomis. Tačiau ir jiems reikėtų nors retsykiais pasidaryti šventę ir suvalgyti norimo saldumyno – nuolatinis galvojimas apie galimą maisto žalą organizmui taip pat neprideda sveikatos.

Svarbu sezoniškumas

Anot fitoterapeuto, vaisiai ir daržovės daro didelę įtaką žmogaus žarnyno mikrobiotai ir imuniteto pagrindu laikomoms gerosioms bakterijoms.

„Klaidinga manyti, kad žmogui nereikia vaisių ir daržovių, kad galime visas naudingas medžiagas gauti vartojant sintetinius papildus. Net iš organizmo pašalinamos nesuvirškintos medžiagos yra savaip reikalingos. Daržovėse ir vaisiuose esantis vanduo valo organizmą – inkstus, šlapimo sistemą. O kai tinkamai virškiname, tada ir lengvai kvėpuojame, geriau jaučiamės, nes geras virškinimas turi įtakos ir nervų sistemai“, – aiškina V. Skirkevičius.

Vaisiuose esantis cukrus – taip pat reikalingas ne tik fizinį, bet ir protinį darbą dirbantiems žmonėms. Pašnekovas pataria kasdienėje mityboje vadovautis sezoniškumo principu.

„Vaisių ir daržovių pasiūla, kurią dabar turime, gerokai iškreipė sezoninių produktų sampratą. Vienokį efektą gauname, kai valgome šviežią, vasarą ant šakelės sunokusį pomidorą ir visai kitą – kai tą pomidorą nokiname nuskintą dėžutėje ir jis įgauna papildomų medžiagų“, – pastebi fitoterapeutas.

Jam pritaria M. Gudauskas – daugiausiai naudingų medžiagų žmogaus organizmui turi natūraliomis sąlygomis sunokę vaisiai, todėl „Elmenhorster“ sultys gaminamos tik iš vaisių augimo šalyje gaminamų koncentruotų sulčių. Pavyzdžiui, užuot gabenus apelsinus per pusę pasaulio, jie Brazilijos plantacijose yra nuskinami, nuplaunami ir išspaudžiami. Pašalinus iš sulčių vandenį gaunamos koncentruotos sultys, kurios keliauja į Lietuvą ir čia ruošiamos sultys.

„Vartodami vaisius ir daržoves ar jų sultis turėtume nepamiršti ir emocinio pasitenkinimo – ne tik gauname reikalingų skaidulų ir vitaminų, bet ir patenkiname poreikį mėgautis natūraliu maistu. Tai skatina geresnę savijautą ir nuotaiką, ypač šaltuoju metų laiku, kai ilgimės saulės, šilumos“, – teigia M. Gudauskas.

 

TAIP PAT SKAITYKITE