Avene

Daug metų svorio problemų turėjusi Ž. Povilaitytė-Buzaitė savo patirtį sudėjo į knygą: atsakė, kaip suvaldyti alkį

Svorio problemos

Ketvirtadienio vakarą MO muziejuje, Vilniuje pristatyta sąmoningos mitybos ir kovos su viršsvoriu paslaptis atskleidžianti knyga „Viskas dėl angliavandenių“. Iš asmeninės „Jazzyvile“ vokalistės, žurnalistės ir verslininkės Živilės Povilaitytės-Buzaitės kovos su viršsvoriu gimusi knyga skaitytojams žada atsakymą į daugeliui ramybės neduodantį klausimą: kaip suvaldyti nuolat kamuojantį alkį?

Sveikindama į knygos „Viskas dėl angliavandenių“ pristatymą susirinkusius svečius, autorė Ž. Povilaitytė-Buzaitė įspėjo – tai nėra dar viena knyga apie dietas.

„Knyga „Viskas dėl angliavandenių“ gimė supratus, kad ilgai trukusioje savo kelionėje į sveiką mitybą, aš niekada nebuvau viena. Nuolatinis noras valgyti, dėl to kylantis svoris ir rizika susirgti lėtinėmis ligomis – tai tūkstančių žmonių kasdienybė. Todėl atradus atsakymą, kodėl tunkame ir dėl to sergame, kitiems patariu, kaip nesunkiai sukontroliuoti kūno svorį bei užsitikrinti gerą savijautą“, – pasakoja Ž. Povilaitytė-Buzaitė.

Autorė kartu su renginį moderavusiu Luku Keraičiu, grupės „Abudu“ gitaristu ir laidos „Mokslo sriuba“ vedėju, bei susirinkusiais knygos pristatymo svečiais kalbėjosi apie visuomenės santykį su sveika mityba, svorio kontrolės metodus, už papildomų kilogramų slypinčias sveikatos problemas ir būdus, kaip visa tai išspręsti.

Jautėsi it užburtame rate

Knygoje „Viskas dėl angliavandenių“ užsimenanti apie su viršsvoriu susiduriančių asmenų emocinius sunkumus, autorė pasakoja paauglystėje stresą malšindavusi dažnai praverdama šaldytuvo duris. Nors šiandien supranta, kad toks sprendimas yra žalingas, tačiau tuomet neturėjusi žinių, kaip kitaip tvarkytis su įtampa ir stresu.

„Nuo pat paauglystės kentėjau nuo socialinių ir pačiai sau keliamų reikalavimų: gerai mokytis, dainuoti, atrodyti ir elgtis nepriekaištingai. Grįžusi iš mokyklos, kurioje susidurdavau ir su bendraamžių patyčiomis, ir su mokytojų keliamu spaudimu, kasdien pasinerdavau į valgymą, o taip palaipsniui ėmė augti kilogramai. Laikui bėgant jų atsirado tiek, kad sulaukiau scenos vadovės užuominų apie poreikį dietoms“, – pasakoja Ž. Povilaitytė-Buzaitė.

Gėdydamasi viršsvorio, tuo metu paauglė Ž. Povilaitytė-Buzaitė leidosi į pradžioje nesėkmingą svorio kontrolės kelionę, kuri galiausiai tapo užburtu ratu. Autorė neslepia, kad jaunystėje laikydavosi įvairių neveiksmingų dietų, badavo, o neišlaikiusi ir persivalgiusi – išsivemdavo. Moters kova su viršsvoriu ir pačia savimi tęsėsi penkiolika metų.

„Dabar visa tai atsimenu kaip nusivylimo savimi kupiną, be galo sunkų gyvenimą, kuriame mane lydėdavo viena mintis: turbūt man lemta būti apkūniai. Ne ekspertai, o asmeninis smalsumas, domėjimasis žmogaus anatomija bei fiziologija ir įgūdžiai analizuojant mokslinę medžiagą padėjo neprarasti vilties bei atrasti reikiamus atsakymus“, – sako prieš daugiau nei penkerius metus savo mitybą ir gyvenimo būdą pakeitusi knygos autorė.

Knygoje – kiekvienam suprantami patarimai

Pasak autorės, į knygos puslapius suguldyti asmenine patirtimi ir medicininiais tyrimais pagrįsti faktais daugeliui skaitytojų atvers akis apie tai, kaip per pastaruosius keletą dešimtmečių keitėsi visuomenės valgymo įpročiai. Įsivyravusi mityba padarė tiesioginę įtaką žmogaus kūnui: apvalėjančioms formoms, kylančioms priklausomybėms, prastėjančiai fizinei bei emocinei sveikatai.

„Žinių apie sveikatą puoselėjančią mitybą stokojantys tėvai, ne tik patys maitinasi neteisingai, bet ir savo įpročius perduoda vaikams. Dėl to rašydama knygą siekiau suteikti skaitytojui aiškų atsakymą į klausimą, kodėl mes nesiliaujame valgę ir auginę kūno svorį. Kartu su komanda knygoje siekėme perteikti veiksmingus kasdienius patarimus, padėsiančius efektyviai perimti kontrolę į savo rankas bei tokiu būdu užsitikrinti gerą savijautą“, – sako autorė.

Ž. Povilaitytė-Buzaitė atskleidžia, kad tarp knygoje analizuojamų temų, skaitytojų lauks ir informacija apie tai, kaip susidraugauti su sveikatai bei gerai savijautai palankiu maistu, kaip užkirsti kelią ne tik antsvoriui, bet ir lėtinėms ligoms. Vos tik pasirodžiusi, autorės knyga jau sulaukė daugybės teigiamų atsiliepimų medikų ir mitybos mokslininkų gretose.

Ieškokite knygynuose ir internete

Pristatymo renginio metu autorė dėkojo ir prie dvejus metus kurtos knygos pasirodymo prisidėjusiai komandai: tai – žurnalistė ir komunikacijos ekspertė Giedrė Žakelė, teksto iliustratorė Ramunė Barkauskaitė, vertėjas Edvardas Vaišvila bei knygos dizainerė Jovita Tamašauskienė.

Negalėjusiems dalyvauti knygos pristatymo renginiuose Kaune ir Vilniuje autorė primena, kad jos knygą „Viskas dėl angliavandenių“ jau galima įsigyti ir visuose didžiuosiuose šalies knygynuose bei el. knygų parduotuvėse. Užsienio skaitytojams knyga pasiekiama ir anglų kalba – pavadinimu „It‘s All Because of Carbs“.

TAIP PAT SKAITYKITE